Klub vojenské historie Jičín z. s.
Výroční zpráva 2024
Náš klub byl tradičně velmi aktivní a v tomto roce absolvoval více než 41 akcí pro veřejnost, z toho 15 na Jičínsku. Můžeme se pochlubit i účastí na 3 mezinárodních akcích. Naši členové tvořili jádro rakouské řadové pěchoty, protože bývají jedním z nejpočetnějších uskupení. Na některých akcích byli dokonce vybráni na čestnou stráž k pomníku. Organizátoři klub chválili za jeho vynikající vystupování a chování. Oceňována je i naše stále se lepšící vybavenost.
Začátkem roku měl v televizi premiéru dokument „K podctě zbraň!“ kde jsme účinkovali ve třetím díle, který měl premiéru 24.01.2024 v „ČT2“. Na tento dokument jsme zaznamenali spoustu pozitivních reakcí.
Naše záběry se ukázaly i v dokumentu „Proměny doktora Tyrše“, který měl premiéru 17.09.2024 na „ČT2“
Také jsme se letos účastnili i natáčení šestidílného seriálu „Dcera Národa“, který měl premiéru 29.09.2024 „Canal+“
Na vzpomínkových akcích nás každoročně vidí tisíce lidí. Reprezentujeme zde Královéhradecký kraj a především město Jičín, protože jsme představováni jako Jičínský pěší pluk č. 74.
V roce 2024 obdržel velitel na Audienci u Císaře Karla v Brandýse nad Labem “Poděkování a uznání rodu Habsburků-Lotringen Za zásluhy v mnohaleté práci s mládeží s kadety u pěšího pluku č. 74 Jičín.“
Toho roku obdržel Petr Lazurko na akci „158. výročí bitvy u Jičína“ i poděkování od Komitétu 1866 za vytvoření a příkladné vedení Kadetní setniny Jičínského pěšího pluku č. 74.
Klub obdržel několik darů v podobě staršího vybavení 1866 od LIR 11, které našim kadetům velmi poslouží.
Klubu se podařilo získat dotaci od Královéhradeckého kraje v rámci projektu „Reenactment 1866 Jičín“, Od města Jičín na činnost a na akci 74. pěší pluk v Jičíně.
Klub dále pokračuje v realizaci projektu „Výzbroj pro Jičínskou kadetní setninu“ podpořeného individuální dotací Královéhradeckého kraje. Klub zaplatil zálohu na vybavení, které je aktuálně ve výrobě. Celý projekt by měl být dokončen do konce roku 2025.
1. Členská základna
Klub má k 31. 12. 2025 celkem 34 členů, z toho 13 členů starších 18 let, 21 aktivních členů kadetní setniny, 2 členy přispívající,
15 členů má vlastní vybavení.
Celkem máme v uniformách 32 členů
2. Klub
2.1. Sekce 1866
V uplynulém roce klub zahájil přípravy některých projektů na 160. Výročí Prusko-rakouské války. Někteří naši členové se na akcích poprvé ukázali v lajblu. Tedy služební uniformě, kterou vojáci nosili v kasárnách.
V řadách klubu nově působí jeden myslivec 17. praporu.
2.1.1.74. pěší pluk
Členové klubu pokračují v nákupu vlastního vybavení, jako jsou uniformy a čáka.
V bitevní ukázce u Hradce Králové se aktivně zapojili do velení a byli pověřeni velením nad dvěma četami.
2.1.2. Kadetní setnina
Kadetní setnina nadále funguje jako jediná historická kadetní setnina v České republice.
Letos do setniny vstoupilo pět nováčků.
3. Činnost KVH
Klub absolvoval 41 akcí pro veřejnost.
Pokračuje ve společných nákupech vybavení pro členskou základnu.
3.1. Akce pořádané KVH
74. pěší pluk v Jičíně
V neděli 7.4 2024 se konala vzpomínková akce „74. pěší pluk v Jičíně“
Vojáci v polních uniformách Jičínského pěšího pluku č. 74 prošli Husovou ulicí ke kostelu sv. Jakuba Většího. V kostele vyslechli spolu s dalšími zájemci z řad veřejnosti krátký projev o vzniku a osudech této jednotky. Pluk zřízený v roce 1860 absolvoval tažení v roce 1866 a prošel například bitvami u České Skalice, Hradce Králové a Aschaffenburgu.
