Nové budky

4. 11. 2022  |  aktualizováno 4. 11. 2022  |  Články

Ve středu 2. 11 .dostaly děti na přírodovědném kroužku Muzea přírody Český ráj nové vybavení do zahrady. Tématem schůzky totiž byly různé druhy budek pro zvířátka. Děti se na schůzce seznámily s budkami, které budou na jaře instalovat do zahrady Muzea přírody Český ráj. Jednalo se o domek pro motýly, pro včely samotářky, nebo slunéčka. Dokonce máme i budku pro sršně.

Mnoho lidí se sršní obává, sršni jsou však velmi užiteční nejen pro opylování. Loví převážně hmyz a dokážou výrazně zredukovat výskyt nepříjemného hmyzu v okolí budky (mouchy atp.). Ulovený hmyz slouží sršňům částečně jako okamžitá potrava a část – hruď oběti, která je bohatá na bílkoviny, odnesou do hnízda a poslouží jako potrava pro mladé jedince. Budka pro sršně je vyrobena ze speciálního materiálu. Směs dřevěných pilin, cementu a dalších příměsí je velmi pevná, zajišťuje extrémní životnost budky (cca 25 let), ale i velmi dobrou tepelnou izolaci. Materiál je paropropustný a dobře kompenzuje prudké změny teplot. Proto nedochází ke kondenzaci vlhkosti uvnitř hnízda.

Velmi atraktivní je bezesporu budka pro berušky. Berušky a zlatoočky jsou velcí jedlíci mšic. Přilákáním tohoto hmyzu do zahrady snížíte spotřebu škodlivých chemických postřiků proti mšicím. Víte, že jedna beruška sní za svůj život více než 4000 mšic?
Aby se domek novým obyvatelům líbil, pomůže naplnit ho suchou trávou (berušky a včelky samotářky) a požijeme-li kůru, můžeme přilákat i zlatoočky. Naplnění je velmi snadné, jen otevřete střechu.

Zaujme i speciální budka pro včely samotářky, které mají nenahraditelnou roli v opylení okrasných i užitkových rostlin. Některé rostliny přitom opylují nejlépe a často nahrazují běžné včely. Bohužel jich v přírodě ubývá a jejich přirozená útočiště a domovy mizí.Intenzivní zemědělství, výstavba nových objektů a přílišné používání pesticidů a herbicidů jim škodí. Včely samotářky jsou velmi mírumilovné, některé druhy žihadla nemají, jiné je použijí jen tehdy, pokud se cítí ohrožené na životě.

Tyto méně známé budky pomohou s popularizací různých druhů hmyzu a jejich potřebné ochraně v našem životním prostředí. Děti se už těší, až je budou na jaře instalovat.
Dále muzeum získalo moderní budky pro ptáky jako je hnízdiště pro jiřičky a šoupálka.
Děti také mají kompletní sadu na čištění budek pro ptáky, kterou budou využívat při pravidelném čištění budek v okolí Muzea přírody Český ráj.



Kontakty MPČR

Muzeum přírody Český ráj
Prachov 37, Jičín 506 01

Tel.: +420 732 858 380
+420 737 156 412
E-mail: mpcr@seznam.cz

Kalendář akcí

předchozí měsíc Leden 2025 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
22. 2. 2025

1866 oline hra 2025


1866 oline hra 2025
On-line vědomostní hra o roce 1866
Od 19:00 bude aktivní odkaz na četovou místnost, kde se bude hra hrát.

Hra obsahuje různě těžké otázky, kdy budete poznávat osobnosti války, bojiště, uniformy, zbraně a mnoho dalšího.
Jak to funguje?
Na výzvu v četu se budete moci přihlásit na výběr otázky, za kolik bodů otázku chcete.
Kdo bude vybrán, je určeno časem reakce. Přednost ale mají ti, kdo nemají žádné body, nebo jich mají nejméně. Pokud bude otázka zodpovězena správně, bude dotyčnému zapsán příslušný počet bodů.
Už v okamžiku, kdy se zobrazí otázka, mohou se na ni prostřednictvím četu hlásit další. Pokud dotyčný odpoví špatně, možnost dostanou ti, kteří se přihlásili po něm a to v pořadí, ve kterém se přihlásili.
Pokud budou zodpovězeny všechny otázky v kategorii, otevře se bonusová otázka, která je za zvýšený počet bodů.
Hru vyhrává ten, komu se povede získat nejvyšší počet bodů.
Poučné bývá hru i jen sledovat, určitě se dozvíte mnoho zajímavého!