Aeskulapův had

10. 1. 2017  |  aktualizováno 10. 1. 2017  |  Články

Had obtáčející hůl řeckého boha – patrona lékařů Aeskulapa je k vidění dost často. Označuje sanitky a lékárny a patří k nejstarším zobrazením hada.  

Užovka stromová (Zamenis longissima) se dříve nazývala užovka Aeskulapova. Je náš největší had – dorůstá běžně délky okolo 150 cm, vzácněji až 200 cm. Dospělé užovky mají svrchní stranu těla hnědou až hnědozelenou a spodní žlutou. Zornice oka je kruhová a jedinci se od sebe liší unikátním uspořádáním a počtem štítků nad a pod čelistí a na spáncích. Samce lze rozeznat od samic pomocí tvaru kořene ocasu, který se u samic od kloaky rychle zužuje, zatímco u samců je silný. Mláďata jsou výrazně skvrnitá a mají za hlavou patrné žluté půlměsíce. Užovka stromová není jedovatá, i když její kousnutí může být nepříjemné.

Na území České republiky se vyskytuje na třech lokalitách. Do NP Podyjí zasahuje severní okraj jejího souvislého rozšíření z Rakouska, do Bílých Karpat zasahuje ze Slovenska a třetím místem je okolí Stráže nad Ohří na Karlovarsku, kde žije její izolovaná populace. Další izolované populace se nacházejí v Německu a Polsku

Nežije ale na stromech, spíše na prosluněných kamenitých stráních porostlých křovinami, na okrajích pastvin, v lesních průsecích apod. Zarostlé kamenné zídky, rozvaliny budov, zarostlá smetiště, hnojiště apod. jí poskytují vhodné úkryty a tak se užovky stromové často stahují k okrajům vesnic či k osamělým stavením. Člověku se nevyhýbají a pokud mají s lidmi dobré zkušenosti, chovají se důvěřivě. Užovky jsou aktivní ve dne, úkryt opouštějí brzy ráno a  za vhodného počasí se vyhřívají na slunci. Přes poledne se obvykle ukrývají a večer pak vyrážejí lovit potravu. Živí se drobnými savci, které obtočí a udusí, popř. ptačími vejci, která polykají celá.

O ochranu užovky stromové se stará organizace Zamenis. Lidé na Karlovarsku pro ně vytvářejí u svých domovů příznivé podmínky, např. místa pro kladení vajec. Je to pro ně „had hospodáříček“ a přináší jim štěstí.

Současně s vyhlášením obojživelníka a plaza roku se tradičně vyhlašuje výtvarná soutěž Namaluj obojživelníka nebo plaza roku určená dětem od mateřských škol, přes školy základní a střední, až po kategorii dospělých. Kdo píše raději básničky a příběhy, může se zúčastnit soutěže literární. Více informací je na www.mpcr.cz Při kreslení, malování, modelování nebo literárním tvoření si jistě sami najdete o blatnici skvrnité a užovce stromové spoustu zajímavostí.Když budete mít štěstí, třeba je  nebo i další obojživelníky a plazy potkáte i v přírodě. A pak se připojíte  k těm, kdo jim chtějí pomáhat a neničit místa, kde žijí.  



Kontakty MPČR

Muzeum přírody Český ráj
Prachov 37, Jičín 506 01

Tel.: +420 732 858 380
+420 737 156 412
E-mail: mpcr@seznam.cz

Kalendář akcí

předchozí měsíc Leden 2025 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
22. 2. 2025

1866 oline hra 2025


1866 oline hra 2025
On-line vědomostní hra o roce 1866
Od 19:00 bude aktivní odkaz na četovou místnost, kde se bude hra hrát.

Hra obsahuje různě těžké otázky, kdy budete poznávat osobnosti války, bojiště, uniformy, zbraně a mnoho dalšího.
Jak to funguje?
Na výzvu v četu se budete moci přihlásit na výběr otázky, za kolik bodů otázku chcete.
Kdo bude vybrán, je určeno časem reakce. Přednost ale mají ti, kdo nemají žádné body, nebo jich mají nejméně. Pokud bude otázka zodpovězena správně, bude dotyčnému zapsán příslušný počet bodů.
Už v okamžiku, kdy se zobrazí otázka, mohou se na ni prostřednictvím četu hlásit další. Pokud dotyčný odpoví špatně, možnost dostanou ti, kteří se přihlásili po něm a to v pořadí, ve kterém se přihlásili.
Pokud budou zodpovězeny všechny otázky v kategorii, otevře se bonusová otázka, která je za zvýšený počet bodů.
Hru vyhrává ten, komu se povede získat nejvyšší počet bodů.
Poučné bývá hru i jen sledovat, určitě se dozvíte mnoho zajímavého!