Výroční zpráva Muzea přírody Český ráj 2008

 MPČR rozvíjelo environmentální výchovu, vzdělávání a osvětu veřejnosti zejména jako naplňování  programu Obojživelník roku.

Obojživelníkem roku byl vyhlášen mlok skvrnitý (Salamandra salamandra). Informační leták, pro který texty a obrázky poskytlo MPČR, byl financován Českým svazem ochránců přírody.

V červnu byl mlok skvrnitý opakovaně pozorován na lokalitě v Bradlecké Lhotě.

Novou aktivitou se stal Žabí běh. Byl realizován projekt Kovačské modré žáby (podpořen Královéhradeckým krajem). Pozemkový spolek byl rozšířen o lokalitu v Markvarticích.

V MPČR se začal v říjnu scházet přírodovědecký kroužek K-klubu Jičín.

 1. Členská základna

Občanské sdružení má 11 členů. Novým členem se stal Oldřich Krsek z Poděbrad. V srpnu zemřel RNDr. Karel Samšiňák. Propagoval MPČR, především v Sobotce a články ve sborníku Od Ještěda k Troskám občanského sdružení Paměť Českého ráje a Podještědí, ochotně zapůjčoval materiály ze svých soukromých sbírek na výstavy pořádané MPČR, zúčastnil se řady vernisáží a hodnocení při výtvarných soutěžích.

 2. Rozvoj muzea

2.1. Výstavní místnosti

Byla pořízena replika vojenského tesáku pro expozici k roku 1866.

Byla upravena místnost mezi Žabím rájem a „galerií“ (místností pro výstavy) a použita k vystavení dětských prací. Pro promítání videoklipů byl instalován počítač v galerii.

 2.2. Zahrada

Informační tabulky v zahradě seznamují se dřevinami, se stanovišti pro živočichy a dalšími zajímavostmi. Na zadní stěně budov MPČR jsou tabule s obrázky a krátkými texty a to hmyz, ptáci a obojživelníci Českého ráje. Autory fotografií a textů jsou Jiří Zahradník, Zdeněk Mrkáček a Martin Šandera. V tomto prostoru byly provedeny terénní úpravy s použitím dřevěných kůlů.

Pro morčata a zakrslé králíky byl pořízen nový výběh s lepší možností čištění a dokončeny plůtky kolem zahrady. Do zahrady byla pořízena čtyři venkovní terária včetně stojanů. Vedle želvince byla vybudována nová tůňka s hydroizolační folií.

 2.3. Pozemkový spolek

Tůňky v Prachovském sedle včetně tůňky Apel byly vyčištěny a z okolí odstraněny náletové dřeviny za pomoci 9 dobrovolníků z INEXU-SDA a 2 z MPČR. Čištění a úpravu tišinek na potoce v Šárovcově Lhotě provedli také dobrovolníci, dále pomáhali ve Vlastivědném muzeu v Železnici a na záhonech Planta naturalis v Markvarticích.

Pozemkový spolek byl rozšířen o lokalitu s tůňkami upravenými firmou Naturaservis v loňském roce a byla k nim pořízena tabule informující veřejnost o obojživelnících.

Propagace Pozemkového spolku Žabí ráj byla zajištěna prostřednictvím druhého vydání letáku Žabí ráj podpořeného ČSOP v rámci programu Místo pro přírodu.

 3. Činnost muzea

 3.1. Provoz muzea

Muzeum bylo otevřeno od 15.3. do 30.4. o víkendech, od 1.5. do 31.8. denně, od 1.9. do 10.11.  o víkendech, od 26.12. do 31.12. denně.

Expozice na Prachově si prohlédlo 4 600 návštěvníků.

Výstavy pořádané v jiných zařízeních shlédlo 1 730 osob.

Přednášek, exkurzí, soutěží, společenských a sportovních akcí se zúčastnilo celkem

3 146 lidí.

 3.2. Výstavy

3.2.1. V objektu na Prachově

- Ne ruka – to duše maluje – výstava kreseb handicapovaných umělců na téma Příroda, kresby zapůjčilo nakladatelství UMÚN Liberec, technické zajištění Marcela Lazurková

- Prachovské skály dříve a nyní – výstava historických pohlednic z archivu MPČR a nových fotografií M. Lazurkové, vliv člověka na změny v přírodě.

- Namaluj obojživelníka roku mloka skvrnitého – ze soutěžních výtvarných prací dětí i dospělých, doplněno dětskými verši o mloku, vybrala M. Lazurková

- Betlémy – tradiční i netradiční, svíčky, betlémy v zahradě u Pelíška a na samorostu u vchodu do muzea, minidílna (voskové zvonečky).

