Historické soustředění 1866

Od roku 2020 Muzeum přírody ve spolupráci s Klubem vojenské historie Jičín pořádá i Historické soustředění 1866. Celé soustředění cílí především na rok 1866, protože se bude konat v místě druhé největší bitvy Prusko-rakouské války. Budeme si ale povídat i o jiných tématech české historie. Soustředění je určeno pro všechny se zájmem o českou historii a zejména o rok 1866. Můžete se těšit na zajímavé povídání, výlety a hlavně na výcvik vojáka v roce 1866. Budeme stavět historické stany nebo cvičit se zbraněmi. Soustředění vyvrcholí polním tažením Českým rájem.

Tábor je každoročně podporován Královéhradeckým krajem.

Historické soustředění 13.8.2023

Dnes po příjezdu účastníků jsme se seznámili s pravidly chování na soustředění.

Oživili jsme si historii našeho regimentu. Prošli si základní informace o Prusko - rakouské válce roku 1866.
Večerní výcvik jednotlivce všechny bavil. Vpravo, vlevo se nám ani po zrychlení povelů nepletlo.
Také jsme se rozdělili do dvou čet, které si zvolily své velitele.

Galerie

Historické soustředění 14.8.2023

Náš den začal zpěvem – učili jsme se totiž nové písničky k pochodu.
Poté jsme se přesunuli na louku, kde jsme trénovali pohyb ve formaci a cviky s puškami.
Po náročném trénování, kde jsme běhali ve formaci, jsme se posilnili obědem a po poledním klidu vyrazili k pomníkům v Horním Lochově.

Večer nás čekala přednáška „Všední tvář vojenského tažení v roce 1866 očima českých účastníků“
Pro odlehčení jsme si pak dali „Humor a armádu“
Na závěr nás čekalo ještě opékání buřtíků. Prostě den plný informací a zážitků.

Galerie

Historické soustředění 15.8.2023

V úterý přišel výcvik pro speciální funkce. Cvičili jsme praporečníky, tesaře, bubeníky a další potřebné funkce.  Dále pro nás byla připravena překážková dráha, na které kadeti museli zdolávat různé terénní nerovnosti a překážky.  Prošli i výcvikem pro boj v otevřeném pořádku.

Odpoledne následoval výlet za pomníky do Podůlší. U pomníku jsme si četli o Železné brigádě, které tento prostor bránila proti Prusům.  Zmíněna byla i legenda o souboji důstojníků v místní hospodě. Oba však zahynuli, když veleli mužstvu v otevřeném pořádku.

Večer pak následovalo povídání o druzích výcviku a povídání na téma co a kde nosila rakouská armáda.

Galerie

Historické soustředění 16.8.2023

Proběhlo rozřazení výzbroje a školili jsme se -  jak správně balit pláště do bandalírů na slavnost.

Pak nás čekal výcvik v setnině, kde jsme trénovali rozvíjení do linie, či do bojové kolony.

Odpoledne následoval výlet za Poutníkem.  Odkud jsme se vydali ještě zkoumat budoucí bojiště.

Byl ale vyhlášen poplach, který nám změnil program.
Ustrojili jsme se do slavnostních uniforem a vyrazili jsme na výpravu za účelem potlačení místních loupežníků.  Čekal nás dvoukilometrový přesun lesem, který byl zakončen výstupem do kopce u vrchu Brady. U Brad byl zpozorován, loupežník Rumcajs, kterému jsme domluvili, aby po nás při přesunech neházel žaludy.
Po návratu, nás čekala vzácná návštěva v podání generality, která nás přijela zkontrolovat.

Přijel předseda Komitétu 1866 Miroslav Suchý a ředitel projektu Königgrätz Radek Balcárek a Milan Cerman – všichni pánové v uniformách rakouské a pruské generality.
Pánové kadetů dovezli překvapení v podobě drobných dárečků a také několika cen, do vědomostní soutěže, která kadety čeká na Tažení 1866.  Velitel setniny obdržel velmi zajímavý dárek - knížku, kterou psal Radek Balcárek ve svých 19 letech. Radek Balcárek také obdaroval jednoho z kadetů, se kterým se pravidelně setkává v bitevních střetech.

Galerie

Historické soustředění 17.8.2023

Ve čtvrtek jsme pokračovali v procvičování pohybu v setnině. Kadeti si dokonce zkoušeli pohyb ve čtyřech četách a stavbu čtvercové obrany proti jízdě. Součástí nácviku byla i teorie střetu, kde se kadeti učili, jak se chovat při střetu s nepřítelem.

