Články

Historické soustředění

15. 8. 2021

Historické soustředění

V termínu 15. - 21. 8. 2021 se konal druhý ročník historického soustředění.
Letošního ročníku se zúčastnilo 18 dětí.

Historické soustředění 15.8.2021

Hned první den děti čekalo seznámení s pravidly soustředění. Děti byly rozděleny do dvou skupinek, ve kterých budou společně pracovat a cvičit.

Galerie

Historické soustředění 16.8.2021

Děti stavěly stanový přístřešek a po skupinkách se učily, jak cvičit se zbraněmi. Nechyběl ani nácvik pohybu v četě. Zároveň probíhala práce s Morseovou abecedou.
Po obědě všichni vyrazili na výlet do Horního Lochova, kde se nachází několik pomníků z války roku 1866.

Galerie

Historické soustředění 17.8.2021

Bylo vydáno speciální vybavení, jako je prapor, trubka, sekery, bubny či výbava nosičů raněných. Děti si tak mohly věci náležitě osahat a zvolit si, s čím by se chtěly naučit pracovat. Zároveň probíhal slalom, kdy děti musely ve formaci absolvovat připravenou dráhu. Odpoledne následoval výlet na Vojenský hřbitov v obci Kbelnice, kde děti objevily pomník věnovaný rakouskému kadetovi a celou řadu hrdinů z Jičínské bitvy. Po prohlídce hřbitova byly z jeho prostoru odtahány popadané větve a prostor byl uklizen. Večer bylo připraveno povídání o druzích výcviku v rakouské armádě.

Galerie

Historické soustředění 18.8.2021

Ve středu poprvé všichni trénovali společně, aby lépe pochopili, jak vše funguje. Vysvětlováno bylo, jak pracují hlídky a boj v otevřeném pořádku. Odpoledne byl připraven výlet na hrad Pařez. Večer  však přišla zakódovaná zpráva o vyhlášení poplachu. Všichni se ustrojili do uniforem a vyrazili na Bradu, aby se pokusili zatknout známého loupežníka Rumcajse. Loupežníkovi bylo v jeho jeskyni domluveno a byl ponechán na svobodě. Po návratu bylo zjištěno, že je nutno uvařit večeři. Děti si tedy rozdělily úkoly a společně se pustily do vaření.

Galerie

Historické soustředění 19.8.2021

Ve čtvrtek pokračoval výcvik ve formacích, kde si děti vysvětlily bezpečnost střetů a jak se při nich mají chovat. Odpoledne děti zaměřovaly podzemní objekty. Poté byla připravena beseda s profesionálním vojákem, který je seznámil s tím, jak armáda pracuje dnes. Po jeho povídání byly vysvětlovány zásady údržby zbraní.  Na večer pak bylo připraveno povídání o hudbě v armádě.

Galerie

Historické soustředění 20.8.2021

V pátek bylo připraveno Tažení 1866. Akce byla součástí projektu „Živá historie na Jičínsku“ podpořeného Královéhradeckým krajem. A přijeli na ni vojáci v historických uniformách z období 1866. Účastníci byli autobusem odvezeni do Lomnice nad Popelkou, kde se sešikovali a vyrazili k městskému muzeu. Petr Lazurko krátce pohovořil o válce roku 1866. Poté se vojsko a veřejnost přesunuly na místní vojenský hřbitov, kde proběhl pietní akt u pomníků z války 1866. Po provedení pietního aktu se všichni vrátili znovu k muzeu, kde pro ně byla připravena prohlídka historické expozice. Po této prohlídce však vojsko vyrazilo na pochod na Prachov. Na trase dlouhé 12 km  probíhaly i nejrůznější přepady, kterým bylo nutné čelit. V polovině cesty, tedy v Libuni, byla občerstvovací pauza a byl zde proveden i pietní akt u pomníků na tamějším hřbitově.
Po příchodu na Prachov se uskutečnil pietní akt u pomníků v Prachovském sedle. 18.září  právě zde začne vzpomínkový program, kdy odtud vyrazí historické jednotky do Jičína.

V Libuni jsme byli natáčeni kamerou a na internetu je možné shlédnout reportáž z této akce.

