Klub vojenské historie Jičín z. s.
Výroční zpráva 2023

Klub se tradičně zapojil do vzpomínkových akcí k roku 1866. Na akcích obecně stoupá pověst naší jednotky a jsme považováni za dobře vypadající a disciplinovanou jednotku. Často představujeme jádro rakouské pěchoty. Prohloubila se také spolupráce s 18. pěším plukem, se kterým se běžně spojujeme na vzpomínkových akcích. Od této jednotky dokonce vzešly dva návrhy na povýšení našich členů. Dokonce se podílíme na společných nákupech vybavení a využívání materiálů na uniformy.

Na vzpomínkových akcích nás každoročně vidí tisíce lidí. Reprezentujeme zde Královéhradecký kraj a především město Jičín, protože jsme představováni jako Jičínský pěší pluk č. 74. Letos se někteří naši členové pyšní vyznamenáním od potomků rodiny
Habsburg-Lothringen, tedy potomků našeho posledního císaře. Je zajímavé, že se jedná o oficiální mezinárodně uznávané vyznamenání, které se může nosit i při jiných oficiálních příležitostech.

Předsedovi KVH Jičín a veliteli Kadetní setniny Petru  Lazurkovi se tento rok dostalo nebývalé pocty! Na začátku bitevní ukázky k 157. výročí bitvy u Hradce Králové při vyřazování kadetů k polnímu vojsku obdržel Petr Lazurko před nastoupenými jednotkami od organizačního týmu Königgrätz 1866 Stříbrný záslužný kříž s korunou na vojenské stuze za svou činnost s mládeží!
Vyznamenání předali Radek Balcárek, ředitel projektu Königgrätz 1866, Miroslav Suchý, předseda Komitét pro udržování památek z války roku 1866 z.s. a představitel generála Windischgrätze populární herec Václav Vydra.

Klubu se podařilo získat dotaci od Královéhradeckého kraje v rámci projektu „Jičínský pěší pluk“, Od města Jičín na činnost, akci 74. pěší pluk v Jičíně a dotaci na cestovní ruch a propagaci města.
V závěru roku klub také získal individuální dotaci Královéhradeckého kraje s projektem „Výzbroj pro Jičínskou kadetní setninu“ Jedná se o rekordní částku, kterou se našemu klubu podařilo získat. Nutné je říct, že se jedná o dlouhodobější projekt, který by měl být realizován nejpozději do konce roku 2025.

Členové klubu dokázali v tomto roce absolvovat 48 akcí pro veřejnost, kde reprezentovali město Jičín. Jednotliví členové KVH v tomto roce mohli získat 3 nová vyznamenání.

1. Členská základna

Klub má k 31. 12. 2023 celkem 33 členů,
z toho 11 členů starších 18 let,
19 aktivních členů kadetní setniny,
  3 členy přispívající,

15 členů má vlastní vybavení.
Celkem máme v uniformách 30 členů

2. Klub

V uplynulém roce klub velmi podporoval své členy při nákupech uniforem a vybavení k nim.
Klubu se i letos povedlo na akcích veřejnosti představit unikátní vybavení, díky kterému jsme schopni věrněji představovat historické období.

2.1. Sekce 1866

Klub schválil pravidla na povyšování členů, kdy zájemci o povýšení musí splňovat nejenom odsloužená léta, ale i mít určité přesně stanovené schopnosti a znalosti. Tato pravidla jsou společná s IR 18. Stejnými pravidly se tak řídí více klubů.

Na vzpomínkových akcích jsme spolu s IR 18 od letošního roku začali aktivně využívat výcvik setniny, kde jde více čet pod společným velením.

Sekce 1866 začátkem roku na Valné hromadě klubu rozhodla na návrh 18. pěšího pluku z Hradce Králové o povýšení Matěje Kavana do hodnosti desátníka .