 

3.2.2. V jiných zařízeních

- Nádherní ve vodě i na souši, ve dne i v noci – fotografie Martina Šandery v ZOO ve Dvoře Králové ve vile

- Naši obojživelníci – fotografie a sbírkové předměty s motivem žáby ve Vlastivědném muzeu v Železnici

- Naši obojživelníci – fotografie obojživelníků a jejich souputníků v jejich přirozeném životním prostředí v Knihovně Antonína Marka v Turnově

- Výstava ocasatých obojživelníků – zaměřeno na jejich poznávání a ochranu ve Stanici mladých přírodovědců hlavního města Prahy

- Obojživelníci, jak je neznáte – fotografie a předměty s motivem žáby v Galerii v Rožďalovicích

 3.3. Společenské a sportovní akce

- „Na sv. Řehoře…“ zahájení sezóny: vernisáž výstavy, vyhlášení výtvarné soutěže Namaluj Obojživelníka roku mloka skvrnitého , přednáška.

- Žabí běh - 1.běh na předem odhadnutý čas s informací o jarním tahu žab a jejich ochraně,  seznámení s dopravní značkou „Pozor, žáby“, trať 7 km a 2 km.

- Jarní pochod na Prachov 3. ročník, hvězdicový pochod s cílem v MPČR

- Vzpomínka na boj v Prachovském sedle před 142 lety – ve spolupráci s tradiční historickou jednotkou c.k. 73. pěšího pluku z Železnice

- Setkání v zahradě spojené se slavnostním vyhlášením výsledků výtvarné soutěže Namaluj obojživelníka roku 2009 mloka skvrnitého - volná prohlídka muzea,vystoupení žáků 3. třídy 2. ZŠ v Jičíně, promítání oceněných prací ve všech kategoriích před muzeem, předání diplomů a dárkových tašek.

- Setkání v Domově žabiček a žabáků – ve spolupráci s firmou Planta naturalis exkurze na lokalitu v Markvarticích, vystoupení dětí MŠ Markvartice, seznámení s novou informační tabulí u tůněk v místě realizace projektu Záchrana domova žabiček a žabáků.

 - Informační stánek v zámeckém parku v Jičíně na festivalu Jičín město pohádky, hry a Pelíškova zahrádka a tajemný mlok skvrnitý

- Žabí běh – 2.běh – na ukončení vegetační sezóny, předání informační tabule k rybníčku Kačírek zástupcům obecního úřadu Kovač.

 - Železnický kros nultý ročník, ve spolupráci s Muzejním spolkem ze Železnice- návrh a vytyčení tras, technické zajištění startu a cíle..

 

 3.4. Přednášky a exkurze

3.4.1. V muzeu na Prachově

- Žabí hry pro příměstský tábor K-klubu Jičín

- Jak se mění naše krajina – lektor RNDr. Petr Rybář

- Obojživelník roku pro zájezd UMÚNu

- Obojživelník roku pro ZO ČSOP Klenice

- Jarní zpěv ptáků – vycházka obcí Prachov s posloucháním zpěvu ptáků a pozorováním – lektor RNDr. Zdeněk Mrkáček.

- Žabí hry pro středisko Pařez

- Žabí a mločí hry pro ZŠ Vysoké Veselí

- Obojživelník roku pro Obecní úřad Košťálov

- Žabí hry pro ZŠ Dobrá Voda

- Žabí hry pro ZŠ logopedická Hradec Králové

- Mločí hry pro ZŠ logopedická Hradec Králové

- Vývoj Země pro 2. ZŠ Jičín

- Letní festival přírody v ráji 2008 pro veřejnost, lektoři Marcela Šanderová, Petr Lazurko a Marcela Lazurková, 6 přednášek o přírodě a historii nejen Prachovských skal a nočních exkurzí do zahrady

 - Obojživelník roku pro Univerzitu Konstantina Filosofa Nitra

 3.4.2. V jiných zařízeních

- Bílý Masaj na Keňském safari , 2 přednášky (ve Vlastivědném muzeu v Železnici a   v Bradlecké Lhotě), Hana a Martin Šanderovi

- Pohled do krajiny žabíma očima – pro Stanici DDM Praha 2, Martin Šandera

- Svět obojživelníků – pro ZOO Ostrava, Martin Šandera

- Naši obojživelníci – pro SIŠ v Mladé Boleslavi, Marcela Šanderová

- Obojživelník roku – 2 přednášky pro  ZŠ v Železnici, Marcela a Milan Šanderovi

- Obojživelník roku – 2 přednášky v Knihovně Antonína Marka v Turnově

- Obojživelník roku – 2 přednášky pro ZŠ v Knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně

- Vycházka za modrými žábami – exkurze k rybníku Hluboký u Kovače

- Žabí a mločí hry – 6 přednášek v ZŠ a MŠ na Beránku v Praze, Marcela Lazurková

- Obojživelník roku – 2 přednášky pro ZŠ a MŠ Dobrá Voda, Marcela a Milan Šanderovi

- Návštěva u mloků – exkurze k mločímu potoku v Bradlecké Lhotě, Martin Šandera

- Exkurze k rybníku Zrcadlo – kroužkování ptáků, MVDr. Vladimír Šoltys

- Kudy prošel císařpán - exkurze do Prachovských skal, Petr Lazurko

- Naši obojživelníci a plazi – v Galerii v Rožďalovicích, Marcela Šanderová

- Obojživelník roku – den přednášek  a her pro ZŠ v Rožďalovicích, lektoři Marcela Šanderová, Milan Šandera, Petr Lazurko

- Obojživelník roku 2009 – pro teraristickou společnost v Národním muzeu v Praze, Martin Šandera.

 3.5. Soutěže

 Přírodovědná soutěž 7. ročník, ověření získaných prostředků o přírodě ve třech stupních obtížnosti.

Letní soutěž o Prachovských skalách a okolí- soutěž pro každého 7.ročník– samostatné získávání poznatků o přírodě a historii Prachovských skal a okolí pro děti i dospělé.

Výtvarná soutěž namaluj obojživelníka roku mloka skvrnitého  - 8 kategorií dle věku a kategorie pro autory trojrozměrných předmětů.

Příhody z přírody – prožitková hra pro rodiny s dětmi a dětské kolektivy, zúčastnila se ZŠ Kopidlno a další

Soutěž o nejzajímavější vánoční ozdobu pro Žabí ráj v rámci Výstavy betlémů.

Soutěž – doplňovačka ve sborníku Od Ještěda k Troskám o.s. Paměť Českého ráje a Podještědí (4x ročně) – ceny poskytuje a rozesílá MPČR.

 

3.6. Jiné aktivity

 

Účast v programu Pověsti Českého ráje poskytováním speciálních razítek.

Propagace Obojživelníka roku mloka skvrnitého na Pražském maratonu.

Natáčení o mloku skvrnitém pro pořad Chcete mě? České televize.

Kulturní program pro dobrovolníky INEX – prohlídka MPČR, Vlastivědného muzea v Železnici, pozemků Planta naturalis v Markvarticích, vycházka do Prachovských skal, návštěva hvězdárny v Jičíně, hradu a zámku Staré Hrady.

Účast na semináři Kapradí

Vedení přírodovědného kroužku K-klubu Jičín, 7 členů, schůzky ve čtvrtek od 14.00 do 15.30 hodin, společný výlet do ZOO ve Dvoře Králové.

 

4. Podpořené projekty

 Prostřednictvím Královéhradeckého kraje:

v dotačním programu Environmentální a ekologická výchova, vzdělávání a osvěta dětí a mládeže, pedagogických pracovníků a veřejnosti Obojživelník roku 2008

v dotačním programu Záchranné programy ohrožených zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů Kovačské modré žáby

 

Prostřednictvím ČSOP:

v rámci programu Biodiverzita: Obojživelníci Jičínska a Sobotech

                                                    Plazi Jičínska a Sobotecka

v rámci programu Místo pro přírodu: Seznamte se s Žabím rájem

Od firmy Nestlé prostřednictví ČSOP pro Pomoc lokalitám s výskytem mloka skvrnitého

 

Prostřednictvím NSEV Pavučina

Modul I. Ekologické výukové programy

Modul IV. Environmentální vzdělávání a osvěta veřejnosti

 Prostřednictvím Správy CHKO Turnov:

Program péče o přírodu a krajinu: Tůňky v Prachovském sedle.

 5. Spolupráce s organizacemi a jednotlivci

Na základě uzavřených písemných dohod v rámci Obojživelníka roku s organizacemi Atheris s.r.o. Brno, ZO ČSOP Alces Ostrava, Českou herpetologickou společností, Sdružením Lacerta z Písečné, občanským sdružením Hamerský potok z Jindřichova Hradce, firmou Planta naturalis z Markvartic, Stanicí přírodovědců DDM hl.m. Prahy, Domem dětí v Praze 2, Zoologickou zahradou v Ostravě, obecním úřadem Kovač a obecním úřadem Holín.

 V závěru roku 2008 byly podepsány Dohody o partnerství s ZO ČSOP Alces, Českou herpetologickou společností, občanským sdružením Hamerský potok, Sdružením Lacerta a městem Železnice.

