Články
158. výročí bitvy u Jičína
V sobotu 21.9. 2024 se na Jičínsku konala vzpomínková akce k 158. výročí prusko-rakouské války 1866.
Na tradiční vzpomínkové akci, kterou připravilo Muzeum přírody Český ráj z. s., Komitét pro udržování památek z války roku 1866 z.s., Jezdecké Centrum Jičín a Klub vojenské historie Jičín z.s. bylo přítomno 96 vojáků v historických uniformách z Čech i zahraničí, aby si na autentických místech připomenuli historické události na Jičínském bojišti z války roku 1866. Akce se konala v rámci projektu „Udržujeme živou historii“ podpořeného Královéhradeckým krajem.
Zajímavý program obsahoval pietní akt u pomníků na Prachově a pod Zebínem a rovněž na těchto místech se uskutečnily bitevní ukázky.
Soutěže 2024
Přírodovědná soutěž 2024
Přírodovědná soutěž v zahradě Muzea Český ráj byla ukončena a vyhodnocena. Bylo odevzdáno celkem 390 soutěžních lístků. Tajenku „Zmije obecná“ vyluštila na základě správných odpovědí na otázky rozmístěné na zajímavých stanovištích na zahradě většina soutěžících. Vylosovány byly a odměnu dostanou: Gabriela Janotová, Eliška Zástěrová, Karla a Gréta Augustovy, Monika Kratochvílová a Viktorie Šrajerová.
Letní soutěž o Prachovských skalách a okolí 2024
Soutěž probíhala od 1. července do 31. srpna 2024 Maximální počet 8 bodů získalo 17 soutěžících, dalších 36 dosáhlo více než 4 body. Vylosováni byli Vojtěch Vojvoda, Eugen Vojvoda, Dušan Hanák, Karolina Vraštilová a Ema Hejková.
Historické soustředění 2024
Historické soustředění 11.8.2024
V neděli 11.8. byl zahájen 5. ročník Historického soustředění v Prachovských skalách.
Po příjezdu a vzájemném přivítání účastníků se všichni seznámili s pravidly soustředění, které následně stvrdili svým podpisem.
V odpolední prezentaci byli pak účastníci seznámeni se stručnou historií 74. pěšího pluku a s významem slova Reenactment.
Po večeři probíhal výcvik jednotlivce, kde se účastníci učili základní povely prováděné z místa. Následovalo rozřazení do čet a určení velitelů čet - což je věc, kterou budeme v dalších dnech potřebovat. Na závěr dne jsme se vypravili na vyhlídku Křižkovského, odkud jsme si prohlíželi část Jičínského bojiště.
https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/historicke-soustredeni-11-8-2024
Historické soustředění 11.8.2024
V pondělí 12.8. nám začal výcvik se zbraněmi. Obě naše čety se učily základní povely se zbraní.
Společně jsme se pak vyzkoušeli základy pohybu v četě, učili se zatáčet a postupovat šikmo vpřed a dokonce i základní obranu proti jezdectvu.
Zároveň probíhala výroba plátýnek proti slunci, které rakouská pěchota nosila v horkém počasí.
Probíhala také výroba obvazového materiálu, kterého není nikdy dost! Tyto obvazy jsme ale nabarvili červenou barvou, aby na fotkách vypadaly autenticky.
Odpoledne došlo k menší změně programu. Pro vysoké teploty jsme se šli povídat do projekční místnosti, kde jsme si prohlédli prezentaci o Prusko-rakouské válce. Po povídání jsme pak vyrazili na vrchol Brada, kde se nachází kříž u soch svatého Petra a svatého Pavla na jejichž svátek došlo k bitvě u Jičína.
Po návratu z čtyř kilometrového výletu následovala večeře a povídání na přání. Vybráno bylo téma Humor a armáda.
https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/historicke-soustredeni-12-8-2024
Historické soustředění 13.8.2024
V úterý 13.8.2024 začal výcvikový den ukázkami různých druhů výzbroje a výstroje rakouské pěchoty. Děti se učily jak upevnit na tornu rýč, jak si připevnit buben na řemení. Trénovaly správné balení pláště na přehlídku, ukazovaly si rozdíl mezi úvazem pláště pruským a rakouským.
Na louce si vyzkoušely pochod čety mezi překážkami.
Probíhal výcvik praporečníků, tesaře či signalistů.