Jičíňáci nechtěli na důstojníky, kteří se z války nevrátili, zapomenout a tak deska se jmény padlých byla umístěna do kostela Sv. Jakuba Většího. Právě u této desky se členové KVH Jičín od vzniku kadetní setniny pravidelně fotí. V kostele se nachází i deska upomínající na tažení pluku do Bosny a Hercegoviny.
Po promluvě v kostele se vojáci přesunuli do parku, kde byly připraveny manévry, kde se veřejnost mohla postavit mezi vojáky a něco se od nich naučit. Bylo také vysvětleno, proč se v armádě velelo německy a jak přesně vypadalo provedení různých povelů i jak se lišilo podle typu výzbroje vojáka.
Po cvičení následovala vycházka po místech bojů v Jičíně. Vojáci navštívili bývalá kasárna 74. pěšího pluku, rybník Kníže a Letnou, kde byl u pomníku proveden pietní akt. A na konec jičínský hřbitov, tam navštívili pomníky z napoleonských válek, války 1866 a Velké války. U pomníku jičínského starosty z roku 1866 byla zapálena svíčka.
Pietní vzpomínka v obci Probluz
1.7.2024 byla uspořádána v obci Probluz drobná pietní vzpomínka na padlé vojáky z bitvy u Hradce Králové. U válečných pomníků a hrobů z této bitvy v okolí kostela, ale i v obvodu celé obce byly zapáleny svíčky. Akce se účastnili vojáci v dobových uniformách obou tehdy znepřátelených stran. Akci pro veřejnost uspořádali kadeti z KVH Jičín.
Historické soustředění 1866
V neděli 11.8. byl zahájen 5. ročník Historického soustředění v Prachovských skalách.
Po příjezdu a vzájemném přivítání účastníků se všichni seznámili s pravidly soustředění, které následně stvrdili svým podpisem.
V odpolední prezentaci byli pak účastníci seznámeni se stručnou historií 74. pěšího pluku a s významem slova Reenactment.
V pondělí 12.8. nám začal výcvik se zbraněmi. Obě naše čety se učily základní povely se zbraní.
Společně jsme se pak vyzkoušeli základy pohybu v četě, učili se zatáčet a postupovat šikmo vpřed a dokonce i základní obranu proti jezdectvu.
Zároveň probíhala výroba plátýnek proti slunci, které rakouská pěchota nosila v horkém počasí.
Probíhala také výroba obvazového materiálu, kterého není nikdy dost! Tyto obvazy jsme ale nabarvili červenou barvou, aby na fotkách vypadaly autenticky.
Odpoledne došlo k menší změně programu. Pro vysoké teploty jsme se šli povídat do projekční místnosti, kde jsme si prohlédli prezentaci o Prusko-rakouské válce. Po povídání jsme pak vyrazili na vrchol Brada, kde se nachází kříž u soch svatého Petra a svatého Pavla na jejichž svátek došlo k bitvě u Jičína.
Po návratu z čtyř kilometrového výletu následovala večeře a povídání na přání. Vybráno bylo téma Humor a armáda.
V úterý 13.8.2024 začal výcvikový den ukázkami různých druhů výzbroje a výstroje rakouské pěchoty. Děti se učily jak upevnit na tornu rýč, jak si připevnit buben na řemení. Trénovaly správné balení pláště na přehlídku, ukazovaly si rozdíl mezi úvazem pláště pruským a rakouským.
Na louce si vyzkoušely pochod čety mezi překážkami. Probíhal výcvik praporečníků, tesaře či signalistů. Zkoušeli jsme si i otvíraní a uzavírání čety.
Po obědě následoval výlet do hlubokých lesů. Šli jsme přes Svinčici, kde v roce 1866 stála pruská děla. Dále jsme pokračovali přes Maršov a Pelíšek k Turistické chatě a na Prachov.
Večer bylo připraveno téma „Druhy výcviku“. Studovali jsme, jak se rozvíjí setnina. Což si zítra budeme moci vyzkoušet. Potom následovalo odborné téma „Co a kde nosila Rakouská armáda“. Ukazovali jsme si dobové spodní prádlo a co vše se nosilo v torně.
