Články
Přírodovědný kroužek zahájil jarní činnost.
Přírodovědný kroužek Muzea přírody Český ráj zahájil jarní činnost. Děti z kroužku vyvěsily budku pro sýkorky, kterou samy sestavily. Na pozemku muzea využily větve z pokácených stromů, které přemístily tak, že budou tvořit základ nového zimoviště pro živočichy, kteří obývají tuto lokalitu.
17. Žabí běh – jarní
Národní den žab, 12. březen, připadl letos na sobotu Hned následující den v neděli se připojil k oslavám tohoto jarního svátku rekordní počet 94 běžců a běžkyň. Po krátké rozcvičce na startu podle plyšové žáby předcvičovatelky se závodníci vydali na 17. Žabí běh od Muzea přírody Český ráj v Prachově směrem k jinolickým rybníkům. V žabích převlecích nebo se žabími doplňky trať absolvovalo celkem 25 malých i větších žabek a žabáků. Počasí bylo příjemné, fáborky na trati tentokrát nikdo nestrhával, takže žáby nebloudily. V cíli všechny potěšil účastnický list s obrázkem rosničky zelené, Obojživelníka roku 2016. Originální byly keramické medaile pro první tři místa, jak jinak, než s plastikou žáby. Pro startující byl již tradičně volný vstup do muzea, kde je možné opět uvidět něco nového.
Kadetní setnina nezahálí ani v zimě
Kadetní setnina nezahálí ani v zimě, krom akcí, na které už teď jezdí v uniformách, se připravuje na 150. výročí na Jičínsku. Děti z Historického kroužku Muzea přírody Český ráj a Kadetní setniny jičínského pěšího pluku č. 74 dne 25. února absolvovaly vycházku Jičínem autentickými místy bojů z roku 1866. Na základě této vycházky Jičínští kadeti připravují program pro veřejnost, který se bude odehrávat v létě.
Přírodovědný kroužek
Nezapomeňte na úkol. Máte hrát hru na počítači. Tuhle hru si s vámi rádi zahrají i rodiče. Kde ji hledat? http://www.springalive.net/cs-cz/springalive/quizzes
Prozkoumejte důkladně záložku. Jsou tam zajímavé informace.
Vlastivědné muzeum v Železnici
Ve Vlastivědném muzeu v Železnici se konala první z cyklu přednášek Mgr. Petra Lazurka ke 150. výročí Prusko-rakouské války roku 1866. Na zahájení nastoupili členové Kadetní setniny jičínského pěšího pluku č. 74. Přednáška se zabývala příčinami vzniku válečného konfliktu, průběhem bojů v Čechách, Německu a Itálii a důsledky této války a byla doplněna promítáním dobových fotografií a kreseb a ukázkami zbraní. Přítomní si prohlédli výstavu fotografií Živá historie pořízených na rekonstrukcích válečných střetů roku 1866 za posledních 10 let. Výstava potrvá do 4. března, pro školy a další skupiny zájemců je možno dohodnout širší program. Věříme, že této jedinečné příležitosti využijí školy z blízkého okolí.
Zajímavý svět
V předsálí Biografu Český ráj byla ukončena výstava Zajímavý svět. Výstavy fotografií ukazujících živočichy v jejich přirozeném přírodním prostředí s komentovanými prohlídkami tradičně pořádá v Jičíně Muzeum přírody Český ráj. Letošní 10. ročník využilo pro environmentální vzdělávání žáků základních škol a dětí mateřských škol 37 pedagogů, takže ji navštívilo 502 dětí. Prohlédla si ji i řada diváků přicházejících do kina, v době trvání výstavy jich bylo 2500.
Cyklus přednášek k roku 1866
Ku příležitosti 150. výročí Prusko-rakouské války 1866 připravilo Muzeum přírody Český ráj cyklus přednášek s promítáním a ukázkami uniforem a zbraní.
Cyklus přednášek k roku 1866:
-
Prusko- rakouská válka 1866
- Všeobecná přednáška, sledující Prusko-rakouskou válku 1866 od jejího vzniku, průběh s boji v Čechách, Německu a Itálii až po její důsledky. Nechybí ani ukázky zbraní a uniforem.
Přednáška se koná 5. 2. 2016 v 17:00 ve Vlastivědném muzeu v Železnici -
Fakta a nejčastější mýty a omyly Prusko-rakouské války 1866
- Prusům vyhrála válku jehlovka. Pro Čechy válka neměla žádný význam. Tyto a jiné omyly, které se stále tradují mezi lidmi, budou vyvráceny ve specielní přednášce.
-
Bitva u Jičína 29. 6.1866
- Přednáška sledující průběh bitvy u Jičína včetně nejrůznějších zajímavostí z bitvy.
-
Jičínský pěší pluk číslo 74 a jeho osudy od založení v roce 1860 až po válečný rok 1866.
- Jedná se o jednotku doplňovanou v okresech: Semily, Libáň, Jičín, Lomnice, Nová Paka, Jilemnice, Rokytnice, Vrchlabí, Hostinné, Trutnov, Maršov, Žacléř, Hořice,Nový Bydžov, Karlův Městec, Chlumec, Polička, Broumov, Náchod a Králové Dvůr.
Čím si vojáci z této jednotky prošly se dozvíte na této přednášce. -
Hrdinové od Jičína
- Během bitvy u Jičína došlo k celé řadě hrdinských skutků, o kterých se nám do dnešní doby zachovalo svědectví. Nezapomínejme ale i na Jičínský pěší pluk, kde jsou opět doloženy skutky vojáků, za které byli vyznamenáni.
-
Pozůstatky války 1866 – co nám po válce zůstalo a co zůstane po nás?
- Přednáška seznamující s důvody a vznikem památek, jejich ochrany od roku 1866 až do současnosti.
150 výročí zahájeno
Rok 2016 začal, a již se odstartovaly první akce k 150. výročí Prusko-rakouské války roku 1866. 1. ledna mohli návštěvníci v Hradci Králové sledovat Videomapping a ohňostroj. V České Skalici tentýž den proběhlo představení historických jednotek zakončené pochodňovým průvodem a ohňostrojem zahájeným výstřelem z čtyřliberního kanonu.
Tím se spustil kalendář vzpomínkových akcí po celé České republice i v zahraničí.
Výstava betlémů 2015
Tradiční prachovská Výstava betlémů se letos konala za nezvykle jarního počasí. V minidílně před vchodem do Muzea přírody Český ráj bylo příjemně teplo, zvonečky vyráběly celé rodiny.
Kadetní setnina je stále aktivní
Kadetní setnina nezahálela ani na Dušičky. V sobotu 31. 10. se členové kadetní setniny Jičínského pěšího pluku číslo 74 zúčastnili vojenských dušiček na bojišti u Hradce Králové, kde probíhala i připomínka 25. výročí Komitétu. Vojáci zde na hřbitově v Pouchově provedli pietní akt u hrobu druhého předsedy Komitétu 1866 pana Františeka Waldeka a poté se přesunuli na vojenský hřbitov, kde byl proveden pietní akt u hrobů padlých vojáků z války roku 1866. Bylo pohovořeno i o blížícím se 150. výročí a o tom, že organizátoři počítají s účastí každého vojáka všech hodností od generála až po kadety.