Zkoušeli jsme si i otvíraní a uzavírání čety.
Po obědě následoval výlet do hlubokých lesů. Šli jsme přes Svinčici, kde v roce 1866 stála pruská děla. Dále jsme pokračovali přes Maršov a Pelíšek k Turistické chatě a na Prachov.
Večer bylo připraveno téma „Druhy výcviku“. Studovali jsme, jak se rozvíjí setnina. Což si zítra budeme moci vyzkoušet.
Potom následovalo odborné téma „Co a kde nosila Rakouská armáda“. Ukazovali jsme si dobové spodní prádlo a co vše se nosilo v torně.
Na terase večer si nejstarší povídali o zbraních a jejich součástech.
Pak bylo připraveno překvapení v podobě odborných knížek a originálního bajonetu.
Protože na zbraních jsou důležitá čísla, kadeti zjistili, že je to bajonet 74. pěšího pluku I. praporu, který bojoval v Čechách.
Tento bajonet pak účastníci srovnávali s dalšími bajonety, které se nacházely ve zbrojnici. Mladší kluci si zahráli fotbal a holky zkoušely dělat mega bubliny.
https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/historicke-soustredeni-1-8-2024
Historické soustředění 14.8.2024
Ve středu 14.8.2024 byl pro účastníky soustředění připraven výcvik setniny. Zkoušeli jsme pohyb ve 4 četách, což byl vzhledem k počtu 7 střelců nelehký úkol. Přesto jsme to zvládli.
Dále jsme trénovali jak se srazit do jedné řady, abychom prošli úzkou cestou a zase se rozvinuli do čety. Probíhal i výcvik v otevřeném pořádku, kde jsme se učili jak se ve formaci pohybovat a krýt.
Odpoledne jsme vyrazili za pomníky do Holína. Šli jsme zajímavou úzkou lesní cestou, která nás zavedla ke dvěma pomníčkům z války 1866, zrekonstruovanými před třemi lety.
Večerní program se nečekaně zásadně změnil!
Byl totiž vyhlášen poplach a všichni se museli ustrojit do uniforem a vyrazit na pochod k potlačení loupeživých band v oblasti.
Po příchodu k Rumcajsově jeskyni jsme zjistili, že zanechal živnosti a vrátil se k poctivému řemeslu.
Protože jsme kvůli tomuto pochodu přišli o večeři, museli jsme si ji uvařit sami. Chutnala nám.
https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/historicke-soustredeni-14-8-2024
Historické soustředění 15.8.2024
Ve čtvrtek 15.8.2024 nám program lehce zkomplikovalo počasí.
Od rána vydatně pršelo a byli jsme tak nuceni program lehce upravit.
Dopoledne jsme šli do promítací místnosti. Sledovali jsme dva dokumenty České televize z pořadu Folklorika, týkající se roku 1866.
Protože venku bylo pořád zamračeno, zabývali jsme se ještě prezentací „Největší omyly prusko- rakouské války“.
Po obědě jsme si vysvětlili správné chování při pietním aktu a provedení pietního aktu jsme si vyzkoušeli u pomníku.
Na louce jsme si opakovali svíjení a rozvíjení formace, což se nám bude hodit na celodenním pochodu.
Po návratu jsme se učili čistit různé části výzbroje a výstroje, jako např. jablíčko na čaku, buben nebo šavle. Dokonce probíhala i sborka a rozborka pušek.
Po večeři jsme si povídali o tom, jak se měnil náš koníček „historická rekonstrukce událostí roku 1866“ v průběhu let. Sledovali jsme i filmový dokument z roku 1996.
https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/historicke-soustredeni-15-8-2024
Tažení 1866/2024
V pátek 16.8.2024 nás čekal celodenní pochod.
Ráno jsme se přepravili autobusem do Sobotky. Vystoupali jsme k zámečku Humprecht a v zámečku jsme stoupali po schodišti až na ochoz. Odtud byl krásný výhled na bojiště z roku 1866. Dívali jsme se na nedaleký hrad Kost, od kterého se vojáci v roce 1866 přesouvali pod Humprecht. Zde měli druhou obrannou linii a vyčkávali, než projdou poslední rakouské jednotky.
Po návštěvě zámku jsme zamířili na místní hřbitov, kde jsou pohřbeni vojáci z války roku 1866. Na hřbitově jsme provedli pietní akt. Stručně jsme seznámili veřejnost s děním v této lokalitě a popsali uniformy účastníků pochodu.