Na terase večer si nejstarší povídali o zbraních a jejich součástech.
Pak bylo připraveno překvapení v podobě odborných knížek a originálního bajonetu. Protože na zbraních jsou důležitá čísla, kadeti zjistili, že je to bajonet 74. pěšího pluku I. praporu, který bojoval v Čechách. Tento bajonet pak účastníci srovnávali s dalšími bajonety, které se nacházely ve zbrojnici. Mladší kluci si zahráli fotbal a holky zkoušely dělat mega bubliny.
Ve středu 14.8.2024 byl pro účastníky soustředění připraven výcvik setniny. Zkoušeli jsme pohyb ve 4 četách, což byl vzhledem k počtu 7 střelců nelehký úkol. Přesto jsme to zvládli.
Dále jsme trénovali jak se srazit do jedné řady, abychom prošli úzkou cestou a zase se rozvinuli do čety. Probíhal i výcvik v otevřeném pořádku, kde jsme se učili jak se ve formaci pohybovat a krýt.
Odpoledne jsme vyrazili za pomníky do Holína. Šli jsme zajímavou úzkou lesní cestou, která nás zavedla ke dvěma pomníčkům z války 1866, zrekonstruovanými před třemi lety.
Večerní program se nečekaně zásadně změnil! Byl totiž vyhlášen poplach a všichni se museli ustrojit do uniforem a vyrazit na pochod k potlačení loupeživých band v oblasti.
Po příchodu k Rumcajsově jeskyni jsme zjistili, že zanechal živnosti a vrátil se k poctivému řemeslu. Protože jsme kvůli tomuto pochodu přišli o večeři, museli jsme si ji uvařit sami. Chutnala nám.
Ve čtvrtek 15.8.2024 nám program lehce zkomplikovalo počasí.
Od rána vydatně pršelo a byli jsme tak nuceni program lehce upravit.
Dopoledne jsme šli do promítací místnosti. Sledovali jsme dva dokumenty České televize z pořadu Folklorika, týkající se roku 1866. Protože venku bylo pořád zamračeno, zabývali jsme se ještě prezentací „Největší omyly prusko- rakouské války“.
Po obědě jsme si vysvětlili správné chování při pietním aktu a provedení pietního aktu jsme si vyzkoušeli u pomníku.
Na louce jsme si opakovali svíjení a rozvíjení formace, což se nám bude hodit na celodenním pochodu.
Po návratu jsme se učili čistit různé části výzbroje a výstroje, jako např. jablíčko na čaku, buben nebo šavle. Dokonce probíhala i sborka a rozborka pušek.
Po večeři jsme si povídali o tom, jak se měnil náš koníček „historická rekonstrukce událostí roku 1866“ v průběhu let. Sledovali jsme i filmový dokument z roku 1996.
V pátek 16.8.2024 nás čekal celodenní pochod.
Ráno jsme se přepravili autobusem do Sobotky. Vystoupali jsme k zámečku Humprecht a v zámečku jsme stoupali po schodišti až na ochoz. Odtud byl krásný výhled na bojiště z roku 1866. Dívali jsme se na nedaleký hrad Kost, od kterého se vojáci v roce 1866 přesouvali pod Humprecht. Zde měli druhou obrannou linii a vyčkávali, než projdou poslední rakouské jednotky.
Po návštěvě zámku jsme zamířili na místní hřbitov, kde jsou pohřbeni vojáci z války roku 1866. Na hřbitově jsme provedli pietní akt. Stručně jsme seznámili veřejnost s děním v této lokalitě a popsali uniformy účastníků pochodu.
Po pietním aktu jsme se vydali na pochod přes Čálovice k Mladějovu. Cestou jsme měli povolenou střelbu. Probíhaly nejrůznější přepady, které naši vojáci museli řešit. V Mladějově byla připravena občerstvovací stanice. V tomto horku byla velmi příjemná. Z Mladějova nás pak čekalo další stoupání směrem k Prachovu. V lese nás čekal poslední úsek s povolenou střelbou. Pochodovali jsme i kolem hradu Pařez. Celkem jsme absolvovali 12,7 km.
