Národní den žab

8. 3. 2016  |  aktualizováno 11. 3. 2016  |  Aktuality

Obojživelník a plaz roku 2016 byli vybráni již koncem roku 2015 a od ledna 2016 jsou představeni na webových stránkách Muzea přírody Český ráj. Hlavní start informační kampaně se vztahuje k začátku sezóny a ten je spojován se svátkem sv. Řehoře (12.3.) a v posledních letech označován jako Národní den žab (NDŽ). Letos začne kampaň již v pátek 11. 3. ve Snídani s Novou. Oslavy budou pokračovat celý víkend na Žabích bězích. Na úvod sezóny je připravena přednáška pro veřejnost v Polabském muzeu v Poděbradech.

NÁRODNÍ DEN ŽAB

Letos již potřetí se bude 12. březen slavit jako Národní den žab – NDŽ. 12. březen je svátek svatého Řehoře a k tomuto svátku se vztahuje pranostika: „Na svatého Řehoře, čáp letí přes moře, žába hubu otevře….“. První žáby se skutečně probouzejí ze zimního spánku a tím pádem začíná sezóna i pro ty, kteří sledují obojživelníky a plazy. A když může být 8. března MDŽ, tak 12. března je NDŽ. Pokud to v kalendáři nemáte, tak je neúplný.

Oslavte NDŽ ve škole

Oslava NDŽ ve školní družině v Základní škole Na Beránku

Díky loňským besedám o obojživelnících se ve školní družině v Základní škole Na Beránku v Praze 12 náležitě připravili a oslavili letošní NDŽ ji v předstihu 10. března.

Při této oslavě se děti dozvěděly – kdo je obojživelníkem roku, kolik je v ČR druhů žab, že každý druh kváká jinak, jaká nebezpečí číhají na žáby při cestě na místa rozmnožování. Samozřejmě, že na oslavě nechyběly ani dorty. Jaké byly? No přece ŽABÍ.

www.naberanku.cz  školní družina – z činnosti

Inspirujte se a udělejte si ve škole příští týden vlastní oslavu NDŽ.

Žabí běh

Vyzkoušejte si akci, která spojuje pohyb, zábavu i poučení. Účastnit se mohou zkušení běžci i neběžci, rychlost není rozhodující. Běžci se dozví něco o žabách a naopak přírodomilci mají možnost najít zálibu v běhání. Žabí běh je pohyb s odhadem času nebo-li proti času. Běžet, jít, skákat či jinak se pohybovat po vyznačené trase může každý s tím, že si dopředu odhadne čas, v jakém trasu překoná. Vítězí ten, kdo se nejpřesněji trefí do odhadu. Pro dospělé a zdatné mládežníky je doporučena trasa 6-7 km, pro děti 1-2 km (menší s doprovodem rodičů). Při prezenci je dobré ukázat účastníkům plánek trasy a údaje o délce trasy a celkovém převýšení. Hodnocena je i možná účast v žabím převleku nebo s žabími doplňky.

Na trati není dovoleno mít hodinky či jiné zařízení měřící čas. Porušení tohoto pravidla je automatickou diskvalifikací.

Nejde o trhání traťových rekordů. Důležité je správně odhadnout své možnosti a zvolit správné tempo. Správně načasovat přesun podobně jako žáby, když migrují na jaře k vodě na místa rozmnožování nebo na podzim na místa zimování. Přitom musí cestou necestou překonávat různé nástrahy. Tou nejrizikovější jsou silnice. Takže i trasa Žabího běhu vede po různých površích – po asfaltu, po cestách i necestách. Trasa jednotlivých běhů (ročníků) může být obměňována, aby nebyli zvýhodněni pravidelní účastnici. Nechte se inspirovat Žabím během a uspořádejte shodnou nebo obdobnou akci.

Žabí běh ve Velkých Popovicích, 12. března

Žabí běh – jarní na Prachově, 13. března

Žabí stehýnka a želví polévka aneb česká herpetofauna v ohrožení

Přednáška pro veřejnost se koná v úterý 15. března od 17:30 v Polabském muzeu v Poděbradech, Palackého 68.

OBOJŽIVELNÍK A PLAZ ROKU ANEB ROK 2016 VE ZNAMENÍ ZELENÉ

Obojživelník roku je v ČR vyhlašován od roku 2007, od roku 2009 společně s plazem roku. Ač jsou obojživelníci a plazi v mnohém odlišní, v některých ohledech jsou podobní a tradiční je i společný zájem nebo u někoho nezájem o ně. Obojživelníkem a plazem roku jsou vybírány většinou takové druhy, které se v něčem podobají a které lze někde sledovat při jedné exkurzi na společné lokalitě. U rosničky zelené a ještěrky zelené, vybraných zástupců pro rok 2016, dokonce panuje shoda v druhových názvech. Jejich podobnosti jsou např. schopnost lézt po keřích a stromech, přiměřená obliba ve slunění se a odlišnost samečků od samiček díky nápadnému hrdlu. Samečci rosniček mají hrdlo žlutohnědé nebo žlutošedé a při kvákání jej nafukují v podobě ozvučného měchýřku (rezonátoru). Samci ještěrky zelené mají hrdlo zejména v době páření nápadně modře zbarvené.



Kontakty MPČR

Muzeum přírody Český ráj
Prachov 37, Jičín 506 01

Tel.: +420 732 858 380
+420 737 156 412
E-mail: mpcr@seznam.cz

Kalendář akcí

předchozí měsíc Prosinec 2024 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31
         
26. 12. 2024 - 31. 12. 2024

Výstava betlémů 2024

Betlémy z různých materiálů a různých zemí budou vystaveny ve všech místnostech muzea a v zahradě. V minidílně je možno si vyrobit prachovský voskový zvoneček. Samozřejmě nebude chybět Žabí betlém.

13:00 – 16:00 hodin