Počasí účastníkům v neděli 12. srpna 2018 přálo a tak maraton nebyl tak náročný jako v předchozích letech.

Fotogalerie - trasa a stupně vítězů zde

Fotogalerie - start, cíl a vyhlášení

Fotogalerie - U Tomčů (OS 4)

Maraton Českým rájem poosmé: k pohodě přispělo i počasí

Osmý ročník Maratonu Českým rájem se běžel tradičně v neděli, tentokrát 12. srpna 2018. Trasa zůstala stejná jako loni, jedinou změnou bylo přesunutí třetí občerstvovačky od hradu Valdštejn (20 km) ke křižovatce u Adamova lože (17,5 km). Předpověď počasí slibovala polojasno s dopoledními teplotami výrazně pod 20°C. Od rána bylo jasné, že bude tepleji, ale bylo příjemně, výrazněji oteplovat se začalo až po 14. hodině, takže podmínky byly příznivé, což se projevilo i na pohodě většiny účastníků a u někoho na výrazném zlepšení dosaženého času oproti loňsku. Hlavně však příznivé podmínky umožnily pohodové kochání se krajinou.

Celkem 59 účastníků se postavilo na start u Lepařova pomníku a všichni úspěšně dokončili maraton. Loni poprvé chyběl alespoň nějaký zahraniční účastník, letos přijeli čtyři ze tří zemí (dva z Polska, jeden z Velké Británie a jeden z USA). Tradičně maraton absolvují i prvomaratonci, kterých bylo letos osm: Čermáková Jitka, Gabriel Jiří, Krejčová Lucie, Leták Martin, Mohr Aleš, Vávra Štěpán, Zámečník Adrien a Zámečník Petr.

Tradiční cíl kochat se krajinou a běžet s rozvahou splnila valná většina účastníků. Každý při vyhlášení výsledků dostal diplom a originální medaili s motivem Trosek za úspěšné absolvování. Na kopcovité trati dosažený čas není úplně tím nejdůležitějším, leč je dobrý pro stanovení pořadí a rozdělení cen, které věnovaly Muzeum přírody Český ráj, Fabioprodukt, Lion Sport a Pivovar Nová Paka. Pro absolutního vítěze a vítězku byla připravena speciální cena. Osmička dle ročníku je zakulacená, tak soudek piva to symbolicky vystihuje. Soudek si převzala pouze vítězka, vítěz, ač upozorňován, že ještě není předávání cen u konce, nevydržel několik minut a o cenu přišel. O pořadí v cíli na předních příčkách se rozhodavalo až v druhé polovině maratonu. Vítězem kategorie mužů a zároveň absolutně nejrychlejším byl David Kunčar z Prahy (čas 3:04:01), druhý byl Josef Veber startující za LK Chodov (3:09:02) a třetí při své maratonské premiéře Adrien Zámečník z Třebňouševsi (3:16:11). Mezi veterány (60 let a starší) zvítězil Zbigniew Twaróg z Polska (Strzegom) (4:05:31) před Miroslav Kuckem z Liberce (4:07:36) a Janem Dolejšem (TJ Sokol Unhošť) (4:50:54). Absolutní vítězkou a první v kategorii žen byla Šárka Vyštejnová z Jablonce nad Nisou (3:28:05), druhá v kategorii byla Jitka Čermáková ze Smrčí (3:59:24) a třetí Zuzana Fenďová z Pecky (4:00:36). Vítězkou druhé ženské kategorie (letos od 45 let) se stala Lucie Jampílková z Jičína startující za L+L Team (čas 4:02:16), druhá byla Jitka Černá z Poděbrad (4:34:06) a třetí byla Darina Doubková (PKO Praha) (6:18:52).

Nevděčná čtvrtá místa v kategoriích byla oceněna „cenou útěchy“ v podobě brambůrek se solí (dobré pro doplnění sodíku) a při osmém ročníku dostali láhev vína celkově osmý Tomáš Hak a osmý odzadu Jiří Pucholt. Předem byli přihlášeni tři nositelé příjmení Kolář a osmička je zakulacená, takže byla stanovena speciálně kategorie Kolářů. Běželi dva, o něco rychlejší byl Ladislav z Brna před Daliborem z Mladé Boleslavi. Drobnosti pro účastníky z hlavního města obdrželi manželé Doubkovi.

Miroslav Vostrý a Tomáš Ulma si dopřáli „dvojboj“, kdy v sobotu uběhli Rajecký maraton na Slovensku a v neděli si na „pohodu vyklusali“ Maraton Českým rájem.

Uspořádání osmého ročníku bylo možné i díky vstřícnosti Správy CHKO Český ráj, Lesů ČR a pomoci členů ZO ČSOP Bukovina a dalších pomocníků a dobrovolníků na občerstvovačkách. Zvláštní poděkování patří rodině Tomčově za nezištnou pomoc a zajištění vlastní občerstvovačky i se sprchou v Doubravici. Maraton byl zařazen, stejně jako některé další akce Muzea přírody Český ráj, do projektu Prodloužené víkendy v Jičíně. Na shledanou při devátém ročníku Maratonu Českým rájem, který je naplánován na 11. srpna 2019.