V Průběhu pochodu probíhala vědomostní hra zaměřená na rok 1866. V této hře vyhrál David, který vyhrál zbrusu novou knížku o lese Svíbu.
V sobotu 17.8.2024 probíhal poslední den historického soustředění.
Po pátečním tažení bylo za potřebí zkontrolovat výstroj, přišít scházející knoflíky. Probíhalo hlavně čištění šavlí a bajonetů. Velmi zajímavé bylo rozebírání a čištění zbraní, ze kterých stříleli dospělí. Dozvěděli jsme se tak hodně o tom, jak se starat o různé druhy kovů.
Někteří si poprvé v životě přišívali knoflík :-).
Když jsme vše uklidili a důkladně si umyli ruce od oleje, věnovali jsme se prohlížení fotek z pátečního „Tažení 1866“ a porovnávali jsme, co bylo letos a co před 5. lety, když se tažení pořádalo poprvé.
Účastníci soustředění si pak balili věci a chystali se k domovu, přesto si někteří našli čas k hraní strategické hry Slavkov. Hra byla skutečně urputná a hrálo se doslova do posledních figurek.
Odjezdem posledních účastníků byl pátý ročník historického soustředění v Prachovských skalách ukončen.
158. výročí bitvy u Jičína
V sobotu 21.9. 2024 se na Jičínsku konala vzpomínková akce k 158. výročí prusko-rakouské války 1866.
Na tradiční vzpomínkové akci, kterou připravilo Muzeum přírody Český ráj z. s., Komitét pro udržování památek z války roku 1866 z.s., Jezdecké Centrum Jičín a Klub vojenské historie Jičín z.s. bylo přítomno 96 vojáků v historických uniformách z Čech i zahraničí, aby si na autentických místech připomenuli historické události na Jičínském bojišti z války roku 1866. Akce se konala v rámci projektu „Udržujeme živou historii“ podpořeného Královéhradeckým krajem. Zajímavý program obsahoval pietní akt u pomníků na Prachově a pod Zebínem a rovněž na těchto místech se uskutečnily bitevní ukázky.
Program pro veřejnost začal ve 13:30 pietním aktem u pomníků v Prachovském sedle. Celým programem prováděl Josef Šrámek z Komitétu 1866 v uniformě setníka 14. praporu polních myslivců. Josef Šrámek seznámil diváky s děním v roce 1866 na Jičínském bojišti a především v lokalitě Prachovských skal. U pomníků vojáci provedli pietní akt, po kterém následovaly čestné salvy všech zúčastněných armád.
Poté byla představena nově vzniklá publikace „Jan Vandas – Vzpomínky starého válečníka“
U pomníků dostal hlavní organizátor akce Petr Lazurko od Komitétu 1866 „Poděkování za vytvoření Kadetní setniny Jičínského pěšího pluku č. 74„. Jičínská Kadetní setnina v příštím roce oslaví 10. let své činnosti. Členy setniny jsou kluci i dívky se zájmem o historii, kteří ukazují veřejnosti, jak fungovala rakouská pěchota v roce 1866.
Program u pomníků byl ukončen pořízením tradiční skupinové fotografie všech zúčastněných vojáků.
Následovala komentovaná bitevní ukázka na autentickém místě. Prusové útočili do svahu proti pozicím rakouské armády. V ukázce bylo využito jak rakouské tak pruské dělostřelectvo a audiovizuální efekty, které dokreslily atmosféru bojového střetu. Bylo zde možné pozorovat nejen různé druhy vojska, ale i rozdílnou taktiku jednotlivých armád a složek armády. Všechny druhy vojska pak plně využívaly zalesněný terén, který jim však působil i jisté nesnáze. Není divu, že vojáci, kteří tento boj zažili v roce 1866, o boji ve skalách mluvili s velkým respektem. Po bitevní ukázce se shromáždily všechny historické jednotky z Čech i zahraničí k závěrečnému představení. Byly jim předány pamětní tradiční upomínkové předměty v podobě speciálních zápalek.