Po pietním aktu jsme se vydali na pochod přes Čálovice k Mladějovu. Cestou jsme měli povolenou střelbu. Probíhaly nejrůznější přepady, které naši vojáci museli řešit.
V Mladějově byla připravena občerstvovací stanice. V tomto horku byla velmi příjemná.
Z Mladějova nás pak čekalo další stoupání směrem k Prachovu. V lese nás čekal poslední úsek s povolenou střelbou. Pochodovali jsme i kolem hradu Pařez.
Celkem jsme absolvovali 12,7 km.
V Průběhu pochodu probíhala vědomostní hra zaměřená na rok 1866. V této hře vyhrál David, který vyhrál zbrusu novou knížku o lese Svíbu.
https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/tazeni-1866-2024
Historické soustředění 17.8.2024
V sobotu 17.8.2024 probíhal poslední den historického soustředění.
Po pátečním tažení bylo za potřebí zkontrolovat výstroj, přišít scházející knoflíky.
Probíhalo hlavně čištění šavlí a bajonetů. Velmi zajímavé bylo rozebírání a čištění zbraní, ze kterých stříleli dospělí. Dozvěděli jsme se tak hodně o tom, jak se starat o různé druhy kovů.
Někteří si poprvé v životě přišívali knoflík :-).
Když jsme vše uklidili a důkladně si umyli ruce od oleje, věnovali jsme se prohlížení fotek z pátečního „Tažení 1866“ a porovnávali jsme, co bylo letos a co před 5. lety, když se tažení pořádalo poprvé.
Účastníci soustředění si pak balili věci a chystali se k domovu, přesto si někteří našli čas k hraní strategické hry Slavkov. Hra byla skutečně urputná a hrálo se doslova do posledních figurek.
Odjezdem posledních účastníků byl pátý ročník historického soustředění v Prachovských skalách ukončen.
https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/historicke-soustredeni-17-8-2024
Kudy prošel císařpán 2024
10. srpna se konala tradiční vycházka Kudy prošel Císařpán.
V 17:00 se účastníci sešli před Muzeem přírody Český ráj. S vojákem 14. praporu polních myslivců prošli severní trasu po kupecké staré stezce kolem Lepařova památníku k Starému hrádku po nové naučné stezce. Cesta dále pokračovala kolem Turistické chaty do Císařské chodby pojmenované po císaři Františku I. Z této chodby jsme zamířili Denisovou cestou na Vyhlídku Českého ráje, kde se nám otevřel krásný výhled na Prachovské skalní město.
Zajímavou vycházku si prošli také vojáci a doboví civilisté historických období od dob Marie Terezie po I. světové válce.
https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/kudy-prosel-cisarpan-2024
Přírodovědné soustředění v Prachově
Přírodovědné soustředění v Prachově 28.7.2024
Dne 28.7.2024 začal 10. ročník přírodovědného soustředění v Prachovských skalách.
Účastníci se po příjezdu přivítali a seznámili se s pravidly soustředění, která zpečetili svým podpisem.
Po vydatné večeři následovalo rozřazení do skupin. Každý účastník měl na lístečku napsané kromě svého jména i jméno zvířete. Na první pokus se nepodařilo rozřazení. Všichni použili další nápovědu, která na živočichy prozradila další zajímavosti. Kteří rychle běhají, skáčou nebo jsou hlasití. A jak se družstva potom pojmenovala? Houkačky, České dráhy a Skoč do pole. Slavnostně jsme zahájili První Prachovské olympijské hry. Sportovci a rozhodčí složili slib. Seznámili jsme se s naší olympijskou znělkou, zapálili jsme olympijský oheň.
Na večerní procházku jsme se vypravili ke kadibudce. Podívejte se na fotografie, je opravdu krásná.
Teď už spíme :-).
P.S. – někteří účastníci jsou tu po deváté
https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/prirodovedne-soustredeni-v-prachove-28-7-2024
Přírodovědné soustředění v Prachově 29.7.2024
Druhý den soustředění na děti čekalo krmení zvířátek, smýkání, lovení a batikování ve výtvarném ateliéru.
Odpoledne jsme se vydali na novou naučnou stezku, která začíná u hotelu Skalní město. Navštívili jsme koupaliště U Pelíška pojmenované po ochránci Prachovských skal.
