Prachovské tábory
Projekt Prachovské tábory byl podpořen Královéhradeckým krajem
V rámci projektu byly uskutečněny dva letní sedmidenní tábory pro děti. Jejich propagace byla zahájena v lednu prostřednictvím webových stránek muzea a na sociálních sítích.
V březnu a dubnu se otevřelo přijímání přihlášek a byl připraven program pro oba tábory.
V průběhu května a června bylo sjednáno personální zajištění. "Letní přírodovědný tábor" se konal od 28. července do 3. srpna, "Letní historický tábor" se konal od 11. do 17. srpna. Zúčastnilo se 27 dětí přírodovědného tábora a 16 historického.
Dětem se věnovali 4 zkušení a osvědčení oddíloví vedoucí, kteří s nimi zajišťovali denní činnost, večerní programy a byli s nimi ubytováni.
Protože ve stejnou dobu, jako byl přírodovědný tábor, probíhaly Letní Olympíjské hry, byl tábor zaměřen na olympíjské disciplíny.
Program na přírodovědném táboře se skládal z vycházek, činnosti na muzejní zahradě a rukodělné činnosti. Cílem celodenního výletu byl Šolcův statek v Sobotce.
Na muzejní zahradě děti krmily zvířata a upravily výběh pro suchozemské želvy. Výledkem rukodělné činnosti byly oděvní doplňky jako náramky, váčky a hlavně originální trička.
Program historického tábora se skládal z vycházek k okolním památkám, cvičení s výstrojí a výzbrojí zapůjčenou KVH Jičín. Součástí byla i rukodělná činnost, kdy si děti podle dobové předlohy vyráběly látky pod čepici, proti spálení krku a obvazy, na které jsme nanášeli barvu, aby imitovala krev. Vyvrcholením tábora bylo Tažení 1866, které vedlo ze Sobotky na Prachov. K dopravě do Sobotky byl použit zvláštní autobus od firmy AD Zikmund. Na Tažení k nám doarazili další historičtí vojáci, kteří s dětmi celou akci absolvovali.
Doplněná lékárnička byla použita pro oba tábory.
Standartem obou táborů bývá, že se každý den večer na stránkách a sociálních sítích objevoval článek s fotogalerií z celého dne. Tím byli potěšeni hlavně rodiče.
Dětem se oba tábory líbily a už se těší na další.