Aeskulapův had
Had obtáčející hůl řeckého boha – patrona lékařů Aeskulapa je k vidění dost často. Označuje sanitky a lékárny a patří k nejstarším zobrazením hada.
Užovka stromová (Zamenis longissima) se dříve nazývala užovka Aeskulapova. Je náš největší had – dorůstá běžně délky okolo 150 cm, vzácněji až 200 cm. Dospělé užovky mají svrchní stranu těla hnědou až hnědozelenou a spodní žlutou. Zornice oka je kruhová a jedinci se od sebe liší unikátním uspořádáním a počtem štítků nad a pod čelistí a na spáncích. Samce lze rozeznat od samic pomocí tvaru kořene ocasu, který se u samic od kloaky rychle zužuje, zatímco u samců je silný. Mláďata jsou výrazně skvrnitá a mají za hlavou patrné žluté půlměsíce. Užovka stromová není jedovatá, i když její kousnutí může být nepříjemné.
Na území České republiky se vyskytuje na třech lokalitách. Do NP Podyjí zasahuje severní okraj jejího souvislého rozšíření z Rakouska, do Bílých Karpat zasahuje ze Slovenska a třetím místem je okolí Stráže nad Ohří na Karlovarsku, kde žije její izolovaná populace. Další izolované populace se nacházejí v Německu a Polsku
Nežije ale na stromech, spíše na prosluněných kamenitých stráních porostlých křovinami, na okrajích pastvin, v lesních průsecích apod. Zarostlé kamenné zídky, rozvaliny budov, zarostlá smetiště, hnojiště apod. jí poskytují vhodné úkryty a tak se užovky stromové často stahují k okrajům vesnic či k osamělým stavením. Člověku se nevyhýbají a pokud mají s lidmi dobré zkušenosti, chovají se důvěřivě. Užovky jsou aktivní ve dne, úkryt opouštějí brzy ráno a za vhodného počasí se vyhřívají na slunci. Přes poledne se obvykle ukrývají a večer pak vyrážejí lovit potravu. Živí se drobnými savci, které obtočí a udusí, popř. ptačími vejci, která polykají celá.
O ochranu užovky stromové se stará organizace Zamenis. Lidé na Karlovarsku pro ně vytvářejí u svých domovů příznivé podmínky, např. místa pro kladení vajec. Je to pro ně „had hospodáříček“ a přináší jim štěstí.
Současně s vyhlášením obojživelníka a plaza roku se tradičně vyhlašuje výtvarná soutěž Namaluj obojživelníka nebo plaza roku určená dětem od mateřských škol, přes školy základní a střední, až po kategorii dospělých. Kdo píše raději básničky a příběhy, může se zúčastnit soutěže literární. Více informací je na www.mpcr.cz Při kreslení, malování, modelování nebo literárním tvoření si jistě sami najdete o blatnici skvrnité a užovce stromové spoustu zajímavostí.Když budete mít štěstí, třeba je nebo i další obojživelníky a plazy potkáte i v přírodě. A pak se připojíte k těm, kdo jim chtějí pomáhat a neničit místa, kde žijí.