Program pak pokračoval pod Zebínem, Petr Lazurko zde velmi stručně seznámil veřejnost s děním v této části bojiště. Proběhl pietní akt u pomníku Saského obvaziště, po kterém pan David Kotlář představil veřejnosti zbrusu novou naučnou stezku „Sasové pod Zebinem“, která podává informace o dění v roce 1866 v této lokalitě a doplňuje tak naučnou stezku zřízenou Komitétem v roce 2005.
Následovala bitevní ukázka inspirovaná skutečnými událostmi. Na bojišti bylo vytvořeno obvaziště, které hlídaly předsunuté jednotky. Stejně jako v roce 1866 ohlásila blížící se Prusy rakouská dělostřelba, během které couvaly saské jednotky pronásledované Prusy směrem k obvazišti, kde se sešikovaly a společně s Rakušany se Prusům postavily na odpor.
Diváci zde na rozdíl od lesní ukázky mohli obdivovat práci formací jak rakousko-saské strany, tak pruské armády. Během bitvy dokonce došlo k několika událostem, které byli inspirovány historickými obrazy. Pruský důstojník například vzat pušku padlého vojáka a následně vedl své muže do útoku.
Celá akce byla zakončena pietním večerním zapálením svíček na hrobech padlých vojáků v Prachovském sedle.
3.2. Účast KVH na akcích
41 |
Datum |
Název akce |
Celkem: |
Kadetů přítomno |
Dospělých přítomno |
Rozsah akce |
období |
1 |
06.01.2024 |
Natáčení "Dcera Národa" |
4 |
1 |
3 |
Malá |
1866 |
2 |
03.02.2024 |
Dělostřelecký ples Josefov |
1 |
0 |
1 |
Malá |
více období |
3 |
10.02.2024 |
VH KVH Jičín |
16 |
6 |
10 |
Malá |
1866 |
4 |
24.02.2024 |
1866 online hra 2024 |
3 |
2 |
1 |
Malá |
1866 |
5 |
16.03.2024 |
Brigáda KVH Jičín |
6 |
4 |
2 |
Malá |
brigáda |
6 |
23.03.2024 |
Valná hromada Komitétu 1866 |
2 |
2 |
0 |
Malá |
1866 |
7 |
30.03.2024 |
Otevírání pevnosti Josefov |
15 |
9 |
6 |
Velká |
1866 |
8 |
07.04.2024 |
74. pěší pluk v Jičíně |
12 |
8 |
4 |
Malá |
1866 |
9 |
18.05.2024 |
XIX. Audience u císaře Karla I.- Brandýs nad Labem |
6 |
2 |
4 |
mezinárodní |
více období |
10 |
25.05.2024 |
XXXIII. C.k. Manévry – Hrádek u Nechanic |
9 |
6 |
3 |
Malá |
1866 |
11 |
08.06.2024 |
Rozsvícený Svíb |
12 |
6 |
6 |
Velká |
1866 |
12 |
28.06.2024 |
158. výročí bitvy u Hradce Králové - pátek |
18 |
12 |
6 |
mezinárodní |
1866 |
13 |
29.06.2024 |
158. výročí bitvy u Hradce Králové - sobota |
26 |
17 |
9 |
mezinárodní |
1866 |
14 |
01.07.2024 |
Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně |
1 |
0 |
1 |
Malá |
1866 |
15 |
01.07.2024 |
Rozsvícení svíček Probluz |
5 |
5 |
0 |
Malá |
1866 |
16 |
03.07.2024 |
Odhalení pyramidy v Máslojedech a mše v kostele na Chlumu |
4 |
4 |
0 |
Malá |
1866 |
17 |
08.07.2024 |
Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně |
1 |
0 |
1 |
Malá |
1866 |
18 |
12-13.7.2024 |
Oživlý Josefov, dvoudenní "sedmiletková akce" |
1 |
0 |
1 |
Velká |
1756–1763 |
19 |
15.07.2024 |
Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně |
1 |
0 |
1 |
Malá |
1866 |
20 |
22.07.2024 |
Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně |
2 |
1 |
1 |
Malá |
1866 |
21 |
29.07.2024 |
Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně |
1 |
0 |
1 |
Malá |
1866 |
