Plaz roku 2024 - zmije obecná
Zmije obecná (Vipera berus) preferuje osluněná, ale zároveň vlhká místa jako jsou paseky, vřesoviště, rašeliniště, kamenité stráně v blízkosti potoků a okraje cest. Nejčastěji se zdržuje v blízkosti pařezů, hromad kamenů nebo klád apod., kde může rychle najít úkryt před blížícím se větším tvorem.
Zmije se dříve vyskytovala na vhodných stanovištích na většině území ČR, ale postupně její výskyt značně klesnul a dnes ji najdeme spíše v podhorských a horských oblastech.
Je to zavalitý had dosahující délky maximálně 80 cm, samci bývají menší. Zbarvení je značně proměnlivé, nenajdeme dvě zmije úplně stejné. Středem hřbetu se táhne klikatá tmavá čára, někteří jedinci jsou ale i celí černí nebo hnědorezaví.
Denní aktivita zmijí závisí na počasí.Obvykle loví ráno nebo navečer, v teplém létě v noci, za chladných dnů ve dne. Živí se drobnými savci, ještěrkami a žábami. Rodí 3 až 24 mláďat o velikosti 12 až 25 cm v srpnu nebo září. Od listopadu do března spí ve skalních štěrbinách, v norách hlodavců nebo v základech rozvalin. Samci se probouzejí dříve, někdy se můžou slunit již koncem února.
Nebezpečnost zmije obecné bývá často přeháněna. Na větší zvířata a na člověka neútočí, jen se brání, je-li sama ohrožena. Disponuje 5 – 10 mg jedu, uvolněné množství při jednom kousnutí je však maximálně 3,5 mg. Smrtící dávka jedu pro člověka je 15 mg. Účinnost jedu závisí na momentálním zdravotním stavu člověka.
Co dělat při uštknutí? Doporučuje se zachovat klid a co nejméně se pohybovat, aby nedošlo k rychlejšímu rozšíření jedu krevním oběhem. Dopravit postiženého k lékařskému ošetření. Někdy je lepší kvůli alergické reakci pacientovi antisérum nepodávat, ale poskytnout jiné látky působící proti otravě, například vápník.
Zmije je velice plachá a skrývá se hned, jakmile zaregistruje dusot blížících se kroků. Je součástí naší přírody, dovede žít skrytě v sousedství člověka a jen špatně informovaní lidé jí škodí.
-
Plaz roku 2025 - užovka hladká
-
Plaz roku 2024 - zmije obecná
-
Plaz roku 2023 - ještěrka zední
-
Plaz roku 2022 - užovka obojková
-
Plaz roku 2021 - ještěrka obecná
-
Plaz roku 2020 - ještěrka živorodá
-
Plaz roku 2019 - ještěrka zední
-
Plaz roku 2018 - užovka hladká
-
Plaz roku 2017 - užovka stromová
-
Plaz roku 2016 - ještěrka zelená
-
Plaz roku 2015 - zmije obecná
-
Plaz roku 2014 - želva bahenní
-
Plaz roku 2013 - užovka podplamatá