Články
Členové kadetní setniny pomáhají při údržbě Jičínského bojiště
Členové historického kroužku Muzea přírody Český ráj a Kadetní setniny jičínského pěšího pluku č 74 se spolu s Komitétem 1866 zapojili do péče o pomníky na Jičínském bojišti. V obci Prachov uhrabali okolí pomníků rakouského 35. pěšího pluku a pruského 18. pěšího pluku.
Národní den žab - Snídaně s Novou
Snídaně s Novou - 12.3.2015
Čas: 35:00 a 1:01:00
http://novaplus.nova.cz/porad/snidane-s-novou/video/4581-snidane-s-novou-12-3-2015/
Zoo Chleby a Labyrint Lysá nad Labem
Ve středu 4. 3. vyjel z jičínského autobusového nádraží zvláštní autobus plný dětí. Historický a přírodovědný kroužek Muzea přírody Český ráj se vydaly na společný výlet. První zastávkou byla Zoo Chleby, kde si děti dobře užily celou zahradu. V zoo našly řadu zajímavých zvířat a předjarní procházku pak ukončily v herním parku.
Výlet pokračoval do v Lysé nad Labem, kde se právě konalo putování Labyrintem. Děti se rozdělily do skupinek a snažily se nejrychlejší cestou dostat do cíle. To ale znamenalo, že musí znát správné odpovědi na otázky o lyském rodákovi Dr.Bedřichu Hrozném. Děti se sice na tohle náročné téma připravily, ale zorientovat se podle plánku ve městě, kde mnohé z nich byly po prvé, a najít to správné stanoviště s další otázkou nebylo vůbec jednoduché
Start a cíl Labyrintu byl v Městské knihovně v Lysé nad Labem. Ještě před startem jičínské děti zaujaly paní redaktorku Nymburského deníku, takže o nich vyšel článek. I přes neznalost prostředí a některé záludné otázky se mladým Jičíňákům povedlo obsadit první místa.
Výlet do Zoo Chleby a Labyrint v Lysé nad Labem
Všechny fotky z této akce najdete na serveru RAJČE
Obojživelník a plaz roku 2015: druhy téměř zmizelé z nížin
Letos byly vybrány druhy, které se v ČR dříve vyskytovaly i v oblastech s nižší nadmořskou výškou, ale postupně z nich zmizely. Stalo se tak zejména díky rozvoji zemědělství a vysušování mokřadů. Čolek horský je vázán především na různé lesy (nevyskytuje se pouze v zaplavovaých lužních lesích) a rozmnožuje se v menších nádržích a tůních. Správně by se měl jmenovat čolek „lesní“. Zmije obecná obývala vlhčí okraje pastvin, luk a lesů či křovin. Vhodná stanoviště jsou v současné době spíše zachována ve vyšších polohách a horských oblastech.
Obojživelníka roku a plaza roku vyhlašuje a koordinuje Muzeum přírody Český ráj (www.mpcr.cz), od roku 2014 ve spolupráci s o.s. HERPETA. Cílem je vzbudit zájem nejen o dva vybrané druhy, ale i kladně ovlivnit dlouhodobé nahlížení laické veřejnosti na obojživelníky a plazy. Během celého roku proběhnou různé osvětové akce, jako jsou besedy, přednášky, soutěže, terénní exkurze a výstavy, na kterých se děti i dospělí dozvědí zajímavosti ze života obojživelníků a plazů,proč mají nezastupitelné místo v životním prostředí (včetně měst), jak jim správně pomáhat a jak poznat jednotlivé druhy (kalendář akcí a propozice soutěže „Namaluj obojživelníka a plaza roku“ na www.mpcr.cz). Veřejnost se může zapojit do Mapování výskytu obojživelníků a plazů na BioLibu (www.biolib.cz).
Partneři Obojživelníka a plaza roku 2015:
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (www.ochranaprirody.cz)
BioLib (www.biolib.cz)
Česká herpetologická společnost (www.herp.cz)
Hamerský potok o.s. (www.hamerskypotok.cz)
HERPETA (www.herpeta.cz)
Mokřady – ochrana a management (www.mokrady.wbs.cz)
NaturaServis s.r.o. (www.naturaservis.net)
Planta naturalis (www.plantanaturalis.com)
Stanice přírodovědců DDM hl.m. Prahy (www.ddmpraha.cz)
Teramagazín (www.teramagazin.cz)
Teraristická společnost Praha (www.teraristika.cz)
ZO ČSOP Alces (minirezervace obojživelníků) (www.vrk.cz/minirezervace)
ZOO Ohrada (www.zoo-ohrada.cz)
Železnický kros s novými rekordy
Sváteční den 28. října je již tradičně v Železnici spojen s Železnickým krosem, který startuje od pomníku republiky v parku a končí na náměstí u Lípy Svobody. Letošní šestý ročník a příznivé počasí přilákaly další běžce i diváky. Jelikož došlo k úpravám a zkrácení trasy, dalo se předpokládat překonání traťového rekordu mužů i žen v tomto otevřeném mistrovství města Železnice v běhu přespolním.
Pelíškova zahrádka
Muzeum přírody Český ráj si připravilo pro Jičín město pohádky v Zámeckém parku v Jičíně
program pro děti mateřských a základních škol.
Velká textilní loutka Pelíška a pověst O Pelíškovi – dobrém duchu a ochránci Prachovských skal lákala děti k plnění tří zajímavých aktivit. Podle chuti a času si paní učitelky s dětmi mohly vybrat úkoly z košíku z Pelíškovy zahrádky, vyzkoušet si svoje smysly při poznávání pomocí sluchu, hmatu a čichu nebo si prostřednictvím správně určených předmětů na vyvěšených obrázcích vyplnit doplňovačku s tajenkou. Tajenkou bylo známé Pelíškovo ponaučení „Nerabuj přírodu, nechceš-li mít škodu!“, které stejně jako v pověsti platí dodnes.
Mezinárodní noc pro netopýry pod Šikmou věží
Prachovské skály jsou pro veřejnost hodně známé zejména svými malebnými pískovcovými útvary. Tyto skalní tvary a tajemné jeskyně přitahují nejen turisty, ale i netopýry. Proto zveme laickou veřejnost, pojďte s námi toto rojení netopýrů zkoumat a dozvědět se něco o nich v rámci jedinečné Mezinárodní netopýří noci, tentokrát pod Šikmou věží.
Prodloužené víkendy v Muzeu přírody Český ráj
Prodloužené víkendy v Muzeu přírody Český ráj v rámci tradičního Letního festivalu přírody v ráji byly ukončeny tuto sobotu posledním prodlouženým víkendem. Návštěvníci mohli až do 20:00 hodin pozorovat volně žijící živočichy v muzejní zahradě. Tento den navíc muzeum představilo další zbrusu nové audiovizuální programy.