Galerie

Historické soustředění 21.8.2021

Poslední den soustředění byl zahájen dobovou rozcvičkou z roku 1866. Pak  probíhala údržba zbraní a jejich ukládání. Zároveň se uklízelo. Pak byla vysvětlována výroba nábojů. Jen místo střelného prachu byl používán písek. Letošní ročník byl unikátní i tím, že děti o poledních pauzách mohly vyrábět. Letos si vyrobily šňůrky k dálkoměrům a prkénka na nitě.

Galerie

Více


Kudy prošel císařpán

15. 8. 2021

V sob

otu 14. srpna se uskutečnila oblíbená vycházka do Prachovských skal po stopách historie s názvem „Kudy prošel Císařpán?“ Akce byla součástí projektu „Živá historie na Jičínsku“ podpořeného Královéhradeckým krajem.

V 17:00 přivítal účastníky Petr Lazurko v uniformně setníka 14. praporu polních myslivců z období 1866. U muzea byli přítomni vojáci v uniformách z období 1756–1763 a 1866. Veřejnost si tak mohla prohlédnout, jak se uniformy během let měnily a vyvíjely. Letošní ročník zamířil do jižní části Prachovských skal, aby navštívil místa, odkud František I. vstupoval do Prachovských skal. Byly připomenuty i začátky turistiky ve skalách.  Velký prostor byl věnován také událostem 1866, od kterých si letos připomínáme rovných 155 let.

Galerie 1

Více


Maraton Českým rájem 2021

9. 8. 2021

Jedenáctý ročník Maratonu Českým rájem aneb kdo si hraje, nezlobí

Otevřené neatletické mistrovství ČR v klasickém maratonu se konalo 8. srpna 2021 ve stejný den, který se běžel olympijský maraton mužů v Sapporu. 11. ročník Maratonu Českým rájem byl zároveň MČR čárkařů v klasickém maratonu, maratonským přeborem okresu Jičín a Českého ráje a přeborem oddílu BONBON.

Více


Přírodovědné soustředění v Prachově 2021

1. 8. 2021

Přírodovědné soustředění v Prachově 1.8.2021

Galerie

Přírodovědné soustředění v Prachově 2.8.2021

Galerie

Přírodovědné soustředění v Prachově 3.8.2021

Galerie

Přírodovědné soustředění v Prachově 4.8.2021

Galerie

Přírodovědné soustředění v Prachově 5.8.2021

Galerie

Přírodovědné soustředění v Prachově 6.8.2021

Galerie

Přírodovědné soustředění v Prachově 7.8.2021

Galerie

Více


Exkurze za živou i neživou přírodou

14. 6. 2021

Jedna z našich červnových schůzek se nekonala jako obvykle na Prachově. Vydali jsme se na Chlumy do lomu v Podhorním Újezdě, kde jsme se dozvěděli zajímavosti o historii těžby pískovce i o současné práci na tomto místě. Viděli jsme ohromné již očíslované pískovcové bloky, kterých dokážou tři zaměstnanci vytěžit za rok 1000 kusů, prohlédli jsme si jejich pracoviště pod vysokými strmými stěnami, na kterých nahoře roste les. A hlavně jsme nalezli otisky druhohorních živočichů, které se zachovaly v pískovci.

Pak jsme se zastavili u rybníka Hluboký. Měli jsme s sebou síťky, takže jsme mohli zkoumat vodní bezobratlé živočichy, objevili jsme i obojživelníky a pozorovali ptáky.

I v našem okolí jsou místa, která stojí za to, abychom tam jeli na výlet.

Více


Jičínský mladý přírodovědec

14. 6. 2021

Muzeum přírody Český ráj nabídlo na svých webových stránkách vědomostní soutěž Jičínský mladý přírodovědec dětem od 6 do 16 let. Otázky byly zaměřeny na základní znalosti z biologie, z botaniky a zoologie. Byly doplněny i malou poznávačkou. Do kategorií podle věku byli účastníci rozděleni až v závěru hodnocení. Kromě dětí z přírodovědného kroužku MPČR se zúčastnily děti z České Lípy, Dolního Bousova, Hoříněvsi a Prahy. Účastníci, kteří se umístili na prvních třech místech, dostanou ceny do konce školního roku.

