Osmý Železnický kros zaznamenal ženský traťový rekord i účastnický

3. 11. 2016  |  Články

Železnický kros se již tradičně koná 28. října. Osmý ročník otevřeného mistrovství města Železnice v běhu přespolním přilákal další nové účastníky. Celkem 71 běžců, nejvíce v historii tohoto závodu, odstartovalo v 11 hodin na pokyn starostky ing. Dany Kracíkové od pomníku republiky v parku na nádhernou, avšak nelehkou 12 km trasu kolem Železnice. Spojitost s 28. říjnem představuje i cíl u Lípy Svobody na Náměstí Svobody. Jedinečný pro tento závod je výběh, resp. zdolání, vrchu Železný a průběh radnicí. Drobnou letošní změnou bylo posunutí startu na širší cestu za pomníkem, aby běžci nepošlapali nové záhony v parku.

cílová rovinka

Během závodu bylo zataženo, bez deště, teplota vzduchu se pohybovala do 13°C. Nezpevněné lesní a polní cesty byly místy kluzké, ale vlhký povrch cest a terénu většinou běh neztěžoval. Spolu s mírně přibývajícím počtem běžců přibývá i počet doprovodu a fanoušků. Někteří povzbuzovali běžce i vzkazy napsanými na panelové cestě vedoucí na vrch Železný.

Vrcholovou prémii na Železném získal František Vagenknecht (Aster team Jičín), který si nikým neatakován náskok udržoval až do cíle a obhájil loňský titul v čase 46 minut rovných. To znamenalo, že za svým loňským traťovým rekordem zaostal o 11 vteřin.  Druhým v cíli byl Vojtěch Záveský z Lázní Bělohrad (49:34) a třetím Jan Beneš (Beermental team; 49:55). Na čtvrtém místě doběhl a cenu pro nejrychlejšího železnického běžce získal Vít Doležal (50:42) startující za SK Slavia Jičín.

V kategorii mužů do 59 let byl první v cíli Luboš Sádovský (52:05), druhý František Buřil z Vidochova (52:18) a třetí Jiří Šádek z Lomnice nad Popelkou (59:21). Kategorii veteránů 60 let a starší ovládl Josef Navrátil (S.K. Strančice; 64:53), druhý byl Stanislav Groh (AC Vrchlabí; 71:15) a třetí Karel Trejbal (SKP Mladá Boleslav; 75:05).

Nejrychlejší ženou a mistryní Železnice se v novém traťovém rekordu 52:22 stala Dagmar Rychnovská (SK Nové Město nad Metují). Druhá doběhla Gabriela Veigertová (SK Slavia Jičín; 55:21) a třetí Jitka Čermáková (Smrčí; 57:47). V kategorii dříve narozených žen zvítězila Katarína Třísková z Prahy (60:48), druhá byla Michaela Háková (SVS Krkonoše Vrchlabí; 61:52) a třetí Irena Procházková (TJ Háje Praha; 73:47).

Skokanem roku se stal Zbyněk Letko, oproti loňsku se zlepšil o 12 minut a 22 vteřin. Cenu za zřetelehodný počin udělila převažující část pořadatelů Haně a Martinu Šanderovým za pořádání závodu a k jejich společným „osmdesátinám“.

Závod byl podpořen městem Železnice a poděkování patří též všem pořadatelům z řad Muzejního spolku pro Železnici a okolí, Sokola Železnice a Muzea přírody Český ráj, dále všem pomocníků a v neposlední řadě fanouškům a divákům.

Všichni účastníci získali také bodové hodnocení do poháru BEJK – Běžec Jičínské kotliny. Dalším závodem tohoto poháru je Mikulášský běh na Bradech 4. prosince 2016.