Začátkem roku byl opět na návrh IR 18 povýšen Petr Lazurko do hodnosti šikovatele.
Zároveň bylo stanoveno, že Petr Lazurko na vybraných akcích bude vystupovat v uniformě podporučíka.

Společně s 18. pěším plukem jsme začali šít lajbly, tedy služební oděv vojáka v roce 1866.

2.1.1.74. pěší pluk

Členové klubu pokračují v nákupu vlastního vybavení, jako jsou uniformy a čáka.
Letos se řada našich členů rozhodla pořídit si vlastní uniformy a vybavení.

2.1.2. Kadetní setnina

Kadetní setnina nadále funguje jako jediná historická kadetní setnina v České republice.
Letos do setniny vstoupili dva nováčci.
Můžeme se pochlubit rekordním počtem vyřazených kadetů. Kadeti dosáhli věku 15 let a stávají se členy spolku s hlasovacím právem. Zároveň mohou vstupovat do bitevních ukázek s pyrotechnikou. 8 našich kadetů bylo vyčleněno před bitevní ukázkou u Hradce Králové a spolu s 18 pěším plukem absolvovali bitevní ukázku

3. Činnost KVH

Klub absolvoval 48 akcí pro veřejnost. 
Pokračuje ve společných nákupech látek, knoflíků a dalšího vybavení pro členskou základnu.

3.1. Akce pořádané KVH

74. pěší pluk v Jičíně

Dne 2.4.2023 znovu  Jičínem pochodovali vojáci ve slavnostních uniformách!
Jednalo se o připomínku 74. pěšího pluku. Vojáci v útvaru prošli Husovou ulicí ke kostelu sv. Jakuba Většího. U kostela čekali vojáci od prvního saského mysliveckého praporu, kteří kvůli této akci přijeli z Německa, aby nás podpořili v naší činnosti. Společně zamířili do kostela, kde si sedli do lavic a poslouchali proslov šikovatele 74. pěšího pluku Petra Lazurka.
Po proslovu následovalo fotografování vojáků u desky se jmény padlých z roku 1866.
Poté se vojáci seřadili a přešli ke kasárnám 74. pěšího pluku.
Před kasárnami znovu krátce mluvil Petr Lazurko a vysvětloval fungování kadetů ve válce 1866.
Následovala zajímavá prohlídka budovy kasáren, kde jsem si prošli refektář, kde rakouská armáda vytvořila nový strop, jídelnu postavenou Rudou armádou, barokní kapli či kinosál. Naší pozornosti neunikla ani okna, ze kterých roku 1866 střílela saská pěchota na postupující pruské jednotky na hrázi rybníku Kníže.
Po poutavé prohlídce se vojáci seřadili na nádvoří kasáren, kde probíhal výcvik, do kterého se mohla zapojit i široká veřejnost. Zájemci si mohli vyzkoušet základní povely. Mohli si i potěžkat zbraně, které členové KVH Jičín používají. Ať už se jednalo o pušky, šavle či výstroj tesaře, kterou tvoří pila a dvě sekery teslice a dlátovka. Obě sekery jsou velmi staré a válku roku 1866 s nějvětší pravděpodobností pamatují.

