Články
Kříže u Jičína
Roku 1866 se na Jičínsku odehrála druhá největší bitva prusko-rakouské války. Každý rok si tu připomínáme některé zajímavosti z tohoto období. Prvním smutným důsledkem každé války jsou padlí vojáci. Na Jičínsku se pohybovaly tisíce vojáků a po bitvě na bojišti zůstalo i několik tisíc mrtvých, které bylo nutno co nejrychleji pohřbít. Poněvadž v den bitvy a ve dnech po ní následujících panovalo vedro, byli ihned po bitvě padlí obou stran co nejrychleji pohřbíváni. Pohřbívání obstarávali pruští sanitní vojáci a civilní osoby, které sehnaly pruské hlídky střežící bojiště před olupováním raněných a padlých na bojišti přímo na bojišti a po vesnicích.
Kudy prošel císařpán 2015
V sobotu 15.8 se konala v rámci projektů Živá historie Jičínska a Prodloužené víkendy tradiční vycházka do Prachovských s názvem „Kudy prošel císařpán“. U Muzea přírody Český ráj se v 17:00 sešlo 55 lidí, kteří spolu s průvodcem a vojáky v historických uniformách i s dobově oblečenými dámami vyrazili do Prachovských skal.
Děti z kroužků Muzea přírody reprezentovaly Královéhradecký kraj na Národním kole Zlatého listu
Děti z kroužků Muzea přírody Český ráj reprezentovaly Královéhradecký kraj na Národním kole Zlatého listu v kategorii mladších žáků. Utkaly se s nejlepšími družstvy z celé naší republiky na poli přírodních věd v oborech jako jsou botanika, ornitologie, ichtyologie, herpetologie a další.
Konec školního roku se blíží
Konec školního roku se blíží, také schůzky zájmových kroužků v Muzeu přírody Český ráj končí. Přírodovědný kroužek naposledy trénoval na Zlatý list, protože 15. 6. Jede družstvo mladší kategorie reprezentovat Královéhradecký kraj na národním kole. Děti také obdivovaly zbrusu nové části expozice ve v zahradě, kterých v létě ještě přibude. Jednalo se o domeček pro čmeláky, domek pro ježka a krmítko pro veverky. Dětem z přírodovědného kroužku se také povedlo objevit v zahradě nový druh zvířete, jednalo se o mlže okružanku.
Manévry na Chlumu u Hradce Králové
V sobotu 23. 5. se Kadetní setnina jičínského pěšího pluku číslo 74 zúčastnila manévrů na Chlumu u Hradce Králové. Kadeti absolvovali na dvou místech bojiště pietní akty a krátkou exkurzi po historickém areálu. Neunikla jim ani prohlídka Muzea války 1866 na Chlumu. Především se ale účastnili výcviku spolu s Historickým C.k. řadovým pěším plukem č. 18 z Hradec Králové.
Díky tomu se kadeti naučili, jak se pohybuje velká bojová kolona. Probíhal také nácvik bodákových útoků a střetů s nepřítelem. Během jednoho z těchto střetů byli kadeti málem zajati pruskými gardovými jednotkami. Kadetům byl dokonce vyčleněn prostor na samostatné cvičení před veřejností, během kterého se naučili základní povely se zbraní.
Zlatý list Krajské kolo 2015
Na startu Krajského kola přírodovědné soutěže Zlatý list na Prachově se sešlo 144 dětí od šesti do patnácti let.Přijeli mladí přírodovědci z oddílu Strom Dětenice, ze ZŠ Husova z Jičína, ze ZŠ Sion, ZŠ a MŠ Úprkova, z Prvního soukromého jazykového gymnázia a DDM z Hradce Králové,ze ZŠ Kněžice, ZŠ Černčice, ZŠ Komenského z Nového Města nad Metují a ze ZŠ Komenského z Náchoda.
Chcete mě? v Muzeu přírody Český ráj
Chcete mě?
3. 5. 2015
11:40 na ČT2
Farma Naděje Dobrovítov — Obojživelník a plaz roku — Než si osedlám koně — Nabídka psů ze Studánky u Tachova
Obojživelník a plaz roku
V letošní soutěži se vítězi obojživelníka a plaza roku stali čolek horský a zmije obecná? Proč? To se dozvíte v reportáži zároveň s dalšími informacemi ze života těchto živočichů.
Jičín má novou historickou jednotku
Dne 23. 4. 2015 se v Jičíně představila Kadetní setnina jičínského pěšího pluku číslo 74, která vznikla v rámci historického kroužku v Muzeu přírody Český ráj. Děti z jičínských škol v uniformách domácího pěšího pluku, který byl založen již v roce 1860, vyrazily od Knihovny Václava Čtvrtka na Husovu třídu a dále ke kostelu sv. Jakuba za doprovodu vojáků 73. pěšího pluku z Železnice. Jičínáci tak mohli poprvé spatřit uniformy stejného střihu, jako měli zdejší vojáci v roce 1860, kdy byl pluk založen.