V muzeu došlo k zrušení výběhu pro králíky, který byl v zahradě muzea od roku 2002. Výběh byl nahrazen dvěma patrovými domečky pro morčata a králíky. Zvířata mají možnost se přesouvat mezi jednotlivými patry. Domky mají i usnadněné čištění díky výsuvnému šuplíku.

Více

Prodloužené víkendy 2018

16. 6. 2018

Slavnostní vyhlášení výsledků výtvarné soutěž Namaluj obojživelníka nebo plaza roku 2018

2. 5. 2018

Muzeum přírody Český ráj pořádalo základní kolo soutěže Zlatý list 20. dubna 2018 na Prachově. Zúčastnilo se 78 dětí ze Základní školy Husova Jičín, přírodovědného kroužku z Dolního Bousova a z kroužků MPČR a to v kategoriích nejmladší, mladší a starší.

Stezka vedla z Prachovského sedla směrem k Jinolickým rybníkům a soutěžící prokazovali svůj zájem o přírodu na stanovištích geologie, herpetologie, ochrana přírody, botanika, dendrologie, ornitologie a práce pro přírodu.

Více

Třetí narozeniny Kadetní setniny jičínského pěšího pluku č. 74.

9. 4. 2018

Dne 7.4. 2018 se slavily třetí narozeniny Kadetní setniny Jičínského pěšího pluku č. 74. Zpráva o této akci zazněla i ve vysílání Hitrádia Magic.

Jičínští kadeti se sešli u 2. základní školy a v 10:45 vyrazili spolu se svými čestnými hosty v pochodovém tvaru Husovou ulicí ke kostelu sv. Jakuba Většího. Zde byl velen rozchod a vojáci se spolu s veřejností, mezi níž samozřejmě nechyběli ani rodiče kadetů, přesunuli do kostela, kde se nacházejí desky se jmény padlých důstojníku 74. pěšího pluku.

Více

Brigáda Jičín 1.3.2018

2. 3. 2018

Dne 1.3.2018 se konala drobná brigáda na jičínském bojišti. Akce byla uskutečněna v

rámci historického kroužku Muzea přírody Český ráj. Na brigádu i přes značnou nemocnost mužstva dorazili 4 členové kadetní setniny. V slunečném leč mrazivém počasí (-4°C) skupina přejela autobusem do Sedliček, odkud vyrazila směrem k Zebínu, pod kterým se nachází pomník na místě saského obvaziště. Na lokalitě byly odstraněny náletové dřeviny, vyhrabáno listí a pomník byl očištěn kartáčem. U pomníku byla zjištěna 2 relativně čerstvá poškození nápisní strany způsobená pravděpodobně střelbou ze vzduchovky. Pak jsme se kolem malebně namrzlé Cidliny přesunuli k hrobu saského setníka Karla Oskara Fickelscheerera, kde proběhl úklid v okolí pomníku.

Více

Výstava betlémů

26. 12. 2017

Výstava betlémů v Muzeu přírody Český ráj v Prachově je otevřena od 26. prosince do 31. prosince 2017 vždy od 13 do 16 hodin. Návštěvníci si mohou prohlédnout 136 betlémů z různých materiálů ve třech výstavních místnostech i v muzejní zahradě. Letos je novinkou skautský betlém Oldřicha Drozdy vyřezaný betlémářem panem Františkem Karasem z Prahy, který ho na výstavu zapůjčil. Do keramického betlému postupně vytvářeného paní Hanou Říhovou z Hradce Králové byly letos doplněny další čtyři zajímavé figurky. Po prvé jsou vystavovány například také betlémy ze Sobotky, Sběře a třináct betlémů vyrobených dětmi. Nechybějí ovšem ani tradiční oblíbené betlémy jako Žabí betlém, Českého ráje a Prachovský. Prachovský betlém vytvořený známou brněnskou výtvarnicí paní Moštkovou je možno si zakoupit přímo na výstavě. V provozu je také minidílna, takže každý návštěvník si může odnést vlastnoručně vyrobený prachovský voskový zvoneček.

Více

Jičínská Kadetní setnina má za sebou poslední akce roku 2017

12. 11. 2017

Dne 11.11. v 11:00 se zúčastnila Kadetní setnina Dne válečných veteránů v Hradci Králové na pouchovském Lesním hřbitově. Na vzpomínkové akci byli přítomni zástupci vojenských veteránů, Armáda ČR, historické jednotky roku 1866 a vojáci I. světové války.

Po provedení pietního aktu se Kadetní setniny ujal Aleš Chvojka, který kadety po hřbitově provedl a ukázal jim mnoho zajímavostí. Kadeti zde nalezli pomník generálmajora Schulze, který velel brigádě, do které patřil 74. pěší pluk.

Více

Výsadek

6. 11. 2017

Cílem 50 výsadkářů bylo 4. listopadu za úplňku město Železnice. Devět skupin se postupně vydalo z neznámých míst do terénu a hledalo cestu k cíli. Někteří bloudili jenom trošku, jiní vůbec ne. Jít ve tmě po odlehlých silnicích nebo dokonce lesních cestách bylo napínavé, takže zase někteří se báli jenom trošku a jiní vůbec ne.

U železnického kostela na informační tabuli našli ukrytý obrázek zvířete. Všechny skupiny pak v cíli řekly správné heslo složené z vědeckého názvu toho obojživelníka a roku, ke kterému se váží události popsané na té informační tabuli…..Salamandra salamandra – 1866..

V Café terasy dostal každý výsadkář diplom a občerstvení. Malí i velcí si sdělovali zážitky z cesty a navíc se promítaly obrázky mloka skvrnitého z lokality v nedaleké Bradlecké Lhotě a ze sídliště v Modřanech v Praze.

Více

Blátivý devátý Železnický kros

28. 10. 2017

Železnický kros se již tradičně koná 28. října. Devátý ročník otevřeného mistrovství města Železnice v běhu přespolním přilákal stálé i nové účastníky. Letos byla do programu vedle mistrovské 12 km trati zařazena i trať poloviční. Kros byl zároveň prvním závodem 7. ročníku poháru Běžec Jičínské kotliny.

Kros 2017

Více

Výsledky 20. Žabího běhu a finále poháru BEJK

9. 10. 2017

Pěkných výkonů dosáhli účastníci 20. Žabího běhu v Prachově 8. října 2017. Celkem startovalo 41 závodníků, z toho 24 na kratší trase a 17 na delší trase. Celkem 16 účastníků se připravovalo na závod i po duševní stránce tím, že si připravili žabí doplněk nebo převlek a takto pak absolvali závod.

Výsledková listina je zde

Žabí běh byl zároveň finálovým závodem 6. ročníku poháru Běžec Jičínské kotliny (BEJK). Pro aspiranty na přední příčky v poháru bylo důležité se zúčastnit a pro některé i dobře odahnout své možnosti v Žabím běhu a umístit se co nejlépe. Lepší umístění v Žabím běhu rozhodovalo v konečném pořadí BEJka v kategorii předškoláků a školáků. Velký skok učinil v kategorii veteránů František Cipl z oddílu BONBON, který se v konečném pořadí dostal až na třetí místo. V kategorii mužů obhájil vítězství František Vagenknecht, ale kategorie žen poznala novou vítězku, Jitku Čermákovou.

Šestého ročníku poháru BEJK se zúčastnilo celkem 970 běžců. V kategorii předškolních dětí startovalo 213 účastníků, školáků bylo 257, v kategorii mládež 15 - 17 let startovalo 36 běžců, mužů bylo 291, veteránů 52, žen 91 a veteránek 30.