Historické soustředění 1866

Muzeum přírody Český ráj tento rok potřetí připravilo tábor určený dětem se zájmem o historii a zejména rok 1866. Členové KVH zde měli na starosti odbornou stránku soustředění. Klub zapůjčil i své vybavení jako polní čepice, brotsaky, a veškerou výzbroj, kterou má k dispozici. V tomto třetím ročníku se účastnilo 13 členů Kadetní setniny a 3 nováčci.
Přijela za námi i návštěva v podání generality, která nás přijela zkontrolovat.
Přijel předseda Komitétu 1866 Miroslav Suchý a ředitel projektu Königgrätz Radek Balcárek a Milan Cerman – všichni pánové v uniformách rakouské a pruské generality.
Pánové kadetům dovezli překvapení v podobě drobných dárečků a také několika cen, do vědomostní soutěže, která kadety čeká na Tažení 1866.  Velitel setniny obdržel velmi zajímavý dárek - knížku, kterou psal Radek Balcárek ve svých 19 letech. Radek Balcárek také obdaroval jednoho z kadetů, se kterým se pravidelně setkává v bitevních střetech.
Akce vrcholila Tažením 1866.
Účastníky přepravil speciální autobus do obce Veliš, kde se vojsko sešikovalo před diváky z obce. Přihlížejícím byly představeny uniformy z války roku 1866.
Za vojáky přijely i redaktorky z Jičínského deníku a z Českého rozhlasu. V obci Veliš také proběhla kontrola zbraní policií ČR. Z obce Veliš vojáci vypochodovali směrem k Schlikovské hrobce, kterou si prohlédli a zamířili do Podhradí, kde vyšplhali na vrchol Veliš.
Z Podhradí jsme pochodovali po žluté turistické značce do obce Ostružno. Cestou jsme šli v bitevním pořádku, kde fungovaly přední stráže a probíhaly přepady, které bylo nutné řešit. Cestou jsme se dostávali do různých zajímavých situací. Například se nám podařilo na lesní cestě zformovat karé, ve kterém jsme mohli střílet do čtyř směrů, proti nepříteli. Cestou jsme navštívili i Loretu.
Po příchodu do Ostružna jsme si odpočinuli na návsi a doplnili zásoby tekutin. Velmi děkujeme obci Ostružno za přístup k pitné vodě a možnost využít toalety. V obci proběhl pietní akt u válečného hrobu z války 1866.
Vojáci pak vypochodovali z obce směrem na Dolní Lochov, který prošli za zpěvu dobových písní po červené turistické značce směrem na Svinčici a po zelené značce na Prachov.
U pomníků v Prachovském sedle došlo k ukončení pochodu a poděkování všem účastníkům za jejich nasazení při polním tažení. Všichni si tak vyzkoušeli, čemu čelili na pochodu vojáci v období 1866 a jaké problémy na pochodu museli řešit.
Oni však na rozdíl od nás měli kompletní výzbroj o váze přibližně 25 kg a vzdálenost, kterou překonávali, nebyla jen 13 km, ale mnohem větší.
V Prachově proběhlo i vyhodnocení vědomostní soutěže, která probíhala na stanovištích, kde jsme odpočívali. Přes 80 odborných otázek připravili členové Komitétu pro udržování památek z války 1866. Za třetí místo obdržel Matyáš Musílek tričko, za druhé místi Ondra Franc brožuru „Příběh zapomenutého obrazu – Cerekvice nad Bystřicí v roce 1866“ a za první místo byla Vojtěchu Klapalovi předána knížka „Josef Volf: Vzpomínky na válku roku 1866“.  Za ceny děkujeme předsedovi Komitétu 1866 Miroslavu Suchému a řediteli projektu Königgrätz Radeku Balcárkovi.

