Dvanáctý ročník Maratonu Českým rájem aneb setkání tradičních účastníků i nováčků

8. 8. 2022  |  aktualizováno 9. 8. 2022  |  Články

Otevřené neatletické mistrovství ČR v klasickém maratonu se konalo 7. srpna 2022, tradičně v neděli, protože většina velkých maratonů se běhá v neděli. Dvanáctý ročník Maratonu Českým rájem byl zároveň MČR čárkařů v klasickém maratonu, maratonským přeborem okresu Jičín a Českého ráje a přeborem oddílu BONBON. Letos poprvé byl zařazen i doprovodný závod na trase půlmaratonu, aby účastnici nasáli atmosféru a příští rok se přihlásili na celý maraton.

Trasa maratonu byla stejná jako loni, varianta mimo rezervace, s celkovou délkou přes 43 km. To však nevadí vzhledem ke kopcovitému profilu a celkovému převýšení až kolem 900 m (podle měřícího zařízení), je to poctivý kochací mistrovský maraton. Půlmaratonci startovali spolu s maratonci, obrátka byla za Troskami, konkrétně za obcí Troskovice, a pak pokračovali po závěrečném úseku maratonu přes Mladějov a Pažezskou Lhotu, celkové převýšení měli asi 300 m.

Program začal pro zájemce již v sobotu večer. Proběhla beseda a promítání mých obrázků z letošního 30. ročníku Moravského ultramaratonu (MUM). Dorazil i jeden z protagonistů MUMu Milan Daněk, takže beseda byla pestřejší a zábavnější.

Počasí v neděli přes den bylo přívětivé, polojasno a teplota vzduchu do 24°C. Pamatujeme i ročníky, při kterých bylo vskutku vedro.

Celkem 71 účastníků se postavilo na start u Lepařova pomníku a všichni úspěšně dokončili svůj závod. Půlmaratonců bylo 28, pro několik účastníků to byl první závod v životě. Mezi účastníky byla Svetlana Raffayová za Slovenska, která běžela svůj 76. půlmaraton. Maratonců bylo 43, 4 účastníci byli zahraniční, ze 3 zemí (2 z Německa, 1 z Rakouska a 1 ze Slovenska; Ivana Raffaye ale počítáme i jako našince). Tradičně maraton absolvují i prvomaratonci, kteří letos byli 4: Jan Jinek, Jiří Koucký, Michal Navrátil a Tereza Sehnalová. Gratulujeme k jejich úspěšné premiéře.

Jako každý rok bylo potřeba začít rozvážně a tradičně plnit i cíl kochat se krajinou. Každý při vyhlášení výsledků dostal diplom a medaili s logem závodu za úspěšné absolvování a zasloužil si tak i poukaz na 40% slevu do Lion Sportu. Pořadí všech se vyhlašovalo od zadu, takže ti rychlejší si „za trest“ museli počkat déle na stupně vítězů a ceny, které věnovalo Muzeum přírody Český ráj. Pro absolutního vítěze a vítězku byla tradičně připravena speciální cena. Při dvanáctém ročníku dostali navíc žluté tričko s logem závodu a vitamíny v podobě melounu z Řecka. Žlutá barva je barvou vítězů a symbolika Řecka je provázána s maratonem a maratonskou legendou od počátku (490 př. n. l. bitva u Marathonu).

Vítězem kategorie mužů a zároveň absolutně nejrychlejším byl Milan Kohout z Mníšku (čas 3:19:49). Druhým mužem byl Václav Kolpek z Prahy (3:37:02) a třetím Tomáš Honegr z Hořic (3:43:05). Mezi veterány (60 let a starší) zvítězil Roman Tománek ze Slavičína (4:05:15) před Petrem Svobodou z Liberce (4:32:57) a Vladimírem Zelenkou z Kladna (4:53:31), první a třetí si zopakovali stejné umístění z loňska. První v kategorii žen a absolutní vítězkou byla Monika Vytinová (TJ Sokol Maxičky) (4:00:37), druhá doběhla Michaela Havelková z Jablonce nad Nisou (4:26:08) a třetí Tereza Sehnalová z Prahy (5:15:44). Nejrychlejší ženou v kategorii 45 let a více byla Lucie Červenková Šťastná z Prahy (4:49:12) kousek před Alicí Zelenkovou z Kladna (4:49:37) a Hanou Breburdovou z Prahy (MK Kladno) (5:19:50).

V kategorii místní muži zvítězil Tomáš Honegr z Hořic, před Michalem Navrátilem (Brada – Rybníček) a Petrem Zámečníkem z Třebňouševsi u Hořic. Kategorie místních žen byla letos neobsazena.

Mistrem čárkařem se stal Roman Tománek ze Slavičína, vicemistrem Petr Nejdelý z Prahy a druhým vicemistrem Ivan Raffay (AK Senica). Titul mezi čárkařkami obhájila Hana Breburdová z Prahy, která běžela svůj 250. maraton. Druhá mezi čárkařkami byla Darina Doubková z Liberce. První dva čárkaři i čárkařky si zopakovali pořadí z loňska. Děkujeme Pavlu Kollerovi za výrobu plaket pro čárkaře.

Miroslav Vostrý z Berouna (MK Kladno) jako jediný aktivní účastník dokončil všech dvanáct ročníků Maratonu Českým rájem.

Uspořádání dvanáctého ročníku bylo možné i díky vstřícnosti Správy CHKO Český ráj, Lesů ČR a pomoci dobrovolníků na občerstvovačkách. Zvláštní poděkování patří rodině Tomčově za nezištnou pomoc a zajištění vlastní občerstvovačky i se sprchou v Doubravici. Maraton byl zařazen, stejně jako některé další akce Muzea přírody Český ráj, do projektu Prodloužené víkendy v Jičíně a Běhej s námi. Na shledanou při třináctém ročníku Maratonu Českým rájem, který je naplánován na 6. nebo 13. srpna 2023.