Více



74. pěší pluk v Jičíně

8. 6. 2021

V neděli 6. června Jičínem pochodovali členové Klubu vojenské historie Jičín v slavnostních uniformách 74. pěšího pluku. Vojáci s rozvinutou zástavou zamířili Husovu ulicí na Valdštejnovo náměstí ke kostelu sv. Jakuba Většího, kam dorazili přesně podle programu, když Valdická brána odbíjela 10:30. Seřadili se před kostelem a následně zamířili do první řady lavic kostela. V kostele jsou totiž umístěny desky se jmény padlých vojáků z této jednotky.  Vojáci zde stručně připomněli vznik Jičínského regimentu v roce 1860 a vyfotografovali se i se u desky padlých z roku 1866. V tomto roce byl pluk poprvé nasazen do boje. Letos si navíc připomínáme 155. výročí této války. Poté před kostelem provedli čestnou salvu k uctění památky vojáků, kteří se již domů nikdy nevrátili.

Více


Děti z prachovských kroužků se vrátily zpět do Muzea.

23. 5. 2021

Není k dispozici žádný popis fotky.Hned, jak nám to bylo umožněno, začaly se děti znovu scházet na Prachově. Děti z přírodovědného kroužku tam čekala zvířata, se kterými se děti po dobu online kroužků nemohly setkávat. Ač děti musí dodržovat všechna aktuální nařízení, jsou nadšené, že jsem se mohli znovu  setkat nejen se zvířaty, ale i mezi sebou. Děti hned začaly připravovat některé venkovní expozice, Dokonce v muzeu instalovaly novou techniku – podvodní světlomety.
Děti z historického kroužku strojily v muzeu figurínu do uniformy, střílely z luku a hlavně mohly začít znovu cvičit se zbraněmi a připravovat se na 155. výročí prusko-rakouské války.

Více


Muzeum přírody Český ráj zahajuje sezonu!!

5. 5. 2021
Tuto sobotu se veřejnosti znovu otevírá Muzeum přírody Český ráj.
Kromě upravených venkovních expozic a cestiček v muzeu jsou ve vnitřních prostorech připraveny hned dvě nové výstavy zaměřené na rok 1866.
Rok 2021 je rokem 155. výročí prusko-rakouské války. Války, která vyústila v největší bitvu na území Čech. Jičínsko se stalo dějištěm druhé největší bitvy celé války. V řadách rakouské armády na Jičínsku bojovalo velké množství Čechů, kteří bránili svou zem, mnozí tu i položili život. Proto se na Jičínsku nachází velké množství památníků, pod kterými jsou tito vojáci pohřbeni.
Vzpomínkové akce k roku 1866 ve fotografii – Výstava představuje vzpomínkové akce pořádané v Čechách i zahraničí. Díky historickým rekonstrukcím důležitých událostí zde najdete řadu zajímavých fotografií. Jsou tu obrázky z Dánska, kde byli Rakušané a Prusové jako spojenci, až po návštěvu rakouského císaře Františka Josefa I., který po válce navštívil místa, kde válka probíhala. Nejvíce jsou zde však zastoupena česká bojiště, zvláště pak Hradec Králové, kde došlo k rozhodující bitvě. Na těchto snímcích je prezentována jak taktika jednotlivých armád, tak i jejich jednotlivé složky.
Jičínské bojiště- Výstava fotografií zaměřená na rekonstrukce z války roku 1866 na Jičínsku. Můžete na ni sledovat jak vývoj historických jednotek zabývajících se rokem 1866, tak i řadu zajímavých lokací, kde se historické jednotky pohybovaly. Prostor je zde věnován i
Kadetní setnina jičínského pěšího pluku č. 74.
, která vznikla právě v Muzeu přírody Český ráj.

Více




Kontakty MPČR

Muzeum přírody Český ráj
Prachov 37, Jičín 506 01

Tel.: +420 732 858 380
+420 737 156 412
E-mail: mpcr@seznam.cz

Kalendář akcí

předchozí měsíc Prosinec 2024 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31
         
26. 12. 2024 - 31. 12. 2024

Výstava betlémů 2024

Betlémy z různých materiálů a různých zemí budou vystaveny ve všech místnostech muzea a v zahradě. V minidílně je možno si vyrobit prachovský voskový zvoneček. Samozřejmě nebude chybět Žabí betlém.

13:00 – 16:00 hodin