157. výročí bitvy u Jičína

V sobotu 23.9. 2023 se na Jičínsku konala vzpomínková akce k 157. výročí prusko-rakouské války 1866.
Letošní ročník byl zaměřen na dění ve středu rakouské obranné linie na Prachově a zároveň zde bylo připomenuto 110 let od postavení Pruského pomníku v Prachovských skalách.
Na tradiční vzpomínkové akci, kterou připravilo Muzeum přírody Český ráj z. s., Komitét pro udržování památek z války roku 1866 z.s. a Klub vojenské historie Jičín z.s., bylo přítomno 92 vojáků v historických uniformách z Čech i zahraničí, aby si na autentických místech připomenuli historické události. Akce se konala v rámci projektu „Historie prožitkem“ podpořeného Královéhradeckým krajem.
V dopoledních hodinách se vojáci ve svém volném čase vydali na prohlídku Prachovských skal, kde vznikla řada zajímavých fotografií. Obdivovali zde nádhernou krajinu a prohlíželi si bojiště z roku 1866.
Program pro veřejnost začal ve 14:00 pietním aktem u pomníků v Prachovském sedle. Celým programem prováděl Martin Barus z Komitétu 1866.
Prostranství pomníků bylo tradičně vyzdobeno vlaječkami v barvách Rakouska, Saska a Pruska. U pomníků promluvil Petr Lazurko, který veřejnost seznámil s historií památek a předseda Komitétu 1866 Miroslav Suchý.
V letošním roce prošel pruský pomník kompletní opravou. Oprava pomníku byla provedena jako součást projektu „Podpora aktivit Komitétu pro udržování památek z války roku 1866 v roce 2023“, který byl finančně podpořen Královéhradeckým krajem. Celá oprava stála celkem 147 620 Kč, opravu prováděl kameník Petr Verich, technický dozor za Komitét 1866 zajišťoval Jiří Náhlovský. Po projevech byly položeny kytice Komitétu pro udržování památek z války roku 1866, rodu Schliků, který měl kytice v tradičních rodových barvách, a Muzea přírody Český ráj.
Následovaly čestné salvy všech zúčastněných armád. Celý pietní akt byl zakončen předáním pamětních listů rodině Schlikově předsedou Komitétu 1866.
Následovala komentovaná bitevní ukázka na velmi autentickém místě. Prusové útočili do svahu proti pozicím rakouské armády. V ukázce bylo využito jak rakouské tak pruské dělostřelectvo a audiovizuální efekty, které dokreslily atmosféru bojového střetu. Bylo zde možné pozorovat nejen různé druhy vojska, ale i rozdílnou taktiku jednotlivých armád. Všechny druhy vojska pak plně využívaly zalesněný terén, který jim však působil i jisté nesnáze. Není divu, že vojáci, kteří tento boj zažili v roce 1866, o boji ve skalách mluví s velkým respektem. Zajímavé bylo i sledování nabíjení pušek rakouské a pruské armády, kdy Rakušané využívali předovky s delším dostřelem a přesností, oproti tomu Prusové zas využívali rychlejšího nabíjení svých zbraní.
Po bitevní ukázce se shromáždily všechny historické jednotky z Čech i zahraničí k závěrečnému představení. Byly jim předány pamětní listy k 110. výročí postavení pruského pomníku v Prachovských skalách a tradiční upomínkové předmětů v podobě zápalek.
Jako první byla představena domácí jednotka 74. pěší pluk z Jičína se svou kadetní setninou (KVH Jičín). Akce se dále za rakouskou armádu zúčastnily: 13. hraničářský pěší pluk, 18. pěší pluk z Hradce Králové, 49. pěší pluk z Německa, 73. pěší pluk z Železnice a Rakouská dělostřelecká baterie Vimus.
Saskou armádu reprezentovaly:  1. saský myslivecký prapor z Německa, 2. saský myslivecký prapor (SVH Liberec), a Sanitní jednotka Saského armádního sboru.
Pruskou armádu zastupovaly: Pruský 1. gardový pěší pluk - 7. setnina Hradec Králové (Garda města Hradce Králové), Gardový granátnický pluk č. 2 císaře Františka – 12. Setnina (Českomoravský KVH Předměřice nad Labem), Gardový fyzilírský pluk Brno (REX) a 1. slezský polní dělostřelecký pluk č. 6 von Paucker.
Celá akce byla zakončena pietním večerním zapálením svíček na hrobech padlých vojáků v Prachovském sedle.

