74. pěší pluk v Jičíně
V neděli 6. června Jičínem pochodovali členové Klubu vojenské historie Jičín v slavnostních uniformách 74. pěšího pluku. Vojáci s rozvinutou zástavou zamířili Husovu ulicí na Valdštejnovo náměstí ke kostelu sv. Jakuba Většího, kam dorazili přesně podle programu, když Valdická brána odbíjela 10:30. Seřadili se před kostelem a následně zamířili do první řady lavic kostela. V kostele jsou totiž umístěny desky se jmény padlých vojáků z této jednotky. Vojáci zde stručně připomněli vznik Jičínského regimentu v roce 1860 a vyfotografovali se i se u desky padlých z roku 1866. V tomto roce byl pluk poprvé nasazen do boje. Letos si navíc připomínáme 155. výročí této války. Poté před kostelem provedli čestnou salvu k uctění památky vojáků, kteří se již domů nikdy nevrátili.
Od kostela vojáci šli ke kasárnám 74. pěšího pluku, kde byly připomínány tradice této jednotky. Do války v roce 1866 před 155 lety vojáci odcházeli právě z těchto kasáren a bojovali u České Skalice nebo Hradce Králové.
Po proslovu u kasáren se vojáci přesunuli do zámeckého parku, kde začaly manévry. Manévrů se mohla zúčastnit i široká veřejnost, zkusit se postavit do tvaru a vyzkoušet si povely, které v roce 1866 používala rakouská pěchota. Jičínská kadetní setnina zde také prošla znalostním testem, kde byly otázky zaměřené na uniformy a dějiny 74. pěšího pluku.
Kadetní setnině zde bylo předáno i nové vybavení. Jednalo se o tři poddůstojnické střapce, které pro setninu vyrobila Bronislava Chromková. Kadeti také dostali střelecké válečky, které budou užívat jak na slavnostních tak i polních uniformách.
Následovalo cvičení povelů se zbraněmi a nácvik taktiky, kdy se trénoval postup v linii, obrana proti jezdectvu nebo bodákové útoky.
Akce byla podpořena Královéhradeckým krajem v rámci projektu „Živá historie na Jičínsku“ a městem Jičínem.