22 |
05.08.2024 |
Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně |
1 |
0 |
1 |
Malá |
1866 |
23 |
10.08.2024 |
Kudy prošel Císařpán |
2 |
0 |
2 |
Malá |
1866 |
24 |
11-17.08.2024 |
HISTORICKÉ SOUSTŘEDĚNÍ v Prachovských skalách 2024 |
16 |
15 |
1 |
Malá |
1866 |
25 |
16.08.2024 |
Tažení 1866 |
15 |
13 |
2 |
Malá |
1866 |
26 |
17.08.2024 |
Císař na Vyšehradě |
2 |
2 |
0 |
Malá |
více období |
27 |
19.08.2024 |
Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně |
2 |
1 |
1 |
Malá |
1866 |
28 |
26.08.2024 |
Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně |
1 |
0 |
1 |
Malá |
1866 |
29 |
07.09.2024 |
Posvícení v osadě Vlkanov Tetín |
2 |
1 |
1 |
Malá |
více období |
30 |
21.09.2024 |
158. výročí bitvy u Jičína |
15 |
9 |
6 |
mezinárodní |
1866 |
31 |
05.10.2024 |
Josefínské slavnosti Terezín 2024 |
1 |
0 |
1 |
Velká |
1756–1763 |
32 |
26.10.2024 |
Dušičky 1866 |
7 |
5 |
2 |
Velká |
1866 |
33 |
27.10.2024 |
C.k. černopraché střelby - Svíb, Máslojedy |
3 |
3 |
0 |
Malá |
1866 |
34 |
27.10.2024 |
Připomenutí bitvy u Žďáru |
1 |
0 |
1 |
Malá |
více období |
35 |
28.10.2024 |
Zavírání sezony Josefov |
12 |
8 |
4 |
Malá |
více období |
36 |
02.11.2024 |
Pietní akt v České Skalici |
6 |
4 |
2 |
Malá |
1866 |
37 |
02.11.2024 |
Rozsvícené Dubno |
6 |
4 |
2 |
Malá |
1866 |
38 |
10.11.2024 |
Předměřice nad Labem |
12 |
8 |
4 |
Malá |
více období |
39 |
11.11.2024 |
Jičín – Den Veteránů |
6 |
5 |
1 |
Malá |
více období |
40 |
11.11.2024 |
Pouchov – Den Veteránů |
1 |
1 |
0 |
Malá |
více období |
41 |
31.12.2024 |
Silvestrovské střelby v pevnosti Josefov |
1 |
1 |
0 |
Malá |
více období |
4. Rozvoj KVH
4.1. Uniformy a jejich součásti
Klubu velmi pomohl dar LIR11 v podobě staršího vybavení, které našim členům dobře poslouží, kolegové nám věnovali troje kalhoty, polní plášť, spinky, nákrčník, a lodičku a ustrojovací řemínek.
J. Šmíd z LIR11 nám dále věnoval 1 x důstojnické sako a kalhoty (podporučík IR18) a letní blůzu (kytlici) vz. 1859. Důstojnické sako a kalhoty klub prodal do Vlastivědného muzea v Železnici, kde tak budou moci vystavovat uniformu regimentu, který ve městě skutečně bojoval.
Klub dále pořídil 10 lodiček. Těchto čepic jsme začínali mít nedostatek. Klub pořídil i Čako vel 58 a dvě dětská čaka vel (56 a 57). Navíc se povedlo zakoupit i vlněné sako a kalhoty v barvách 74. pěšího pluku.
Uniformy a jejich součásti |
Ks |
Brotsak – rakouská varianta |
20 |
Brotsak – pruská varianta |
17 |
Čako vel 58 |
1 |
Čepice Cape |
15 |
Dětské Čako |
2 |
Kamaše |
20 |
Kalhoty |
28 |
Letní blůza (kytlice) vz. 1859 |
1 |
Lodička |
24 |
Nákrčník |
29 |
Pásek |
30 |
Ramínko |
48 |
Sako 74. pěšího pluku |
30 |
Sako 28. pěšího pluku rytíře Benedeka |
2 |
Sako plukovního sluhy |
1 |
Starší vlněné kalhoty |
4 |
Šle |
28 |
Šedý plášť pěchoty |
17 |
Výstrojní řemínek |
17 |
Vak |
32 |
Válečky střelců |
24 |
Vlněné kamaše |
3 |
4. 2. Výstroj a výzbroj
Kolegové z LIR 11 nám věnovali i výzbroj a výstroj, konkrétně se jednalo o závěs na bajonet, patrontašku s kapslovnicí, opasek, feldflašku, řemení na pušku.