3.2. Účast KVH na akcích

48

Datum

Název akce

Celkem:

Kadetů přítomno

Dospělých přítomno

Rozsah akce

období

1

04.02.2023

Dělostřelecký ples Josefov

1

0

1

malá

více období

2

11.02.2023

VH KVH Jičín

14

5

9

malá

1866

3

05.03.2023

Brigáda KVH Jičn

14

6

8

malá

brigáda

4

19.03.2023

Za bojiště krásnější

5

4

1

malá

brigáda

5

22.03.2023

Program pro ZŠ. Všwstary

5

4

1

malá

1866

6

25.03.2023

Zahájení turistické sezóny Muzea války 1866

3

3

0

malá

1866

7

01.04.2023

Otevírání pevnosti Josefov

24

16

8

malá

1866

8

02.04.2023

74. pěší pluk v Jičíně

13

9

4

malá

1866

9

15.04.2023

Valná hromada Komitétu 1866

4

3

1

malá

1866

10

29.04.2023

XIX. Audience u císaře Karla I.- Brandýs nad Labem

10

6

4

mezinárodní

více období

11

19.05.2023

Muzejní noc v Muzeu války 1866 na Chlumu

5

4

1

malá

1866

12

27.05.2023

XXXII. C.k. manévry

12

7

5

velká

1866

13

03.06.2023

Bitva u Holic

1

0

1

velká

1756–1763

14

10.06.2023

Rozsvícený Svíb

17

9

8

velká

1866

15

17.06.2023

Bitva u Kolína 1757

1

0

1

velká

1756–1763

16

30.06.2023

157. výročí bitvy u Hradce Králové - pátek

18

11

7

velká

1866

17

01.07.2023

157. výročí bitvy u Hradce Králové - sobota

30

20

10

mezinárodní

1866

18

03.07.2023

Rozsvícení svíček ve Svíbu

1

1

0

malá

1866

19

03.07.2023

Odhalení nového kříže na hromadném hrobě u Hejcmanky a zádušní mše na Chlumu

3

3

0

malá

1866

20

03.07.2023

Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně

1

0

1

malá

1866

21

10.07.2023

Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně

1

0

1

malá

1866

22

14-15.7. 2023

Oživlý Josefov

1

0

1

malá

1866

23

17.07.2023

Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně

1

0

1

malá

1866

24

24.07.2023

Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně

1

0

1

malá

1866

25

31.07.2023

Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně

2

1

1

malá

1866

26

07.08.2023

Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně

1

0

1

malá

1866

27

12.08.2023

Kudy prošel Císařpán

4

2

2

malá

1866

28

13-19.08.2023

HISTORICKÉ SOUSTŘEDĚNÍ v Prachovských skalách 2023

16

15

1

malá

1866

29

18.08.2023

Tažení 1866

21

17

4

malá

1866

30

21.08.2023

Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně

3

1

2

malá

1866

31

28.08.2023

Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně

1

0

1

malá

1866

32

16.09.2023

Chrast u Chrudimi

4

2

2

malá

1866

33

23.09.2023

157. výročí bitvy u Jičína

17

11

6

mezinárodní

1866

34

28.09.2023

Svib 28. 9. 2023

2

2

0

malá

1866

35

28.09.2023

Setkání u Šrámova kříže v Rozběřicích

4

4

0

malá

1866

36

29. -30.9.2023

C.k. černopraché střelby - Svíb, Máslojedy

7

4

3

velká

1866

37

30.09.2023

Josefínské slavnosti 2023

1

0

1

velká

1756–1763

38

07.10.2023

Připomenutí bitvy u Žďáru

1

0

1

malá

více období

39

21.10.2023

Dušičky 1866

11

7

4

malá

1866

40

28.10.2023

Zavírání sezony Josefov

14

7

7

malá

1866

41

04.11.2023

Česká Skalice

9

5

4

malá

