Články
Prodloužené víkendy
Podvečerní vycházky Po stopách bojů 1866 v Jičíně. 2017
Prodloužený víkend 24 června 2017
Prodloužený víkend 1 července 2017
Prodloužený víkend 8 července 2017
Prodloužený víkend 15 července 2017
Prodloužený víkend 22 července 2017
Prodloužený víkend 29 července 2017
Prodloužený víkend 5 srpna 2017
Prodloužený víkend 12 srpna 2017
Rájmaraton 2017
Kudy prošel císařpán 2017
Prodloužený víkend 26 srpna 2017
Výlet přírodovědného kroužku za zvířaty.
První zastávka: Ekocentrum a záchranná stanice Huslík u Poděbrad
Huslík se nachází schovaný v listnatém lese nedaleko soutoku Labe a Cidliny.
Přivezli jsme zvířatům krmení – mrkev a ovesné vločky. Paní , která se o ně stará, nám vyprávěla o tom, jak se do stanice zvířata dostávají, co ráda jedí, že se většinou vrátí do přírody, ale některá taky zůstávají ve stanici trvale.
Prohlédli jsme si jezevce, výra velkého, orla mořského, motáka pochopa, čápa bílého, pruhovaná selátka prasete divokého a řadu dalších. S dřevěného můstku jsme pozorovali vydry, vylezli jsme na malou pozorovatelnu, odkud byly dobře vidět srnky a kozy.
Dostali jsme tu i dárek a to budku a krmítko do muzejní zahrady.
Jičínští kadeti mají za sebou dvě velmi zajímavé akce
Dne 9.4. setnina oslavila v Jičíně své druhé narozeniny. K tomuto výročí setnina posílila jak počtem, který je v současné době 13 kadetů, tak i vybavením. Jednotka totiž získala repliku 2. praporu 74. pěšího pluku, jehož kmotrou byla arcivévodkyně Hildegarda. Více o této akci se dozvíte na stránkách setniny.
29.4 se jičínští kadeti zúčastnili mezinárodní akce „Audience u císaře Karla I.“ v Brandýse nad Labem, kde byly přítomny historické jednotky od středověku po první světovou válku. V rámci této slavnosti byla kadetní setnina postavena před tribunu s čestnými hosty, mezi kterými byly i členové rodiny Habsbursko-Lotringenské, arcivévodkyně Gabriela, arcivévodkyně Kamila, vévoda Georg, tedy potomci našeho posledního císaře Karla I. Z dalších čestných hostů byl přítomen i pan ministr kultury Herman. V rámci akce provedl přehlídku vojska starosta Brandýsa nad Labem a armádní generál armády České republiky Vlastimil Picek. Jičínští kadeti mezi ostatními obdobími z Čech i zahraničí budili velkou pozornost a mnohé jednotky vyjadřovaly uznání nad činností kadetní setniny. Setnina byla oceňována především za důsledné plnění povelů a udržování formace za všech okolností. Kadety na akci oslovil i štáb České televize, který s nimi natáčel rozhovory a ukázky výcviku.
Zlaty list ZK 2017
Základní kolo soutěže Zlatý list proběhlo v pátek 21. dubna na Prachově.
Zúčastnilo se 72 soutěžících z Jičína a okolí. Na stezce, která vedla z Prachovského sedla k Jinolickým rybníkům a zpět, bylo sedm stanovišť a to práce pro přírodu, botanika, batrachologie, herpetologie, geologie, ochrana přírody, ornitologie a dendrologie, na nichž děti uplatnily své znalosti i zkušenosti z přírody. Výborně si vedli na těchto stanovištích dospělí odborníci a dobrovolníci, kteří zajistili hladký průběh stezky pro všechny hlídky.
Slavnostní vyhlášení výsledků se konalo před Muzeem přírody Český ráj.
Fotogalerie: http://mpcr.rajce.idnes.cz/Zlaty_list_ZK_2017
Druhé narozeniny Kadetní setniny jičínského pěšího pluku č. 74.