Další spolupracující organizace: Jičínský deník, MIC Jičín, Vlastivědné muzeum v Železnici, Muzejní spolek v Železnici, Správa CHKO Český ráj, Sdružení Český ráj, Ekocentrum Sever, Středisko volného času K-klub Jičín, tradiční historická jednotka c.k. 73. pěší pluk z Železnice, Komitét pro udržování památek z války roku 1866, nakladatelství UMÚN Liberec, Natura servis Hradec Králové, Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně, Knihovna Antonína Marka v Turnově, o.s. Paměť Českého ráje a Podještědí, Galerie Rožďalovice, cestovní kancelář Hoškatour, INEX-SDA Kostelecké Horky, firma Jakov Jablonec.

Jednotlivci: Alena Kaňková, RNDr. Petr Rybář, RNDr. Jiří Zahradník, RNDr. Zdeněk Mrkáček, MVDr. Vladimír Šoltys, RNDr. Jana Dobroruková, Ing. Ivan Ulrych, rodina Šimůnkova z Mlázovic, Alena a František Máchovi, Ing. Tekverk, RNDr.Ivan Turnovec, Alena Pospíšilová.

Poděkování patří firmě ACO –stavební prvky s.r.o. za zadání inzerce do našeho časopisu a firmě Natura servis za poskytnutí sponzorského daru.

 6. Publicita.

 Acta Musei Naturae Paradisus Bohemicus časopis Muzea přírody Český ráj

Jičínský deník v průběhu celého roku uveřejňoval články propagující aktivity MPČR a seznamující veřejnost s jejich průběhem a výsledky. Fotodokumentace našich akcí byla i na webových stránkách Jičínského deníku.

Články a snímky v týdeníku Nové noviny

Kulturní měsíčník KAM vydávaný MIC Jičín

Ekoton

Program Jičín 2008, Kalendář akcí v Českém ráji 2008, Program festivalu Jičín město pohádky, propagační kalendář vydaný ekocentrem Sever

sborník Od Ještěda k Troskám

Český rozhlas, Česká televize

Webové stránky www.mpcr.cz, dále www.jicinsky denik.cz, www.behej.com

a webové stránky spolupracujících organizací.

 7. Propagace

 Program akcí MPČR 2008

Acta Musei Paradisus Bohemicus

Webové stránky www.mpcr.cz

Letáky Žabí ráj a Obojživelník roku.

Pohlednice k Obojživelníku roku.

Plakáty a pozvánky k akcím.

Diplomy a čestná uznání pro účastníky soutěží.

Pracovní listy pro děti.

Na Pražském maratonu speciálním propagačním tričkem.

Papírové tašky na drobné ceny při soutěžích

DVD pro dobrovolníky INEX.

Informační tabule v zahradě muzea a v Markvarticích.

Speciální propagační přenosné tabule vyrobené v závěru roku - použito na Kapradí a na Terabazaru v Hradci Králové.

Rozesíláním informací o připravovaných akcích základním a mateřským školám pomocí služby MRKEV

Informační text o MPČR a soutěžní otázky v době dovolených na webu.

 



Kontakty MPČR

Muzeum přírody Český ráj
Prachov 37, Jičín 506 01

Tel.: +420 732 858 380
+420 737 156 412
E-mail: mpcr@seznam.cz

Kalendář akcí

předchozí měsíc Leden 2025 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
22. 2. 2025

1866 oline hra 2025


1866 oline hra 2025
On-line vědomostní hra o roce 1866
Od 19:00 bude aktivní odkaz na četovou místnost, kde se bude hra hrát.

Hra obsahuje různě těžké otázky, kdy budete poznávat osobnosti války, bojiště, uniformy, zbraně a mnoho dalšího.
Jak to funguje?
Na výzvu v četu se budete moci přihlásit na výběr otázky, za kolik bodů otázku chcete.
Kdo bude vybrán, je určeno časem reakce. Přednost ale mají ti, kdo nemají žádné body, nebo jich mají nejméně. Pokud bude otázka zodpovězena správně, bude dotyčnému zapsán příslušný počet bodů.
Už v okamžiku, kdy se zobrazí otázka, mohou se na ni prostřednictvím četu hlásit další. Pokud dotyčný odpoví špatně, možnost dostanou ti, kteří se přihlásili po něm a to v pořadí, ve kterém se přihlásili.
Pokud budou zodpovězeny všechny otázky v kategorii, otevře se bonusová otázka, která je za zvýšený počet bodů.
Hru vyhrává ten, komu se povede získat nejvyšší počet bodů.
Poučné bývá hru i jen sledovat, určitě se dozvíte mnoho zajímavého!