1866

42

04.11.2023

Rozsvícené Dubno

11

4

7

malá

1866

43

05.11.2023

Den veteránů Předměřice nad Labem

6

5

1

malá

více období

44

11.11.2023

Jičín – Den Veteránů

10

7

3

malá

více období

45

11.11.2023

Pouchov – Den Veteránů

2

2

0

malá

více období

46

11.11.2023

Kukleny

2

1

1

malá

více období

47

11.11.2023

Pochod ke dni veteránů na Smržovce

1

0

1

malá

více období

48

31.12.2023

Silvestrovské střelby v pevnosti Josefov

1

0

1

malá

více období

4. Rozvoj KVH

4.1. Uniformy a jejich součásti

Začátkem roku klub rozhodl o povýšení dvou členů klubu. Proto bylo nutné, aby klub zakoupil potřebné porty. Porta na čako – desátník, porta na čako - četař/šikovatel a portu na límec šikovatele.
Klub dále zakoupil dvě saka 28. pěšího pluku. Jedná se o staré repliky uniforem, které byly součástí jedné pozůstalosti. 74. pěší pluk vznikl příchodem vycvičených vojáků z tří pěších pluků. Jednalo se o pěší pluk Rytíře Benedeka číslo 28 z Prahy, pěší pluk Hraběte Degenfelda číslo 36 zladé Boleslavi a pěší pluk Barona Bianchi číslo 55 z Brzezan (Na dnešní Ukrajině) Naše jednotky tedy pojí historická vazba. Čestným majitelem jednotky byl dokonce samotný velitel Severní armády Ludvík Benedek. Benedek dokonce osobně zabil hřeb při svěcení praporu 74. pěšího pluku. Proto se klub rozhodl ponechat na těchto dvou sakách vyložení této jednotky. V této věci jsme kontaktovali kolegy z historické jednotky 28. pěšího pluku, od kterých máme svolení používat tyto uniformy na akcích a připomínat tak tradice této jednotky v roce1866. I tak se slavnostní uniformy musely u švadleny trochu upravit, přesněji jejich nárameníky, aby bylo možné nosit na přehlídce pod nárameníkem svinutý plášť. Zelené vyložení určitě pomůže na ukázkách lépe vysvětlovat, co je to egalizace.
Klub dále pořídil starší vlněné kalhoty jedny kamaše a lodičku,
Klubu se povedlo zakoupit jeden starší vlněný plášť a další 4 nechat ušít. Díky tomu máme dalších 5 plní plášťů. Celkový počet se tak zvýšil na 16 kusů. K těmto plášťům klub pořídil i výstrojní řemínky, aby bylo možné pláště nosit na slavnostech stočené do bandalíru.
Klub dále zakoupil 10 ramínek, aby měl ramínka ke všem novým věcem a nahradil ramínka zničená.

Uniformy a jejich součásti

Ks

Brotsak – rakouská varianta

20

Brotsak – pruská varianta

17

Čepice Cape

15

Kamaše

20

Kalhoty

28

Lodička

13

Nákrčník

28

Pásek

29

Ramínko

48

Sako 74. pěšího pluku

28

Sako 28. pěšího pluku rytíře Benedeka

2

Sako plukovního sluhy

1

Starší vlněné kalhoty

1

Šle

28

Šedý plášť pěchoty

16

Výstrojní řemínek

16

Vak

32

Válečky střelců

24

Vlněné kamaše

2

4. 2. Výstroj a výzbroj

Klub nechal začátkem roku opravit originální sekeru dlátovku
Z vybavení byly pořízeny další dvě torny vz. 1852, díky kterým se podstatně zvětšil prostor na uložení věcí, které naši kadeti využívají.
Povedlo se nám zakoupit rýč, na který jsme pořídili speciální řemení, díky něu voják může rýč nést zavěšený přes rameno, nebo se pomocí něj připevní na tornu vz.1852. V současné době jsme jediná historická jednotka, která v poli rýč na akcích nosí a využívá ho!