R Boskowitz nám věnoval patrontašku se závěsem.
Klubu se dále povedlo pořídit poddůstojnickou šavli vz. 1862 a jednu kadetní šavli se závěsem, která potěší naše nejmladší členy. Vybavení zdravotního personálu bylo rozřířeno hned dvěma cisternami na vodu a páskami nosičů raněných.
Zakoupili jsme další 2 torny vz. 1852, díky kterým se zvětšil úložný prostor našich kadetů.
Největší investicí pro klub bylo zakoupení osmi řemenů s patrontaškou a kapslovnicí. Díky tomu je většina našich členů vybavena kompletním střeleckým řemením.
Bajonet na Enfield |
9 |
Bílé kožené rukavice pro praporečníka |
1 |
Cisterna na vodu |
3 |
Dobový buben s paličkami a řemením |
1 |
Dobový dalekohled |
1 |
Dobová pila |
1 |
Distanční měřítko |
2 |
Feldflaše |
1 |
Hasičská trubka |
1 |
Kadetní šavle |
1 |
Nosítka pro dvojici nosičů raněných |
1 |
Páska nosiče raněných |
13 |
Poddůstojnická šavle vz. 1862 |
4 |
Poddůstojnická šavle vz. 1862 – maketa |
1 |
Puška Enfield s řemenem |
13 |
Rakousko-uherská plátěná torna pro pionýry a technické oddíly |
1 |
Řýč s řemením |
1 |
Řemení na pušku |
1 |
Řemení pro bubeníka |
1 |
Řemení s patrontaškou a kapslovnicí |
13 |
Sekera dlátovka |
1 |
Sekera širočina |
1 |
Soudek 5l. |
1 |
Stará replika řemení s patrontaškou a kapslovnicí |
1 |
Starší chlebník |
1 |
Střapec k poddůstojnické šavli |
3 |
Várnice vz. 1863 pro pěší jednotky + popruh na upevnění na tele |
1 |
Torna vz. 1852 pro myslivce |
1 |
Torna vz. 1852 |
7 |
Závěs na bajonet |
7 |
Závěs na bajonet Lorenz |
3 |
Závěs na prapor |
2 |
Závěs na šavli a bajonet |
2 |
Závěs na šavli |
2 |
Závěs na tesák |
1 |
Závěs pro tesaře |
1 |
Zmenšená replika II. Praporu 74. pěšího pluku |
1 |
4. 3. Táborové vybavení
Do táborového vybavení nám přibyla krájecí deska, vařečka, pánvička a kotlík z nerezu.
K zajištění věcí v táboře jsme zakoupili 3 dobové zámky na truhlu, 2 x řetěz 10 m. Díky tomu jsme schopni spojit bedny v táboře a dokonce je uzamknout i uvnitř stanů.
Do tábora dále byly pořízeny dvě svíčky do luceren, bavlněná šňůra.
Brunox - sprej na čištění a údržbu zbraní, 300ml |
2 |
Cedule regimentu |
2 |
Deka |
4 |
Dobový stan pro 10 kadetů |
2 |
Koš na oheň |
1 |
Kotlík |
2 |
Krájecí deska |
1 |
Lucerny |
6 |
Lucerna do tábora |
2 |
Malá dřevěná bedna |
2 |
Nebozez |
1 |
Pánvička |
1 |
Polní nástěnka |
1 |
Poklička na kotlík |
1 |
Rošt na oheň |
1 |
Řetěz na pušky 7m |
1 |
Řetěz na truhly 2m |
1 |
Řetěz na truhly 10m |
2 |
Sběračka |
1 |
2 x Skupinový přístřešek 3,75x6 plachta s bočnicemi proti větru s lanem a tyčemi včetně zázemí pro kuchyni a spojovacího materiálu. |
1 |
Stan "A" s Apsydou 320x200x180 cm |
3 |
Strážní budka uzamykatelná |
1 |
Stojan na 20 pušek |
1 |
Opasek hnědý na stahování tyčí |
7 |
Otvírák na konzervy |
2 |
Trojnožka nad oheň |
1 |
Vak na vodu |
1 |
Vařečka |
2 |
Vakuový pytel 60*80 cm |
2 |
Vakuový pytel 80*120 cm |
3 |
Vakuový pytel 90*120 cm |
5 |
Vakuový pytel 70*105 CM |
1 |
Vojenská bedna |
1 |
Vojenská bedna velká |
3 |
Zámek na truhlu |
8 |
4. 4. Propagace
Klub na akcích využívá propagační stojan áčko formátu A1, které prezentuje naši činnost.