Po večeři jsme popřáli našim oslavencům, kteří měli narozeniny a svátek.
A pak hurá na soutěžení – na olympiádu. Soutěžilo se v uměleckém přednesu J.
https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/prirodovedne-soustredeni-v-prachove-29-7-2024
Přírodovědné soustředění v Prachově 30.7.2024
Dnes zdravíme MŇAU – je úterý 30.7. 2024. Vzbudila nás dnes písnička Kočka s errorem.
Po snídani jsme lovili, smýkali, krmili a tvořili ve výtvarném ateliéru.
Po obědě jsme hráli STOPOVANOU. Stopovali jsme Petra, Kačku, Aničku, Anežku a velkou Terku. Úkoly jsme našli a i splnili. Poznávali jsme stromy, houby, připomněli jsme si pohádku O Rumcajsovi, zazpívali jsme si :-).
Po večeři se ozvala naše olympijská znělka. Nastoupili jsme s vlajkami. Věděli jsme, že nás čeká atletika. Netušili jsme však, že si budeme vyrábět náčiní na sportování z balicího papíru. Vyrobili jsme si kouli, disk a oštěp. A pak už nás čekalo sportování. Rozhodčí hodnotili nejen výkony, ale i umělecký dojem, chování fanoušků a servis realizačního týmu. Nejvíce bodů získalo družstvo Skoč do pole. O bod míň mělo družstvo Českých drah a Houkačky obsadily krásné třetí místo.
https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/prirodovedne-soustredeni-v-prachove-30-7-2024
Přírodovědné soustředění v Prachově 31.7.2024
Ve středu nás probudil motivační budíček „Když nemůžeš přidej víc“, který nám naznačil motto dnešního dne - celodenní pochod Českým rájem. Autobusem jsme jeli do města Sobotka. Prohlédli jsme si krásný kostel blízko náměstí, podívali jsme se na dům Fráni Šrámka a navštívili jsme Šolcův statek. Na statku jsme se dozvěděli zajímavosti o stavbě místních roubenek a prohlédli si dvě zajímavé výstavy. Výstavu skla, která nádherně pracovala se světelnými a optickými jevy, a výstavu zajímavých fotografií Českého ráje od RNDr. Zdeňka Mrkáčka.
Než jsme se vydali na dalekou cestu na Prachov, posilnili jsme se v místní cukrárně. Po cestě jsme se kochali krásnými pohledy na zámeček Humprecht a na hrad Trosky. Navštívili jsme hrad Pařez a tam jsme si vyfotili užovku obojkovou.
Riskování s Petrem jsme vyměnili za umísťování pastí na střevlíky.
https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/prirodovedne-soustredeni-v-prachove-31-7-2024
Přírodovědné soustředění v Prachově 1.8.2024
Ve čtvrtek dopoledne jsme lovili, smýkali, krmili dravou zvěř a batikovali trika.
Odpoledne se konal výlet za tůněmi. Navštívili jsme několik lesních tůní, u kterých jsme obdivovali krásné přesličky.
Tůně byly bohužel zničeny divokými prasaty.
Došli jsme až do Jinolic K Oborskému rybníku, kde začal ten pořádný průzkum. Skrz rákosí jsme se vydali k vodě, kde létala spousta nádherných vážek. Našim statečným lovcům se podařilo najít i škeble rybničné. A to jak živé, tak prázdné schránky.
Večer nás čekala další olympijská disciplína - Prachovský volejbal.
https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/prirodovedne-soustredeni-v-prachove-1-8-2024
Přírodovědné soustředění v Prachově 2.8.2024
V pátek 2.8. byl pozdrav dne Mumu. Dopoledne jsme výtvarničili na terase. Postupně jsme odcházeli na zahradu muzea si zasoutěžit. Čekala nás tam přírodovědná soutěž a Letní soustředění o Prachovských skalách.
Odpoledne nás čekal výlet na Brada. Starší se vydali vyznačit cestu pro mladší. Když mladší vyráželi, začínalo pršet, ale protože nejsme z cukru, vzali jsme pláštěnky a vyrazili na pochod.
Cestou ale déšť sílil, a když výprava dorazila na vrchol stoupání, začaly létat hromy blesky. Proto se výprava musela vydat k návratu. Starší došli za deště až k jeskyni Rumcajse, kde se schovali, posvačili, vyfotili se a vydali se na zpáteční cestu.