Bajonet na Enfield

9

Bílé kožené rukavice pro praporečníka

1

Cisterna na vodu

1

Dobový buben s paličkami a řemením

1

Dobový dalekohled

1

Dobová pila

1

Distanční měřítko

2

Hasičská trubka

1

Kapslovnice

1

Nosítka pro dvojici nosičů raněných

1

Páska nosiče raněných

6

Poddůstojnická šavle vz. 1862

3

Poddůstojnická šavle vz. 1862 – maketa

1

Puška Enfield s řemenem

13

Rakousko-uherská plátěná torna pro pionýry a technické oddíly

1

Řýč s řemením

1

Řemení pro bubeníka

1

Řemení s patrontaškou a kapslovnicí

3

Sekera dlátovka

1

Sekera širočina

1

Soudek 5l.

1

Stará replika řemení s patrontaškou a kapslovnicí

1

Starší chlebník

1

Střapec k poddůstojnické šavli

3

Várnice vz. 1863 pro pěší jednotky + popruh na upevnění na tele

1

Torna vz. 1852 pro myslivce

1

Torna vz. 1852

5

Závěs na bajonet

7

Závěs na bajonet Lorenz

2

Závěs na prapor

2

Závěs na šavli a bajonet

2

Závěs na šavli

2

Závěs na tesák

1

Závěs pro tesaře

1

Zmenšená replika II. Praporu 74. pěšího pluku

1

 4. 3. Táborové vybavení

Náš stanový tábor prošel v roce 2023 podstatným zvětšením! Klub zakoupil 30 m tkalounu a bílou režnou nit. Tento materiál jsme využili na zdokonalení přístřešku, který nám vytváří zázemí na akcích s noclehem. Tkaloun byl přišit k bočnicím tak, že mohou být přivázány ke konstrukci a nezvedá je vítr. Stejně tak nyní lze bočnice svinout a svázat nahoře, aby bylo do přístřešku vidět. Navíc byly zakoupeny další dva stany A s apsidou.
Klub také zakoupil pokličku na kotlík do tábora, lucerny na stoly do tábora a to včetně svíček do nich. Dále byla pořízena a opravena jedna truhla.
Byly zakoupeny 4 vakuové pytle na uložení stanů, látek a dalšího klubového vybavení. A vyhozeny některé potrhané pytle. Ob pěna na čištění uniforem a černá režná nit na opravy a šití knoflíků. Darem klub dostal 7 starších kožených opasků, které používáme na stahování tyčí a dalšího vybavení.
Na údržbu zbraní byly zakoupeny dva spreje Brunox na čištění zbraní.
Rozpadla se nám korková nástěnka, její oprava nebyla možná, a proto jsme jí museli vyřadit.

Brunox - sprej na čištění a údržbu zbraní, 300ml

2

Cedule regimentu

2

Deka

4

Dobový stan pro 10 kadetů

2

Koš na oheň

1

Kotlík

1

Lucerny

6

Lucerna do tábora

2

Malá dřevěná bedna

2

Nebozez

1

Polní nástěnka

1

Poklička na kotlík

1

Rošt na oheň

1

Řetěz na pušky 7m

1

Řetěz na truhly 2m

1

Sběračka

1

2 x Skupinový přístřešek 3,75x6 plachta s bočnicemi proti větru s lanem a tyčemi včetně zázemí pro kuchyni a spojovacího materiálu.

1

Stan "A" s Apsydou 320x200x180 cm

3

Strážní budka uzamykatelná

1

Stojan na 20 pušek

1

Opasek hnědý na stahování  tyčí

7

Otvírák na konzervy

2

Trojnožka nad oheň

1

Vak na vodu

1

Vařečka

1

Vakuový pytel 60*80 cm

2

Vakuový pytel 80*120 cm

3

Vakuový pytel 90*120 cm

5

Vakuový pytel 70*105 CM

1

Vojenská bedna

1

Vojenská bedna velká

3

Zámek na truhlu

5

4. 4. Propagace

KVH pořídilo propagační stojan
Zvolený stojan áčko formátu A1 se řadí mezi nejpoužívanější. Rám je vyroben z kovového profilu 25 mm. Stojan je dodáván se zadní šedou plastovou stěnou a antireflexní UV folií. Je s ním jednoduchá manipulace díky snížené váze stojanu. Stojan áčko můžete použít v interiéru i exteriéru.