Klub dále udržuje doménu KVH Jičín a šíří jednoduché letáky seznamující s jeho činností.
5. Spolupráce s organizacemi a jednotlivci
Spolupracující organizace:
Muzeum přírody Český ráj z. s., Komitét pro udržování památek z války roku 1866, Město Jičín, Knihovna Václava Čtvrtka Jičín, IR 8 Brno, Klub vojenské historie, Pevnostní dělostřelecká rota – Josefov, KVH - Historický C.k. Řadový pěší pluk č. 18 Hradec Králové, Spolek přátel vojenské historie, 6. prapor polních myslivců – Náchod, 5. prapor polních myslivců Česká Skalice,Spolek vojenské historie Liberec o.s., Českomoravský KVH Předměřice nad Labem, Garda města Hrade Králové, Kavalerie Náchod o.s.
6. Publicita
Českýrozhlas, Deník, Jičínský zpravodaj, Českoskalický zpravodaj.
Lentikulární pohlednice vybavená QR kódem
Webové stránky www.mpcr.cz, dále www.jicinsky denik.cz, a webové stránky spolupracujících organizací.
Facebook
KVH Jičín: https://www.facebook.com/Klub-vojensk%C3%A9-historie-Ji%C4%8D%C3%ADn-zs-171893787047551/?
Kadetní setnina: https://www.facebook.com/Kadetn%C3%AD-setnina-ji%C4%8D%C3%ADnsk%C3%A9ho-p%C4%9B%C5%A1%C3%ADho-pluku-%C4%8D-74-1528170587494792/
Články a videa o KVH
Příloha 1. (http://www.mpcr.cz/o-nas/krouzky-mpcr/krouzek-vylety-do-historie/kadetni/klub-vojenske-historie-jicin/vyrocni-zpravy/vyrocni-zprava-2024/ )
7. Propagace
Webové stránky www.mpcr.cz, www.1866.cz
Facebook
KVH Jičín: https://www.facebook.com/Klub-vojensk%C3%A9-historie-Ji%C4%8D%C3%ADn-zs-171893787047551/?
Kadetní setnina: https://www.facebook.com/Kadetn%C3%AD-setnina-ji%C4%8D%C3%ADnsk%C3%A9ho-p%C4%9B%C5%A1%C3%ADho-pluku-%C4%8D-74-1528170587494792/
Leták a plakáty KVH Jičín
Klubové PF
YouTube
Vzpomínka na prusko-rakouskou válku na Lomnicku
https://www.youtube.com/embed/2MkDrxKgDrQ?fbclid=IwAR0FshcqQ49nBGTDmXkZwreeOZYKVedAIP44KP3iI4ac5RlkCJP_CtlmRxs
Válka 1866 on-line - IV. blok - speciální díl Jičínská kadetní setnina
https://www.youtube.com/watch?v=6U3cz7O3qmE&t=45s
Filmové dokumenty
Monarchie stále žije: (http://www.ceskatelevize.cz/porady/1102732990-folklorika/217562260800008-monarchie-stale-zije)
U kanónu stál : (https://www.ceskatelevize.cz/porady/1102732990-folklorika/422236100141009/?fbclid=IwAR1g1ZGZU7heTRBI8uCE0tcifsR-QKzvbzpuysIThsfPmP7iLu9dHjd6FEE )
Proměny doktora Tyrše: https://www.ceskatelevize.cz/porady/15614753201-promeny-doktora-tyrse/
K podctě zbraň!: https://www.ceskatelevize.cz/porady/13643067002-k-pocte-zbran/