Kadetní setnina si pro jičínskou veřejnost připravila velké překvapení. U příležitosti 2. narozenin (byla založena 9.4. 2015) setnina získala repliku historického praporu. Jičínský pluk svůj prapor obdržel před rovnými 155 lety na cvičišti u Montagany v Italii.
Pro kadety tento prapor vysoký 110 cm na hedvábí namaloval Jan Juna. Jedná se o zmenšenou verzi historického praporu. Špice praporu byla vyrobena podle špice 75. pěšího pluku, který vznikl ve stejné době Žerď a špici pro kadetní setninu vyrobil Martin Tichý od 5. praporu polních myslivců.
Národní den žab
Kdy mají žáby svátek?
Přece na svatého Řehoře. „ Na svatého Řehoře čáp letí přes moře, žába hubu otevře….“
A ten den nastane 12. března.
Bude se slavit v Praze, můžete se o něm dozvědět i ve Snídani s Novou 10. března.
Přírodovědný kroužek vyrazil do Zoo
Děti z přírodovědného kroužku využily své volné vstupenky, kterou získaly v soutěži Zlatý oříšek Královéhradeckého kraje 2016. V době jarních prázdnin jsme se sešli na autobusovém nádraží a vyrazili do Zoo Dvůr Králové. Tam jsme se podle věku rozdělili do tří skupin a plnili nejrůznější úkoly. Například jsme zjišťovali, které srstnaté zvíře je příbuzné slonovi.
Děti zkoumaly nejenom rozmanité druhy zvířat, ale i to, jak jsou pro jednotlivá zvířata uzpůsobeny výběhy, což je pro nás inspirací do muzejní zahrady. Velkým zpestřením bylo právě probíhající krmení a pozorování mláďat.
Mladí přírodovědci navštívili dokonce i „Safari“. V pavilonu hmyzu jsme totiž objevili, že se rozutekly exponáty po pavilonu. Mohly jsme tak strašilky zkoumat opravdu zblízka.
Fotogalerie: http://mpcr.rajce.idnes.cz/Zoo_Dvur_Kralove_3.2.2017/
Historický kroužek vyrazil po stopách historie v Jičíně.
Kroužek se vydal na tradiční vycházku městem Jičínem, kdy hledal podle starých fotografií a kreseb přesná místa, která jsou na nich zachycena a vysvětloval si, co se tam dělo. Mladí historici si povídali o nejrůznějších událostech, od husitských dob až po rok 1968, kdy podle fotografií určili, kde přesně Jičínem projížděly tanky a proč tu byly. Nebyl opomenut ani rok 1866, na který se historický kroužek zaměřuje. Byla řeč třeba i o pokladu nalezeném na Jičínském bojišti.
Kroužek dále pokračuje v přípravách na dubnové narozeniny kadetní setniny, které se uskuteční v dubnu.
Mladí přírodovědci nezahálejí ani v zimě
Prachov máme poněkud pod sněhem, na zahradě muzea leží půl metru sněhu. Ptákům se líbí, že jim děti z přírodovědného kroužku zavěsily na větve lojové kuličky a jablíčka a že se v zahradě mohou napájet u nezamrzlého jezírka s prosklenou stěnou. V tomto prostředí se ale pravidelné schůzky kroužku konat nemohou a tak se mladí přírodovědci přesunuli do Jičína na 2. základní školu, kde pokračují ve zdokonalování svých znalostí o přírodě. Kroužek navštívil výstavu Nejohroženější česká žába v Biografu Český ráj, kde se seznámil se specifickými životními potřebami této zajímavé žáby i dozvěděl se o přípravě záchranného programu pro její zachování v české krajině.
Historický kroužek
Historický kroužek je stále aktivní. Vzhledem k zimnímu počasí se schůzky přesunuly z Prachova do Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně. Kroužek zde má projekce na různá zajímavá témata z minulosti. Z historického pohledu tak zkoumal Švejka, ale také třeba jak to bylo v historii a je teď v současnosti s výskytem dětí v armádě.