Články
Prodloužené víkendy v Muzeu přírody Český ráj
Prodloužené víkendy v Muzeu přírody Český ráj v rámci tradičního Letního festivalu přírody v ráji byly ukončeny tuto sobotu posledním prodlouženým víkendem. Návštěvníci mohli až do 20:00 hodin pozorovat volně žijící živočichy v muzejní zahradě. Tento den navíc muzeum představilo další zbrusu nové audiovizuální programy.
Kudy prošel císařpán 2014
Muzeum přírody Český ráj se již tradičně zapojuje do Prodloužených víkendů a 16.8 se zde konal věru bohatý program. Po celý den byli před muzeem vojáci v uniformách z období třicetileté války. K vidění byl i historický tábor, kde si mohli návštěvníci prohlédnout a obtěžkat zbraně. Probíhala zde i střelba z mušket. Program vrcholil tradiční vycházkou po stopách císaře Františka I. Na úvod bylo pro veřejnost připraveno překvapení v podobě vystoupení břišní tanečnice Marcely Novákové.
Tradiční vycházky se zúčastnilo na 25 návštěvníků a doprovázelo je 12 vojáků a dobově oblečených civilistů. Při procházce skalami jsme si vyprávěli o nejrůznějších událostech, které se ve skalách odehrály od druhohor až po současnost.
Vítězové Maratonu Českým rájem získali nová auta
Maraton Českým rájem (nebo též Rájmaraton) se již tradičně koná druhou srpnovou neděli. Letos datum 4. ročníku vyšlo na 10. srpna. Trasa maratonu pořádaného Muzeem přírody Český ráj začíná z Prachova od Lepařova památníku, vede kolem rybníku Věžák, Hruboskalskem a kolem Trosek zpět na Prachov k Muzeu přírody Český ráj. Rájmaraton se řadí k těm náročnějším v České republice, což je dáno tím, že může panovat vyšší teplota vzduchu, je o něco málo delší než oficiálních 42 km 195 m a hlavně síly prověří kopcovitý profil. Oč je tento maraton náročnější, o to jsou úchvatnější scenérie podél trasy. Důležité je od začátku nespěchat a spíše se kochat krajinou. V první polovině je lahůdkou táhlé stoupání od Čertoryjí, přes Krčkovice k Hruboskalsku. Ještě náročnější je stoupání v závěru z obce Blata, kolem hradu Pařez a Pařezskou Lhotou, kdy jste v ráji a zároveň se vám může zdát, že jste v pekle.
Jak se bojovalo v Prachovském sedle před 148 lety
Letošní vzpomínka na bitvu u Jičína v roce 1866 prověřila připravenost a obětavost vojáků – členů tradičních historických jednotek i pořadatelů.
Pušky v roce 1866
Jednou z příčin porážky rakouské armády pruskou v roce 1866 byly údajně zastaralé zbraně. Pruská armáda do války pochodovala vyzbrojena puškami systému Dreyse, což byly první pušky, které se již nabíjely zezadu. To umožňovalo obsluze zbraň nabít 2x až 3x rychleji než jejím protivníkům. Puška ale trpěla technickými nedostatky, neboť jehly v úderníku se rychle opotřebovávaly, takže pruský voják musel nosit jehly náhradní.
Rakušané oproti tomu byli vybaveni puškou předovkou systému Lorenz, což byl vrchol perkusních zbraní. Puška byla lehčí, přesnější a průraznější než pušky pruské, navíc disponovala i větším dostřelem. I když se pušky nabíjely hlavní zepředu, vojáci je podle výcvikového předpisu z roku 1861 dokázali nabíjet i vleže.
Letos 17. 5. 2014 na Prachově proběhne vzpomínková akce k roku 1866, kde si můžete prohlédnout rozdílné nabíjení obou zbraní. Také si návštěvníci budou moci zakoupit repliku olověné kule, které v roce 1866 používala rakouská armáda. Zakoupením této kule navíc zájemci podpoří konání vzpomínkových akcí k roku 1866 na Jičínsku.
Obec Jinolice si letos 17. května připomene 148. výročí prusko-rakouské války.
Dne 29. června 1866 došlo u Jičína k druhé největší bitvě prusko-rakouské války.
Prusové zaútočili na Jičín hned ze dvou směrů, generálmajor Tüpling, velitel V. pruské divize útočící od Turnova, shromažďoval své jednotky v oblasti Kněžnice. Rakouské jednotky tedy zahájily palbu raketovou baterií, která stála v obci Jinolice, aby Kněžnici zapálily a pruské jednotky ukázaly jako cíl rakouskému dělostřelectvu. Není tedy divu, že jeden z hlavních pruských útoků směřoval právě na obec Jinolice.
Obec Jinolice si letos 17. května připomene 148. výročí prusko-rakouské války. K vidění budou uniformy všech tří armád, které se účastnily Jičínské bitvy. V obci na návsi proběhne pietní akt a ukázky zbraní a taktiky. Poprvé po 148 letech se navíc do Jinolic vrátí i replika rakouského raketometu.
Želvy v české přírodě
Vyhlašování Plaza roku má již v Česku tradici. Spolky zaměřené na herpetologii seznamují veřejnost s vybraným zajímavým druhem a zároveň tak obracejí pozornost na celou skupinu plazů a na jejich praktickou ochranu. V minulých letech se postupně stali plazem roku zástupci hadů i ještěrek, živočichové, kteří se dají na určitých lokalitách celkem dobře pozorovat. Letos je tomu jinak. Jako Plaz roku 2014 v České republice byla vybrána želva bahenní (Emys orbicularis). Plaza a obojživelníka roku vyhlašuje a koordinuje Muzeum přírody Český ráj (www.mpcr.cz), od roku 2014 ve spolupráci s organizací Herpeta.
Seminář o želvě bahenní
Seminář o praktické ochraně želvy bahenní v ČR s názvem "Budoucnost želvy bahenní v ČR: jak dojít k reintrodukci?" se uskutečnil 20. - 21. 2. 2014.