Jak se bojovalo v Prachovském sedle před 147 lety
V sobotu se uskutečnila na Prachově centrální akce Komitétu pro udržování památek z války roku 1866 organizovaná Muzeem přírody Český ráj v rámci projektu Setkávání v přírodě podpořeného Královéhradeckým krajem.
Akce byla zahájena vztyčením rozcestníku se vzdálenostmi na jednotlivá bojiště prusko-rakouské války.
Z Prachova pochodovaly vojenské jednotky na Brada, kde u pomníku v obci věnovaném padlým proběhl pietní akt. U kříže na vrcholu byli přítomní seznámeni s děním v těchto místech v roce 1866, kdy vrchol Brad byl stanovištěm vrchního rakouského velitele na jičínském bojišti generálaClam-Gallase. Obec Brada- Rybníček věnovala k pomníku a ke kříži věnce na památku padlých.
Cestou zpátky na Prachov postupovaly jednotky po historické bitevní linii a předváděly bojové scény.
V muzeu na Prachově měli návštěvníci možnost prohlédnout si dva modely tehdejších historických vlaků.
Odpolední program byl zahájen hodinovým koncertem vojenské kapely 6. praporu polních myslivců z Náchoda u pomníků v Prachovském sedle. Slavnost u stoletého pomníku pokračovala kladením kytic věnovaných Komitétem 1866, obcí Holín a Muzeem přírody, dekorováním praporů jednotek a čestnou salvou. Major Oldřich Krsek promluvil o příčinách, průběhu a důsledcích války mezi Pruskem a Rakouskem v roce 1866. Přítomné pozdravil a účinkujícím a organizátorům poděkoval starosta obce Holín Radomír Sádlo. O významu udržování památek v regionech pohovořili členové Komitétu Radek Teichman a Petr Lazurko, který potom také komentoval bitevní ukázku. Oznámil rovněž premiéru filmového dokumentu Válka v obrazech - Boje v severních Čechách do 28.6. 1866. v Severočeském muzeu v Liberci 8. září 2013 v rámci Dnů Kulturího dědictví.
Ku příležitosti 100. výročí od odhalení pruského pomníku v Prachovských skalách byla Muzeem přírody Český ráj vydána pamětní medaile se symbolikou pomníku a stuhou červené barvy, jakou měli vojáci 18. pěšího pluku z polské Poznaně, jímž je pomník věnován. Vyznamenání byla číslována a jejich seznam bude zveřejněn na webu 1866.
Vystoupilo celkem 130 účinkujících, kteří předvedli tehdejší způsob boje pěšáků, myslivců, hraničářské pěchoty a jízdy. Diváci viděli a slyšeli střety pruské jízdy, rakouskou generalitu, obranu pěších proti jízdě, palbu z raketometu a ze čtyř děl. I přes deštivé počasí sledovalo program 250 diváků.
Všechny fotky z této akce najdete na serveru RAJČE