Bez černý (Sambucus nigra)
Bez černý
Sambucus nigra
Schwarzer Holunder
Kdysi rostl u každé chalupy a byl lidmi opatrován. Léčivé jsou květy, listy i plody.
Jak se nazývá jídlo připravené smažením květů černého bezu v těstíčku?
Přísloví praví: „Před heřmánkem smekni a před bezem klekni“ nebo „Je lékem proti devíti nemocem a je považován za bylinu magickou“.
V potravinářství se používají především plody – bezinky. Šťáva lisovaná z plodů se používá jako potravinářské barvivo. Pecek zbavená dřeň jako náhražka dražšího ovoce především do směsí. Nezastupitelnou úlohu mají i při výrobě likérů. Pro tyto účely se bezinky částečně vykupují i pěstují.
V domácí kuchyni – květenství je možné máčet v těstíčku a smažit podobně jako květák – jídlo se nazývá kosmatice. Z květů se dá připravit bezová šťáva nebo kvašením osvěžující limonáda. Je možné z nich vyrobit i sirup. Ze sušených léčivý čaj. Z bezinek se vyrábí sirup, marmeláda, likéry i víno. Bezové víno má výbornou chuť a vůni.
Ve farmacii – sušené květy se vykupují.
V lidovém léčitelství. Všechny části rostliny mají léčivé účinky. Sbírá se květ, list, plody a kůra.
V minulosti se bezem léčilo snad téměř vše. Výhonky bezu se používaly na zmírnění bolesti zubů, mladé lístky smíchané s ječnou moukou léčily popáleniny a přikládaly se též na rány způsobené pokousáním vzteklého psa. Práškem z rozemletých suchých listů se zastavovalo krvácení z nosu.
Mystické užití. Pro své léčivé účinky kdysi dostávali novomanželé jednu rostlinku svatebním darem.
Bez dříve lidé vysazovali v blízkosti obydlí a chlévů, protože věřili, že zahání dobytčí mor.