Grafiku jsme tiskli na samolepku, která zajistí dlouhou životnost, stálost barev díky monomerické samolepce s UV ochranou laminací.

Klub dále udržuje doménu KVH Jičín a šíří jednoduché letáky seznamující s jeho činností.

5. Spolupráce s organizacemi a jednotlivci

 Spolupracující organizace:

Muzeum přírody Český ráj z. s., Komitét pro udržování památek z války roku 1866, Město Jičín, Knihovna Václava Čtvrtka Jičín, IR 8 Brno, Klub vojenské historie, Pevnostní dělostřelecká rota – Josefov, KVH - Historický C.k. Řadový pěší pluk č. 18 Hradec Králové, Spolek přátel vojenské historie, 6. prapor polních myslivců – Náchod, 5. prapor polních myslivců Česká Skalice, 27. prapor polních myslivců, Spolek vojenské historie Liberec o.s., Českomoravský KVH Předměřice nad Labem, Garda města Hrade Králové, Kavalerie Náchod o.s.

6. Publicita

Českýrozhlas, Deník, Jičínský zpravodaj, Českoskalický zpravodaj.
Lentikulární pohlednice vybavená QR kódem
Webové stránky www.mpcr.cz, dále www.jicinsky denik.cz, a webové stránky spolupracujících organizací.

Facebook
KVH Jičín:
https://www.facebook.com/Klub-vojensk%C3%A9-historie-Ji%C4%8D%C3%ADn-zs-171893787047551/?
Kadetní setnina: https://www.facebook.com/Kadetn%C3%AD-setnina-ji%C4%8D%C3%ADnsk%C3%A9ho-p%C4%9B%C5%A1%C3%ADho-pluku-%C4%8D-74-1528170587494792/

Články a videa o KVH
Příloha 1.   (http://www.mpcr.cz/o-nas/krouzky-mpcr/krouzek-vylety-do-historie/kadetni/klub-vojenske-historie-jicin/vyrocni-zpravy/vyrocni-zprava-2023/publicita/ )

7. Propagace

Webové stránky www.mpcr.cz, www.1866.cz
Facebook
KVH Jičín:
https://www.facebook.com/Klub-vojensk%C3%A9-historie-Ji%C4%8D%C3%ADn-zs-171893787047551/?
Kadetní setnina: https://www.facebook.com/Kadetn%C3%AD-setnina-ji%C4%8D%C3%ADnsk%C3%A9ho-p%C4%9B%C5%A1%C3%ADho-pluku-%C4%8D-74-1528170587494792/

Leták a plakáty KVH Jičín
Klubové PF

YouTube
Vzpomínka na prusko-rakouskou válku na Lomnicku
https://www.youtube.com/embed/2MkDrxKgDrQ?fbclid=IwAR0FshcqQ49nBGTDmXkZwreeOZYKVedAIP44KP3iI4ac5RlkCJP_CtlmRxs
Válka 1866 on-line - IV. blok - speciální díl Jičínská kadetní setnina
https://www.youtube.com/watch?v=6U3cz7O3qmE&t=45s

Filmový dokument
Monarchie stále žije: (http://www.ceskatelevize.cz/porady/1102732990-folklorika/217562260800008-monarchie-stale-zije)
U kanónu stál : (https://www.ceskatelevize.cz/porady/1102732990-folklorika/422236100141009/?fbclid=IwAR1g1ZGZU7heTRBI8uCE0tcifsR-QKzvbzpuysIThsfPmP7iLu9dHjd6FEE )



Kontakty MPČR

Muzeum přírody Český ráj
Prachov 37, Jičín 506 01

Tel.: +420 732 858 380
+420 737 156 412
E-mail: mpcr@seznam.cz

Kalendář akcí

předchozí měsíc Leden 2025 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Momentálně nejsou naplánovány žádné události.