Odpoledne pak bylo zaměřeno na prohlídku expozice Muzea přírody Český ráj a na čištění zbraní a úpravy výstroje. 
Kadetům byly vydány i pracovní nástroje, aby upravili prostranství pomníků.
Večer nás pak čekaly přípravy na tažení, muselo se dohodnout, co kdo ponese a jak budeme rozmístěni.  Potom jsme si povídali o rekonstrukcích vojenských událostí v Dánsku a reenactmentu.

Galerie

Tažení 1866 - 18.8.2023

18.8. vyrazili účastníci historického soustředění spolu s kamarády z SVH Liberec v uniformách
2. saského mysliveckého praporu, vojákem 18. pěšího pluku z Hradce Králové a Prusem z 2. magdeburského pěšího pluku č. 27. na polní tažení.
Účastníky přepravil speciální autobus do obce Veliš, kde se vojsko sešikovalo před diváky z obce. Přihlížejícím byly představeny uniformy z války roku 1866.
Za vojáky přijely i redaktorky z Jičínského deníku a z Českého rozhlasu. V obci Veliš také proběhla kontrola zbraní policií ČR.

Z obce Veliš vojáci vypochodovali směrem k Schlikovské hrobce, kterou si prohlédli a zamířili do Podhradí, kde vyšplhali na vrchol Veliš.

Z Podhradí jsme pochodovali po žluté turistické značce do obce Ostružno. Cestou jsme šli v bitevním pořádku, kde fungovali přední stráže a probíhali přepady, které bylo nutné řešit. Cestou jsme se dostávali do různých zajímavých situací. Například se nám podařilo na lesní cestě zformovat karé, ve kterém jsme mohli střílet do čtyř směrů, proti nepříteli. Cestou jsme navštívili i Loretu.

Po příchodu do Ostružna jsme si odpočinuli na návsi a doplnili zásoby tekutin. Velmi děkujeme obci Ostružno za přístup k pitné vodě a možnost využít toalety.
V obci proběhl pietní akt u válečného hrobu z války 1866.

Vojáci pak vypochodovali z obce směrem na Dolní Lochov, který prošli za zpěvu dobových písní po červené turistické značce směrem na Svinčici a po zelené značce na Prachov.
U pomníků v Prachovském sedle došlo k ukončení pochodu a poděkování všem účastníkům za jejich nasazení při polním tažení. Všichni si tak vyzkoušeli čemu čelili na pochodu vojáci v období 1866 a jaké problémy na pochodu museli řešit.

Oni však na rozdíl od nás měli kompletní výzbroj o váze přibližně 25 kg a vzdálenost, kterou překonávali, nebyla jen 13 km, ale mnohem větší.

V Prachově proběhlo i vyhodnocení vědomostní soutěže, která probíhala na stanovištích, kde jsme odpočívali. Přes 80 odborných otázek připravili členové Komitétu pro udržování památek z války 1866. Za třetí místo obdržel Matyáš Musílek tričko, za druhé místi Ondra Franc brožuru „Příběh zapomenutého obrazu – Cerekvice nad Bystřicí v roce 1866“ a za první místo byla Vojtěchu Klapalovi předána knížka „Josef Volf: Vzpomínky na válku roku 1866“.  Za ceny děkujeme předsedovi Komitétu 1866 Miroslavu Suchému a řediteli projektu Königgrätz Radeku Balcárkovi.

Galerie

Na Tažení 1866 byly pořízeny hned dvě reportáže:

Český rozhlas: https://hradec.rozhlas.cz/pochod-ceskym-rajem-v-historickych-uniformach-aneb-tazeni-1866-jako-ziva-9055487
Jičínský deník: https://jicinsky.denik.cz/zpravy_region/kluci-nosi-uniformy-i-zbrane-cisarskych-vojaku-vede-je-nadsenec-z-jicina-2023081.html

Historické soustředění 19.8.2023

Historické soustředění bylo zakončeno v sobotu čištěním výstroje a výzbroje. Pak jsme museli uklidit naše ubikace a připravit si věci k odjezdu.
Odpoledne byl už jen volnější program, kdy jsme prohlíželi fotky z předchozího dne a poslouchali signály na trubku, pokyny jako: vlevo, vpravo, zastavit palbu, rozvinout a podobně.
Táké jsme si zopakovali, jak se měnila hymna naší země a to od středověku do současnosti.



Kontakty MPČR

Muzeum přírody Český ráj
Prachov 37, Jičín 506 01

Tel.: +420 732 858 380
+420 737 156 412
E-mail: mpcr@seznam.cz

Kalendář akcí

předchozí měsíc Prosinec 2024 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31
         
26. 12. 2024 - 31. 12. 2024

Výstava betlémů 2024

Betlémy z různých materiálů a různých zemí budou vystaveny ve všech místnostech muzea a v zahradě. V minidílně je možno si vyrobit prachovský voskový zvoneček. Samozřejmě nebude chybět Žabí betlém.

13:00 – 16:00 hodin