Navečer nás čekala tradiční módní přehlídka, kde účastníci předvedli svá krásně nabatikovaná trička. Pak jsme opékali buřty. Po dobré večeři následovala závěrečná prezentace. Dětem se moc povedly. Měly krásné fotografie živočichů i rostlin a k nim zajímavé informace.
A kdo vyhrál První Prachovské olympijské hry? Nejvíce bodů získalo družstvo Skočdopole.
https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/prirodovedne-soustredeni-v-prachove-2-8-2024
Přírodovědné soustředění v Prachově 3.8.2024
Sobota byla ve znamení velkého loučení se skvělou partou, která zde fungovala.
Od rána se balily kufry, naposledy jsme společně krmili zvířata a dokončovali nezbytné práce v ateliéru. Pro ty co ještě chtěli budovat, bylo připraveno betonování v želvím výběhu.
Po obědě jsme na přání účastníků prohlíželi fotografie od prvních ročníků soustředění do současnosti.
A pak už se jen loučili.
https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/prirodovedne-soustredeni-v-prachove-3-8-2024
Dovolená v Jičíně 2024
Podvečerní vycházky Po stopách bojů 1866 v Jičíně. 2024
Dovolená v Jičíně 6.7.2024
Dovolená v Jičíně 13.7.2024
Dovolená v Jičíně 20.7.2024
Dovolená v Jičíně 27.7.2024
Dovolená v Jičíně 3.8.2024
Rájmaraton 2024
Kudy prošel císařpán 2024
Dovolená v Jičíně 17.8.2024
Dovolená v Jičíně 24.8.2024
Dovolená v Jičíně 31.8.2024
JMP 2024 soutěž pro děti z Jičína a okolí v přírodě
Na trať dlouhou 1,5 km se vydalo ve dvojčlenných hlídkách 44 dětí z 1 až 9. třídy. Příležitost zúčastnit se soutěže využily letos v pátek 3. května 4 organizace a to ZŠ Kněžice z okresu Nymburk, 2. ZŠ Jičín, 3. ZŠ Jičín a Přírodovědný kroužek Muzea přírody Český ráj.
Děti dostaly předem otázky z geologie, botaniky, ornitologie, ochrany přírody a o Jičíně, takže se mohly připravovat a věděly, co je čeká. Otázky z herpetologie byly součástí nabízených programů pro školy. Na stanovištích na trati na ně čekali odborníci, kteří pro ně vybrali až těsně před soutěží otázky a poznávačky.
Čas čekání před soutěží a před vyhodnocením si děti zpříjemňovaly čarodějnickým kvízem, pexesem,, deskovou hrou, nákupem občerstvení i zajímavých suvenýrů.
Výsledky byly ve všech třech kategoriích opravdu těsné, Bylo jasně vidět, že se soutěžící připravovali a že jim určitě v hlavičkách něco zůstane. Všechny vysílající organizace dostaly výsledkové listiny. Ještě důležitější než pořadí bylo to, že se všichni dobře bavili a něco nového poznali a že za rok rádi přijedou znovu.
https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/jmp-2024-soutez-pro-deti-z-jicina-a-okoli-v-prirode
74. pěší pluk v Jičíně 2024
V neděli 7.4 2024 se konala vzpomínková akce „74. pěší pluk v Jičíně“
Vojáci v polních uniformách Jičínského pěšího pluku č. 74 prošli Husovou ulicí ke kostelu sv. Jakuba Většího. V kostele vyslechli spolu s dalšími zájemci z řad veřejnosti krátký projev o vzniku a osudech této jednotky. Pluk zřízený v roce 1860 absolvoval tažení v roce 1866 a prošel například bitvami u České Skalice, Hradce Králové a Aschaffenburgu.
Jičíňáci nechtěli na důstojníky, kteří se z války nevrátili, zapomenout a tak deska se jmény padlých byla umístěna do kostela Sv. Jakuba Většího. Právě u této desky se členové KVH Jičín od vzniku kadetní setniny pravidelně fotí. V kostele se nachází i deska upomínající na tažení pluku do Bosny a Hercegoviny.
Velikonoční dílna
Letošní dílna byla žabí. Z kraslic se na jejich tvůrce usmívaly žáby. Na autech z březových polínek se vezly také žáby.
https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/velikonocni-dilna-2024